Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Antenler Tarih Oluyor
19 Nisan 2007 Perşembe | 19:29

Türkiye, televizyon ve radyo yayıncılığında karasalı terk ederek 'daha net ve kaliteli görüntü veren' sayısala geçiyor. Bu maksatla 20 televizyonun bir araya gelerek kurduğu ANTEN AŞ'nin imzası dün törenle atıldı. Ek bir cihaz alarak bu yayından yararlanabilecek vatandaşlar da bu sayede artık, 'anteni sağa çevir sola çevir' olaylarından kurtulacak. Ayrıca bu yeni yayınla birlikte şehirlerimizdeki anten kirliliği de tarih olacak. TRT ve Özel Televizyon kuruluşlarının ortaklığıyla oluşturulacak Anten İşletme Ve Teknik Hizmetleri A.Ş'nin kuruluşu sebebiyle Bilkent Oteli'nde bir imza töreni düzenlendi. Törene Devlet Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve RTÜK Başkanı Zahid Akman da katıldı.

Tek kuleden 'net' yayın
Devlet Bakanı Atalay imza töreninde yaptığı konuşmada, Anten A.Ş.'nin çok önemli bir adım olduğunu belirterek, TV ve radyo yayıncılığındaki dağınıklığın ve antenlerin oluşturduğu görüntü kirliliğinin ortadan kalkacağını söyledi. Televizyonların şehirlerin en yüksek tepelerde kurdukları vericiler ile adeta şehirlerin verici ormanına çevrildiğini ifade eden Atalay, Anten A.Ş'nin kuruluşu ile bütün televizyon antenlerinin tek bir kule üzerinden daha net yayın yapacaklarını söyledi. Atalay ayrıca, yapılacak kulelerin şehirlerin mimarı özelliklerine yakışır şekilde olacağını kaydetti.

Ek bir cihaz gerekiyor
Projenin önümüzdeki 2 ay içinde 13 büyük şehirde başlayacağını anlatan Atalay, televizyonları hem analog-hem sayısal yayın yaparak deneme süresini tamamlayacaklarını kaydetti. Eski televizyonların sayısal yayın için uygun olmadığından dolayı analog yayına devam edileceğini belirten Atalay, sayısal yayın izlemek isteyen vatandaşların ek bir cihaz alarak sayısal yayını izleyebileceğini söyledi. Atalay ayrıca aynı sistemin radyolarda da uygulanarak bu alandaki kargaşaya da son vereceklerini ifade etti. Bakan Atalay, sistem değişikliği için gerekli kaynağın devlet tarafından sübvanse edileceğini sözlerine ekledi.

20 televizyon kaynak aktardı
Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu ise, 15'i ulusal, 3 bölgesel ve 2'si yerel olmak üzere 20 televizyon kuruluşunun 19 milyon 100 YTL kaynak ile Anten A.Ş'yi kurduklarını kaydetti. Çolakoğlu, proje sayesinde televizyonların da borsaya açılıp ticari işletme haline gelebileceklerini söyledi. Konuşmaların ardından TRT, Kanal D, Show TV, ATV, Star, Kanal 7, STV, Fox TV, Cine 5, CNN Türk, CNBC-e, Kanal 1, Kral TV, TV 8, Kanal Türk, Kanal A, Sky Türk ve İzmir TV'nin temsilcileri ile RTÜK Başkanı Akman, Devlet Bakanı Atalay ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Anten A.Ş'nin kuruluşu için imza attı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise yaptığı konuşmada, dünyanın gelişmiş ülkelerinin sayısal yayıncılığa geçtiğini hatırlatarak, Türkiye'de de Anten A.Ş'nin kuruluşu ile sayısal yayıncılığın başlayacağını açıkladı. Kıt bir kaynak olan frekansların daha etkili kullanılacağını belirten Yıldırım, "Sayısal yayınlar analog yayınlara göre daha kaliteli olacak, ayrıca televizyonlar acımasız rekabetten kurtularak daha ekonomik yayın yapacak" dedi.
Yıldırım ayrıca, mevcut analog TV alıcıları için tüketicilerin dönüştürücü set üstü cihaz alacaklarını ve yeni bir sektörün oluşacağını bildirdi. Yıldırım, "İster aracınızda ister evinizde televizyon yayınlarını hem kaliteli izleyeceksiniz hem de yayın anında iletişim imkanı bulacaksınız" diye konuştu.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı