Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Cannes’da görkemli açılış
16 Mayıs 2007 Çarşamba | 22:44
60. Cannes Film Festivali görkemli bir törenle açıldı. Kırmızı halıdan patlayan flaşlar eşliğinde geçen yıldızlar büyük ilgi gördü. 60'ıncı yaşını kutlayan Cannes Film Festivali, 16 Mayıs akşamı düzenlenen açılış töreniyle başladı. Kırmızı halıdan geçerek salona giren dünyaca ünlü yıldızlar arasında festivalin açılışında gösterilen "My Blueberry Nights" filminin oyuncularından Jude Law ve Norah Jones, Amerikalı aktris Andie MacDowell, İngiliz aktris Elizabeth Hurley and İtalyan moda tasarımcısı Valentino Garavani, Çinli aktris Bai Ling ve İsveçli aktris Victoria Silvstedt vardı.
Bu yılki festival, Türk sinemaseverler için ayrı bir önem taşıyor. Zira jüride Orhan Pamuk var. Başrollerini Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Tuncel Kurtiz ve Hanna Schygulla'nın paylaştığı "Yaşamın Kıyısında" filminin festivaldeki gösterimi 23 Mayıs'ta yapılacak.

Bir Türk-Alman ortak yapımı olarak festivale katılan "Yaşamın Kıyısında", Türkiye'den Anka Film, Almanya'dan Corazon International ve NDR ile İtalya'dan Dorje Film'in işbirliğiyle gerçekleştirilmiş bulunuyor.

Yönetmen Fatih Akın ''Yaşamın Kıyısında'' adlı filmin setinde...

Cannes Film Festivalinde "Quinzaine des Realiseturs / Yönetmenlerin On Beş Günü" kategorisinde yarışacak ikinci Türk filmi Semih Kaplanoğlu'nun "Yumurta" adlı yapımı. Yumurta'da başrolleri Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy ve Ufuk Bayraktar paylaşıyor. Film 22 Mayıs'ta gösterilecek. Kaplanoğlu'nun bir üçleme olarak düşündüğü projesinin ikinci filmi Süt ise festivalin Atölye bölümüne (Atelier kategorisine) seçilen 15 filmin arasına girmeyi başardı.

CANNES FESTİVALİNDE TÜRKİYE TANITIMI
Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği SE-SAM, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın katkılarıyla Cannes Film Festivali sırasında bir stand açıyor. Bu stantta uzun metrajlı filmler ve belgesel ile kısa filmler için ayrı ayrı basılan iki kataloğun yanı sıra, filmlerin DVD'leri ve Kalan Müzik'in katkılarıyla hazırlanan bir Türk müziği CD'si dağıtılacak.

Festivalin açılışında sunuculuk yapan Alman oyuncu Diane Kruger.


Tasarımı Yılmaz Zenger tarafından gerçekleştirilen Türk standına ayrıca Efes Pilsen, Feriye Lokantası, Karaköy Güllüoğlu, Hacıbekir, Kavaklıdere Şarapları, Kodak, Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları ve Oxxo katkıda bulundu. Türkiye'den götürülecek çeşitli ürünler, stantta tanıtım amaçlı olarak ziyaretçilere sunulacak.

DEV TANITIM EKRANI VE DEV AFİŞ
Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği Tanıtma Müşavirliği, Cannes Film Festivali sırasında özel bir tanıtım kampanyası yürütecek. Festival boyunca yelkenleri Türkiye'nin tanıtımına yönelik reklamlarla değiştirilen ve 100 kişilik kapasiteye sahip bir tekne, deniz kenarında yer alan Türk standının önünde demirleyecek. Bunun yanı sıra 10 adet Smart marka otomobil Türk filmlerini ve Türkiye'yi tanıtan afişlerle giydirilecek. Kent merkezindeki 12 metrekarelik dev ekranlarda hem Türk sinemasını hem de Türkiye'yi tanıtan filmler gösterilecek. Festival sarayının tam karşısındaki binaya da 127 metrekarelik dev bir afiş asılacak. Bu afişin üst bölümünde Boğaziçi Köprüsü ve Ortaköy Camii'nin görüntülerinin üzerinde "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul" yazısı yer alacak. Alt bölümde ise Yaşamın Kıyısında ve Yumurta filmlerinin afişlerinin yanı sıra Festival için özel olarak tasarlanan afiş bulunacak.

FESTİVAL "MY BLUEBERRY NIGHTS" İLE AÇILDI
Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinin başından gelen 60. Cannes Film Festivali'nin açılışı yarışma bölümünden, Hong Konglu yönetmen Wong Kar Wai'nin İngilizce olarak çektiği ilk filmi "My Blueberry Nights" ile yapıldı. Bu yol öyküsünde, Jude Law, Rachel Weisz ve Natalie Portman'ın yanında Grammy ödüllü şarkıcı Norah Jones da rol alıyor.
Norah Jones ve Jude Law
Festival, Çinli yönetmen Wong Karxwai'nin ''My Blueberry Nights'' filminin gösterimiyle başlayacak.


Ancak yönetmenin rakipleri oldukça güçlü. Yönetmenlerden dördü daha önce Altın Palmiye kazanmış dünyaca ünlü isimler. Quentin Tarantino 'Death Proof', Joel ve Ethan Coen kardeşler 'No Country for Old Men,' Gus Van Sant 'Paranoid Park' ve Bosnalı Sırp yönetmen Emir Kusturica 'Promise Me This' ile yarışmada yer alıyor.

Festivalde galası yapılacak filmlerden birisi, bir yeniden yapım olarak 2001'de çekilen Ocean's 11 filminin devamı niteliğindeki Ocean's 13. Hollywood'un önde gelen isimlerinden George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts ve Matt Damon bu filmi tanıtmak üzere Cannes'da. U2 grubunun solisti Bono, grubu konu alan üç boyutlu özel bir filmin galasına katılacak. Oyuncular Al Pacino ve Andy Garcia ile yönetmenler Steven Soderbergh ve Michael Moore, festivalin diğer ünlü konuklarından bir kaçı.

Cannes'da bu yıl 22 film yarışacak, ayrıca yarışma dışı 21 film gösterilecek.

27 Mayıs'ta ödül töreni ile sona erecek festival sırasında, dünyanın dört bir yanından gelen film yapım ve dağıtım şirketleri, ürünlerini pazarlama imkanına sahip olacak. Bu süre içinde film sanayiinden 10 bin temsilcinin, dağıtımını yapmak üzere seçtikleri filmler için yaklaşık bir milyar dolar tutarında anlaşmalara imza atması bekleniyor.

JÜRİ BAŞKANI

60. Cannes Film Festivalinin jüri başkanlığını, İngiliz yönetmen Stephen Frears yapacak. İngiliz yönetmen, sinema dünyasında "My Beautiful Laundrette" (Benim Güzel Çamaşırhanem) filmiyle de tanınıyor.

 


Bu yılki festivalin Türkiye açısından en önemli tarafı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk'un festival jürisinde yer alması. Festival jürisinde, Pamuk ile birlikte, Portekizli oyuncu Maria de Medeiros, Çinli sinemacı Maggie Cheung ve Fransız aktör Michel Piccoli yer alıyor.
Cannes jürisi: Orhan Pamuk, yönetmen Abderrahmane Sissako, Avustralyalı oyuncu Toni Collette, Portekizli oyuncu Maria de Medeiros, İngiliz yönetmen ve jüri başkanı Stephen Frears, Kanadalı oyuncu Sarah Polley, Çinli oyuncu Maggie Cheung ve Fransız aktör Michel Piccoli.

Bu yıl Altın Palmiye için yarışan ağır toplar arasında Wong Kar Wai, Quentin Tarantino, Gus Van Sant ve iki kez bu ödüle layık görülen Emir Kusturica'yı saymak mümkün.

ÖZEL CANNES FİLMİ
Dünyaca ünlü 35 yönetmen, festivalin 60. yılı dolayısıyla ortak bir filme imza atacak. Kanadalı David Cronenberg, Finlandiyalı Aki Kaurismaki ve Mısırlı Yusuf Şahin'in de aralarında bulunduğu yönetmenlerin yapacağı film, festival kapsamında 20 Mayısta gösterilecek.
Festivalin yöneticisi Gilles Jacob, altmışıncı yıl organizasyonu dolayısıyla "Festivalin geleneksel mirasını modern unsurlarla harmanlamaya çalıştıklarını" söyledi.

"Herkesin Kendi Sineması" adını taşıyan film için 25 ülkeden seçilen 35 yönetmenin her biri, yaklaşık üç dakika sürecek, "sinema salonlarından esinlenerek, şu anda kafalarından geçenleri" anlatan kısa metrajlı bir film çekecek. Ünlü yönetmenlerin çekeceği bu filmler, daha sonra ortak film haline getirilecek.

Ortak film, festivalde gösterilirken, Fransız televizyonlarından da canlı yayımlanacak. Filme katkıda bulunacak ünlü yönetmenler şunlar:
Theo Angelopulos, Olivier Assayas, Bille August, Jane Campion, Yusuf Şahin, Chen Kaige, Michael Cimino, Ethan ve Joel Coen, David Cronenberg, Jean-Pierre ve Luc Dardenne, Manoel de Oliveira, Raymond Depardon, Atom Egoyan, Amos Gitai, Hou Hsiao Hsien, Alejandro Gonzalez Inarritu, Aki Kaurismaki, Abbas Kiarostami, Takeshi Kitano, Andrei Konchalovsky, Claude Lelouch, Ken Loach, Nanni Moretti, Roman Polanski, Raoul Ruiz, Walter Salles, Elia Suleiman, Tsai Ming liang, Gus Van Sant, Lars Von Trier, Wim Wenders, Wong Kar wai, Zhang Yimou
."

Yaşamın Kıyısında / Nurgül Yesilçay (sol) ve Patrycia Ziolkowska.60. ULUSLARARASI CANNES FİLM FESTİVALİ PROGRAMI
AÇILIŞ GECESİ
16 MAYIS 19:30
* My Blueberry Nights Wong Kar-wai, Hong Kong

YARIŞMA FİLMLERİ
Une Vieille Maitresse
* Catherine Breillat, Fransa
Les Chansons d'amour
* Christophe Honore, Fransa
The Diving Bell And The Butterfly
* Julian Schnabel, Fransa
Auf der anderen Seite des Lebens
* Fatih Akın, Türkiye
Breath
* Kim Ki-duk, Güney Kore
No Country For Old Men
* Coen Biraderler, ABD
Zodiac
* David Fincher, ABD
We Own The Night
* James Gray, ABD
Mogari No Mori
* Naomi Kawase, Japonya
Promise Me This
* Emir Kusturica, Sırbistan
Secret Sunshine
* Lee Chang-Dong, Güney Kore
4 Months, 3 Weeks And 2 Days
* Cristian Mungiu, Romanya
Tehilim
* Raphael Nadjari, Fransa
Silent Light
* Carlos Reygada, Meksika
Persepolis
* Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud, Fransa
Import/Export
* Ulrich Seid, Austrial
Alexandra
* Alexander Sokurov, Rusya
Death Proof
* Quentin Tarantino, ABD
The Man From London
* Bela Tarr, Macaristan
Paranoid Park
* Gus Van Sant, ABD
The Banishment
* Andrey Zvyagintsev, Rusya

YARIŞMA DIŞI
Sicko
* Michael Moore, ABD
Oceans Thirteen
* Steven Soderbergh, ABD
A Mighty Heart
* Michael Winterbottom, İngiltere

KAPANIŞ GECESİ
27 MAYIS 19:45
The Age Of Darkness
* Denis Arcand, Kanada

Kaynak: Ntvmsnbc

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı