Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Bütün İnsanlığın O’na İhtiyacı Var
09 Mayıs 2007 Çarşamba | 07:45

UNESCO'nun iştirak ettiği "Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'nin 800. Doğum Yıldönümü Kutlamaları" kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği "Uluslararası Mevlânâ Celâleddîn Rûmî Sempozyumu" dün İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mevlânâ'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi; Malezya Milli Eğitim Eski Bakanı Dr. Enver İbrahim, George Washington Üniversitesi İslami Araştırmalar Bölümü'nden Prof. Seyyid Hüseyin Nasr ve Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve çok sayıda davetlinin katılımı ile başladı.
Mevlânâ'nın bir şiirinin üç dilde okunmasının ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, hoşgörü ustası olan Mevlânâ Celaleddin Rumi'nin fikirlerine, başta İslam dünyası olmak üzere tüm insanlığın her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. Bakan Koç, sempozyuma katılanları 8 asır önce Mevlânâ ve ailesini bağrına basan Anadolu insanının sıcaklığıyla kucakladığını ifade ederek, bilgelerin kendilerini anlayan insanların olduğu yerlere doğru yöneldiklerini, geçmişte birçok bölgede dışlanan büyük İslam bilginlerinin de Anadolu'ya geldiklerini ve fikirlerini burada rahatça söylediklerini anlattı.


"Çağrısına kulak verin"
Mevlânâ'nın öncüsü olduğu ve aralarında Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram Veli gibi bilgelerin Anadolu topraklarına insan sevgisiyle hikmet ve irfan tohumları ektiklerini kaydeden Koç, mekanların insanlarla şeref bulduğunu, Anadolu topraklarının şerefinin de bu bilgeler olduğunu söyledi. Bakan Koç, sadece Anadolu insanını değil, tüm yeryüzünü kuşatan büyük bilge Mevlânâ'nın 800. doğum yılının kutlandığını hatırlatarak, onun evrensel çağrısına kulak veren 165 bilim insanının bir araya geldiğini ve sempozyumda tebliğlerini sunacaklarını dile getirdi.
Koç, "Bu hoşgörü ustasının fikirlerine bugün başta İslam dünyası olmak üzere bütün insanlığın her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Onun öğretileri insanı hamlıktan olgunluğa taşır. Gerek birey, gerekse toplum olarak olgunluğa doğru ilerlerken, bu bilgeye kulak verelim" diye konuştu.
Konuşmasının ardından Bakan Koç'a UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkanı Arsın Aydın Uraz tarafından bir berat sunuldu.


4 bin davetli bekleniyor
Sempozyumda Mevlânâ hakkındaki çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde söz sahibi olan 100 yabancı ve 63 yerli araştırmacı/akademisyen tebliğ sunacak. Sempozyum, Kültür Bakanlığı'nın Mevlânâ'nın 800. Doğum Yıldönümü Kutlamalarına yönelik olarak geliştirdiği, "Mevlânâ'nın ve Mevlânâ ekseninde Türkiye'nin uluslararası düzeyde tanıtımı" şeklinde özetlenebilecek politika perspektifine uygun tarzda, bilgi ve gösteri unsurları bir araya getirilerek planlandı.
İki ayaklı olarak tasarlanan sempozyumun ilk üç günü İstanbul'da, son iki günü Konya'da yapılacak ve etkinlik boyunca "2010 Kültür Başkenti İstanbul" kimliğini vurgulanacak. Yaklaşık 4 bin davetlinin katılması beklenen sempozyumlar, 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek ve 28 oturum halinde tamamlanacak.
Sempozyumun Konya ayağı, Mevlânâ'nın huzurunda, O'nun düşünce zemininden hareketle "medeniyetler çatışması" karşısında "medeniyetler ittifakı"nı öne çıkaran güçlü bir "uluslararası barış çağrısı"nın yapılması ve sempozyum sonuç bildirisinin yine Mevlânâ'nın huzurunda dünya kamuoyuna duyurulması amacını taşıyor. Sempozyumun Konya bölümü, 11 Mayıs 2007 tarihinde, saat 09.00'da Mevlânâ Kültür Merkezi'nde konuşmalar ve film gösterimi ile başlayacak. Burada, değerlendirme ve kapanış oturumuyla birlikte sayısı 6 olan oturumlarda tebliğler sunulacak. Tebliğler, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kitaplaştırılacak.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı