Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Yaşamın Kıyısında’da gala heyecanı!
23 Mayıs 2007 Çarşamba | 11:59

Cannes Film Festivali, tüm heyecanıyla sürüyor. Son olarak, büyük ödül Altın Palmiye'nin iddialı isimlerinden Quantin Tarantino'nun "Death Proof" filmi sinemaseverlerin karşısına çıktı. Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta" adlı filmi de yarışma dışı kategoride izleyiciyle buluştu. Festivalin bugünkü bölümünde de Fatih Akın'ın, "Yaşamın Kıyısında" adlı filmi gösterilecek. Fatih Akın, 22 yarışma filmi arasından sıyrılarak Altın Palmiye'ye ulaşmayı hedefliyor.

"Yaşamın Kıyısında", Festival Sarayında yerel saatle 19.00'da (TSİ 20.00) yönetmeni ve bazı oyuncularının katılımıyla bu kez davetlilere gösterilecek. Bir Türk-Alman ortak yapımı olan film, Türkiye'den Anka Film, Almanya'dan Corazon International ve NDR ile İtalya'dan Dorje Film'in işbirliğiyle çekilmişti.

60. Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ödülü için yarışacak olan Fatih Akın'ın "Yaşamın Kıyısında" filminin başrol oyuncularından Nurgül Yeşilçay, Fransa'ya gitti. THY'ye ait uçakla Nice kentine hareket eden Yeşilçay'ı, Atatürk Havalimanı'ndan eşi Cem Özer ve oğlu Osman Nejat uğurladı. Yeşilçay, hareketinden önce yaptığı açıklamada, Cannes'in en prestijli film festivali olduğunu belirterek, "Çok önemli yönetmenler var. Sinema dünyasının kalbi şu anda orada atıyor" dedi.

Festival tarihinde festivale Türkiye'den 3 film gittiğini, bu açıdan da önemli olduğunu vurgulayan Yeşilçay, şöyle konuştu: "Biz Türk sinemacıları olarak orada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz ve bir taraftan da ülkeyi temsil ediyoruz. O yüzden insanlar bu konuda çok ilgili. Herkes bana başarılar diliyor. Güzel bir film oldu. Herkes Fatih'in filmini bekliyormuş. Şimdiye kadarki filmlerin tamamı birkaç tane dışında çok başarılı değilmiş. Tabii jüri neye karar verecek onu bilmiyoruz. Güzel bir film. Biz filmimize güveniyoruz. Olur veya olmaz, buraya kadar gitmek bile önemli bir şey."

Jüri üyeleri arasında yazar Orhan Pamuk'un da bulunduğunun hatırlatılması üzerine Yeşilçay, "O da çok iyi bir şey. Bizim açımızdan iyi mi olur, kötü mü olur bilmiyorum. Çünkü Orhan Pamuk, her doğru, dürüst insan gibi hangisi iyi ise oyunu ona verecektir. Bir torpil yapmaz herhalde diye düşünüyorum. Keşke yapsa tabii. Orada olmasından büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

"Cannes Film Festivali'ne keşke katılsaydı dediğiniz bir film var mı?" diye sorulan Yeşilçay, "Ben 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ı çok beğeniyorum. Keşke zamanında katılsaydı. Mutlaka bir ödül alırdı diye düşünüyorum" dedi.

60. Cannes Film Festivalinin jüri başkanlığını, İngiliz yönetmen Stephen Frears yapıyor. İngiliz yönetmen, sinema dünyasında "My Beautiful Laundrette" (Benim Güzel Çamaşırhanem) filmiyle tanınıyor. Festival jürisinde, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk ile birlikte, Portekizli oyuncu Maria de Medeiros, Çinli sinemacı Maggie Cheung ve Fransız aktör Michel Piccoli yer alıyor.

Son James Bond Daniel Craig de, başrolünü Nicole Kidman'la paylaştığı "Golden Compass" filminin galası için Cannes'daydı. Angelina Jolie-Brad Pitt çiftinden Jerar Depardiyo'ya, Jude Law'dan Norah Jones'a birçok ünlü ismi ağırlayan festivalde bu yılın ilk Türk filmi de gösterildi. Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta" adlı yapımı yarışma dışı kategoride izleyiciyle buluştu.

Yarışan 22 filmin dışında 21 film yarışma dışında gösterilecek

 

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı