Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Altın Palmiye “4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün”e
27 Mayıs 2007 Pazar | 22:36

60. Cannes Film Festivali'nin kapanış töreniyle birlikte Altın Palmiye'nin sahibi ve diğer dallarda ödül alan sanatçılar belli oldu. 22 filmin katıldığı yarışma bölümünde yer alan ve favoriler arasında gösterilen Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" adlı filmi En İyi Senaryo Ödülü'nü aldı. Büyük ödül Altın Palmiye ise Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu'nin "4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün" adlı filminin oldu. Mungiu, "4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün"de kürtajın yasak olduğu komünizmin son yıllarında Romanya'da hamile kalan bir kızın endişe dolu hikayesini anlatıyor.

Mungiu'ya ödülünü ünlü ABD'li aktris Jane Fonda verdi. Ödül töreninde bir konuşma yapan Romanyalı yönetmen, "Bu ödülün bana verilmesi, ümit ederim ki, küçük ülkelerde mütevazi bütçelerle ve dev sinema yıldızları olmadan film çeken yönetmenleri de cesaretlendirmesi açısından iyi bir haber olur" dedi.

AKIN'DAN TÜRKİYE'YE MESAJ
"Yaşamın Kıyısında" ile En İyi Senaryo ödülünü alan Fatih Akın ise, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada jüriye, ekibine, eşine ve oğluna teşekkür etti ve Türkiye'ye de bir mesaj verdi. Akın, "Türkiye'de seçimler var. Ne kadar birlik olursak o kadar iyi olur. Ne kadar ayrı düşersek bizim için o kadar kötü olur. Birlik olmamız gerekiyor" dedi.

Bu ödüllerin ardından festivalin jüri üyeleri anons edildi. Jüri Özel Ödülü Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud'un "Persepolis'ine ve Carlos Reygadas'ın "Stellet Licht" adlı filmine verildi. En İyi Erkek Oyuncu Altın Palmiye Ödülü Stephan Frears tarafından ilan edildi. Ödül, "Le Bannissement" isimli filmdeki performansıyla Rus aktör Konstantin Lavronenko'ya verildi.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Lee Chang-dong, ünlü Fransız oyuncu Alain Delon'un elinden aldı.

Beyaz perdeye en iyi aktarılan film ödülünü, ABD'li yönetmen Julian Schnabel'in çektiği "Le Scaphandre et le Papillon" kazandı.

Cannes 60'ıncı Yıl Özel Ödülü de "Paranoid Park"ı da çeken ünlü yönetmen Gus Van Sant'a verildi.

Jüri ödülü, İranlı yönetmen, Marjane Satrapi'nin "Persepolis" ve Meksikalı Carlos Reygadas'ın çektiği "Lumiere silencieuse" adlı filmlere verildi.

Altın Palmiye'den sonra gelen büyük ödül de Japon yönetmen Naomi Kawase'nin çektiği "La foret de Mogari"ye verildi.

"YAŞAMIN KIYISINDA"YA EKÜMENİK JÜRİ ÖDÜLÜ
Bu arada, Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filmi, ödül gecesinin öncesinde, Hristiyan dini kuruluşları tarafından, 1974'ten beri verilen, Ekümenik Jüri Ödülü'ne layık görüldü.

Jüri heyeti 6 kişiden oluşuyor ve bu kişiler, sinema alanında çalışan profesyoneller ve değişik kültürlerden gelen Hristiyanlardan oluşuyor.

Ekümenik jüri heyetinin açıklamasında, 'Yaşamın Kıyısında' filminde Almanya ve Türkiye'de, farklı kültürlerden gelen kişilerin ilişkilerinin anlatıldığı belirtildi.

FIPRESCI ÖDÜLÜ "4 AY, 3 HAFTA, 2 GÜN"E
Festivalin diğer ödülleri de dün açıklandı. Geçtiğimiz yıl "İklimler" ile Nuri Bilge Ceylan'a verilen Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği-Fipresci Ödülü bu yıl, bugün Altın Palmiye'nin sahibi olan "4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün"e verildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Romanyalı yönetmen Corneliu Porumboiu da Cannes'da yine komünizmin son yıllarına değindiği "Bükreş'in Doğusu" filmiyle en iyi ilk film dalında Altın Kamera ödülü almıştı.

SCORSESE 'MASTER CLASS' DÜZENLEDİ'
Cannes bu yıl yarışma bölümünün zenginliği kadar yan etkinlikleriyle de konuşuldu. Bu yan etkinliklere geçmiş yıllara göre daha fazla oyuncu ve yönetmen katıldı.

Festival kapsamında Martin Scorsese, 60. yıl özel konuğu olarak festivalde bir 'Master Class' düzenledi. Usta ABD'li yönetmen ayrıca Cannes'da tüm dünyadan seçkin yönetmenlerin desteğiyle kurulan "World Cinema Foundation-Dünya Sinema Vakfı"nın da tanıtımını burada yaptı.

 

Kaynak: Ntvmsnbc

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı