Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Louvre İstanbul’a taşınıyor
16 Mayıs 2007 Çarşamba | 22:17

Sakıp Sabancı Müzesi ile Türk Telekom arasında Louvre Müzesi'nin iş birliğiyle Ocak 2008'de gerçekleştirilecek "Louvre'dan İstanbul'a... İslam Sanatının Üç İmparatorluk Merkezi: İstanbul, İsfahan, Delhi" başlıklı serginin sponsorluk anlaşması törenle imzalandı. Sakıp Sabancı Müzesi Yürütme Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany arasında gerçekleştirilen imza töreni, Sakıp Sabancı Müzesi'nde yapıldı. Güler Sabancı, müzeyi açarken, dünyanın en iyileri standardına getirme hedefini ortaya koyduklarını ve bu yolda ilerlediklerini söyledi.
Sabancı, Louvre Müzesi ile Sakıp Sabancı Müzesi'nin ortaklığının Türkiye'de bir ilk olduğuna işaret ederek, Sakıp Sabancı Müzesi'nin, bir üniversite müzesi olmasının bu anlaşmayı gerçekleştirmeyi kolaylaştırdığını kaydetti. Güler Sabancı, "Sakıp Sabancı Müzesi'nin müzecilik alanında araştırma, inceleme ve karşılıklı değişim açısından Louvre ile yapılan anlaşmaya çok önem veriyoruz. Bu proje, Louvre ile Sakıp Sabancı Müzesi ortaklığının ilk ve önemli meyvesi" dedi.
Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı, Genel Müdürü Paul Doany de serginin çok önemli bir proje olduğunu ifade ederek, Türk Telekom olarak böyle bir girişimi desteklemekten gurur duyduklarını söyledi. Türk Telekom Kurumsal İlişkiler Başkanı Ahter Kutadgu da sosyal sorumluluk projelerine imza atmayı çok önemsediklerini belirterek, özellikle eğitim, spor konusuna büyük önem verdiklerini söyledi.

200 seçkin eser geliyor
Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de müzeyi, dünyanın kültürlerinin buluşma yeri yapmaya kararlı olduklarını ifade etti. Paris'teki Louvre Müzesi'nin dünyanın en zengin müzelerinden biri olduğuna işaret eden Ölçer, Sakıp Sabancı Müzesi ile Louvre Müzesi arasında imzalanan anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek sergide, Louvre Müzesi'nin İslam Eserleri Koleksiyonu'ndan ve Paris Dekoratik Sanatlar Müzesi'nin İslam eserlerinden 200'ü aşkın eserin yer alacağını bildirdi.

İslam sanatının görkemli çağı
Nazan Ölçer, Louvre Müzesi'nden ilk kez çıkacak Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Moğol diye tanınan Babür İmparatorluğu dönemine ait eserleri içeren serginin, İslam sanatının zengin ve görkemli çağlarını, çok geniş bir ilişkiler ve etkileşimler yelpazesini de bir araya getireceğini söyledi. İstanbul'da sergilenecek eserlerin seçimini Louvre uzmanları ile birlikte yaptıklarını anlatan Ölçer, bugüne kadar çoğu kişinin görme şansının olmadığı eserlerin getirileceğini dile getirdi. Louvre Müzesi'nden uzmanların sergi boyunca İstanbul'a gelerek bu merkezde seminer ve konferanslar vereceklerini anlatan Ölçer, serginin 3 ay açık kalacağını söyledi.
Sergide yer alacak eserler, 15. ve 18. yüzyıllar arasında İslam dünyasının üç büyük imparatorluğu olan Osmanlı İmparatorluğu, Hindistan'daki Moğol İmparatorluğu ve İran Safevi Devleti'ndeki saray sanatının görkemini gözler önüne serecek. Sergi, 14. yüzyıl sonundan 16. yüzyıl başına kadarki dönemde "İran dünyası ve stilistik etkileri", "Üç imparatorluğun Çin ile ilişkileri", "Her imparatorluğun kendine özgü tarzının ortaya konulması" ve "Avrupa'ya açılımlar" olmak üzere 4 ana tema üzerinde yoğunlaşacak. Sergilenmek üzere İstanbul'a getirilecek olan seramik, grafik sanatlar, halı, tekstil ürünleri ve mimari objelerden oluşan parçalar, 30 yıldan fazla süredir sergilenmeyen eserlerden seçildi.
Söz konusu eserler, Louvre Müzesi'nde İslam Eserleri Koleksiyonu için inşa edilen ve 4 bin metre kare alanda 13 bin eserin sergileneceği yeni bölümün 2009 yılında yapılacak açılışına kadar sadece Sakıp Sabancı Müzesi'nde görülebilecek.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı