Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Sultanın kılıcı müzayedede
15 Mayıs 2007 Salı | 08:33

20 Mayıs 2007 saat 15.00'te Conrad Otel'de yapılacak müzayedede dikkat çeken eserler arasında Sultan V. Mehmed Reşad'a ait Altın ve Gömüş Merasim Kılıcı, Adnan Menderes'in kol saatinin yanı sıra; Osmanlı işi buhurdanlar, İznik çinileri, çeşm-i bülbüller, 2. Abdülhamid Han tuğralı tepsiler ve kaşık takımları, porselenler, kupalar, saatler yer alıyor.
Müzayedede Oryantalizmin büyük ustası Avusturyalı ressam Rudolf Ernst'in "Nargile İçen Adam" tablosu tam 325 bin YTL'den satışa sunulacak. ABD ve Londra'daki müzayedelerde tabloları 500 bin doların üzerinde alıcı bulan Rudolf Ernst'in eserinin ulaşacağı son rakam ise merak konusu.
Keza, Batı'nın 16-18. yüzyıl ünlü ressamlarının Doğu kültüründen esinlenerek resmettikleri, belgesel nitelikli "Osmanlı Kadın Portreleri", "Viyana ve Hotin Savaşları" ve "Harem'de Cariye" tabloları ile Halil Paşa imzalı, "Kotra, Vapur ve Deniz "tablosu, Nazmı Ziya'nın "Büyükada" tablosu öne çıkan eserler arasında. Müzayedede ayrıca, klasik ve modern Türk resminin ünlü ressamları; Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, İzzet Ziya, Melek Celal Sofu, Şeref Akdik, Fahrelnissa Zeid, Fikret Mualla, Abidin Dino, Adnan Varınca, Nuri İyem ve Avni Arbaş'a ait tablolar da yeni sahiplerini arayacak eserler arasında yer alıyor. Hannover Hanedanlığına ait, Boulle Bahü ve Altın Varak Kanepeler ise müzayedenin gözdeleri arasında. 75 bin YTL'dan satışa sunulacak kanepeler 1880 yılına ait. 5. Mehmet Han tuğralı berat, Hamid Aytaç'a ait levhalar ve Kur'an-ı Kerimler de müzeyedenin klasik severlerine hitap ediyor. Müzayededeki tüm eserler 19 Mayıs 2007 tarihine kadar Portakal Sanat ve Kültür Evi'nde görülebilir.

Özel bir eser
"Acaibü'l Mahlukat"ın çok özel bir kitap olduğunu kaydeden Portakal Sanat ve Kültür Evinin sahibi Raffi Portakal, böyle bir eserin kendilerine ulaşmasından büyük onur duyduğunu söylüyor. 550 bin YTL gibi bir fiyata Türkiye'nin henüz hazır olmadığı ifade eden Portakal, "Biraz astronomik gibi dursa da böyle bir eserin muadili ancak Topkapı Sarayı, Süleymaniye Kütüphanesi ve British Library'de bulunabilir. Eserin şehzade Mustafa'nın isteği ile yazılması ve minyatürlerini de Türk minyatüristlerin yapmış olması da esere aynı bir anlam katıyor. Eserin satılıp satılmamasına gelince, bu çok önemli değil, böyle bir eserin bize ulaşmış olması hazzı bile bize yeter" diyor.
Müzayededeki Sultan V. Mehmed Reşad'a ait Altın ve Gümüş Merasim Kılıcının da çok önemli bir parça olduğunu vurgulayan Portakal, bu kılıçların da hayli ilgi göreceğini ifade ediyor.


> Acaibü'l Mahlukat 550 bin YTL
Müzayedenin en pahalı eseri olan Acaibü'l Mahlukat isimli ansiklopedik kitap, 16. yüzyılda hazırlanan tam bir elyazması çevirisi. 175 sayfada oluşan eser, içinde 145 adet minyatür ve 8 adet çizimı barındırıyor. Açılış fiyatı 550 bin YTL. olan Acaibü'l Mahlukat, Kazvini (ölümü 1283) tarafından Arapça olarak yazılmış eserin Türkçe tercümesi. Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu şehzade Mustafa'nın isteği ile hocası Sururi tarafından tercüme edilmeye başlanan eser üç ana bölümden oluşuyor. Kitap 'Acaip'in tanıtımı ile başlıyor, sonra sırasıyla güneş, ay ve yıldızların şekil ve hareketleri, burçlar, zamanla ilgili kavramlar Arap, Rum ve Fars ayları, mevsimler anlatılıyor. Dünya ile ilgili bölümde; dünyanın oluşumu, yerkürenin hava ve yer hareketleri ve son bölümde; denizler, adalar, kuyular, madenler, bitkiler, hayvanlar, cinler ve devler anlatılıyor. Verilen tüm bu bilgiler, döneminin en ince işçilikli minyatürleriyle tasvir edilıyor.

> Fiyat biçilemedi
Müzayedenin en gözde parçalarından Sultan V. Mehmed Reşad'a ait Altın ve Gümüş Merasim Kılıcının fiyatı ise belli değil, zira kılıç teklif usulü ile satılacak. 14 ayar altın, 900 ayar gümüş kullanılan kılıcın kabzasında Sultan V.Mehmed'in (1909- 1918) kazıma olarak yapılmış Reşad mahlaslı tuğrası bulunuyor. Bu tuğrayı Latin harfleriyle yine kazıma olarak yazılan "S.M.J. Mohammad Khan V." yazısı alttan bir çelenk gibi kucaklıyor. Osmanlı hanedanına ait bir merasim kılıcının ilk kez müzayedede satışa sunulmasından dolayı eser büyük önem arz ediyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı