Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Cannes'de Türk konukseverliği
22 Mayıs 2007 Salı | 07:15

Cannes Film Marketi'ne katılan herkesin elinden düşürmediği bir kitapçık var: "Cep Rehberi / Pocket Guide". Kapağında bu yılki Market afişi bulunuyor. Arka kapağında ise Türk sineması ilanı! Film endüstrisinin en etkili dergilerinden Variety'nin festival özel sayısında da bir tam sayfa Türk sineması ilanı var!

Market'in plaja kurulan çadırları arasında bir köşede, her yandan manzaralı bir konumda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Paris Tanıtma Müşavirliği tarafından desteklenen SESAM Türkiye bürosu bulunuyor. Bez afişten el ilanlarına kadar her medya değerlendirildi.

Türk sinemasının uluslararası düzeyde tanıtımı için 60. Cannes Film Festivali, tarihi bir fırsat oldu. Jüride Orhan Pamuk, yarışmada Fatih Akın, Yönetmenlerin On Beş Günü ve Cinefondation'da Semih Kaplanoğlu'nun yer almasıyla güç kazanan kurumsallaşma atağı, daha festivalin başında kendini gösterdi.

Türkiye bürosu, Avrupa Filmleri Festivali - Gezici Festival'i ve başka birçok sinema etkinliğini düzenleyen Ankara Sinema Derneği'nin yöneticileri Ahmet Boyacıoğlu ile Başak Emre'nin, gönüllü çalışan oyuncu Rıza Sönmez'in dostane ve sıcak ortam oluşturmada doğal yetenekleri sayesinde son derece canlı, ilgi gören bir yer haline geldi.

Büroda bir film izleme, bir de toplantı odası yer alıyor. Girişteki kontuarda kataloglar, broşürler ve Cannes'da gösterilen Türk filmlerinin programı bulunuyor. Bunlar, isteyen herkese veriliyor. Büroyu ziyaret eden film profesyonelleri hemen terasa davet ediliyor. İki geniş ekran televizyondan sürekli film trailer'ları yayınlanıyor. Özel yaptırılan çantalar içinde turistik tanıtım amaçlı broşürler hediye ediliyor.

TÜRSAK Vakfı da Antalya'da Altın Portakal'a paralel olarak başlattığı Avrasya Film Festivali ve Pazarı'nı Film Market'in kapalı alanındaki standında yine geleneksel Türk konukseverliğini yansıtan ikramlar eşliğinde tanıtıyor.

Paris Tanıtma Müşavirliği'nin sağladığı tekne de organizasyonda kullanılabilecek. Fatih Akın söyleşilerini bu teknede verecek. Bu da her şeyin lüksle ölçüldüğü Cannes'da sinemamıza prestij kazandıracak. Türk sineması böyle bir fırsat yakalamışken katkıda bulunabilecek herkesin harekete geçmesinde büyük yarar var. Bu girişim daha şimdiden Türk sineması etrafında bir hâle oluşturdu bile...

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı