Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Fatih Akın’a dünya basınından tam not.
24 Mayıs 2007 Perşembe | 11:05

60'ncı Cannes Film Festivali'nde sona yaklaşılıyor. Son olarak, büyük ödül Altın Palmiye'nin iddialı isimlerinden Quantin Tarantino'nun "Death Proof" filmi sinemaseverlerin karşısına çıktı. Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta" adlı filmi de yarışma dışı kategoride izleyiciyle buluştu.

Festivalin 23 Mayıs'taki bölümünde Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" adlı filmi gösterildi. Sabah saatlerinde dünya promiyeri yapılan film, yerel saatle 19.00'da (TSİ 20.00), Festival Sarayında yönetmeni ve bazı oyuncularının katılımıyla, bu kez davetlilere gösterildi. İlk kez gösterildiği festival sarayında çok sayıda gazetecinin izlediği film, seyredenlerden yoğun alkış, basından da tam not aldı.

Dünya prömiyerinin ardından geleneksel fotoğraf çekimlerine katılan Fatih Akın ve oyuncuları, daha sonra bir basın toplantısı yaptı. Eleştirmenlerce çok beğenilen ve Altın Palmiye'de büyük şansı olduğu düşünülen filmin basın toplantısına dünya basını büyük ilgi gösterdi.

"Filmde yer alan 6 karakter, benim bir bir parçam, bu film beni anlatıyor" diyen Fatih Akın, daha önceki "Duvara Karşı" filminde aşk, bu filmde ölüm konularına ağırlık verdiğini kaydederek, bir sonraki filminde de şeytanı ön plana çıkaracağını söyledi.

"Sinema bütün dünyayı birleştiriyor"

Film oyuncularından Tuncel Kurtiz, "sanatın dilinin ortak olduğunu" belirtti ve "sinemanın bütün dünyayı birleştirdiğini" kaydetti.

Yeşilçay'dan Akın'a teşekkür

Filmin diğer başrol oyuncularından Nurgül Yeşilçay, Cannes'da yarışan filmde rol almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, yönetmen Fatih Akın'a teşekkür etti
Bu arada yönetmen Fatih Akın'ın, Dünya Film Vakfının üyeliğine davet edildiği öğrenildi. Akın'ın seçeceği 10 eski Türk filminin restorasyonu bu vakıf tarafından yapılacak. Akın'ın seçtiği filmler çerçevesinde ilk olarak Metin Erksan'ın "Susuz Yaz" filmi vakıf tarafından restore edilecek.

"Yarışmada 23 film var, Şansım 23'te bir"
Yarışmada her türlü sonucun alınabileceğini söyleyen Fatih Akın, Almanya'nın başkenti Berlin'de yayınlanan "B.Z" gazetesine verdiği röportajında, yarışmada kazanma şansını nasıl gördüğü şeklindeki bir soruya karşılık, "Yarışmada 23 film var, benim şansım 23'te bir. Bu dürüst ve adil bir değerlendirme. Ben kendim de bir zamanlar Cannes jürisindeydim, olayları biliyorum" diye konuştu.

Kendini daha çok Almanya'nın mı, yoksa Türkiye'nin mi temsilcisi olarak gördüğü sorusunu Akın, "Her ikisinin de. Ben her ikisine de aitim. Çok şükür, ikisi arasında karar vermek zorunda değilim. Ne demişler: Biz hepimiz Cannes'ız" diye cevapladı Akın, hangi festivali daha çok sevdiği sorusuna da, "Bir festivale katılım zamanlamaya bağlı. Eğer aralık ayında bir film hazırlarsanız, tabii ki Berlin'e gidersiniz. Bir festival, diğer bir festivale karşı kullanılmaz" karşılığını verdi.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı