Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
AKM Yıkılsın mı, Yenilensin mi?
16 Nisan 2007 Pazartesi | 15:53

AKM binası özgün kimliği korunarak yenilenmeli mi yoksa yıkılıp yerine Sydney'deki Opera Binası gibi modern bir bina mı yapılmalı?

Kültür Bakanı Atilla Koç'un açıklamalarıyla gündeme gelen AKM'nin yıkılması ya da yenilenmesine ilişkin karşıt görüşler Arkitera Mimarlık Merkezi'nin bugün saat 19.00'da Bahçeşehir Üniversitesi'nin Beşiktaş kampüsünde düzenleyeceği 'AKM ve Kongre Vadisi' panelinde tartışılacak. Bilgi Üniversitesi'nden Prof. İhsan Bilgin'in moderatörlüğündeki panele mimar Emre Arolat, İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi Koordinatörü Prof. Hüseyin Kaptan, Yıldız Teknik'ten Prof. Uğur Tanyeli, İTÜ öğretim üyesi ve 2 No'lu Koruma Kurulu Başkanı Prof. Mete Tapan ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Doğan Tekeli katılacak.

İstanbul'un Türk mimarisini uluslararası platformda temsil edebilecek nitelikte bir yapıya kavuşmasının öneminin ele alınacağı panelde konuyla ilgili olarak şimdiye kadar 70 milyon dolar harcanan Ayazağa Kültür/Kongre Merkezi ile 230 milyon dolar maliyetli Sütlüce Kültür Merkezi'nin bekleme süreci de tartışılacak. Panelde ayrıca dünyadaki diğer örnek projelerin yapım, işletme ve yenileme maliyetleri sunulacak.

Tel: 0212 213 47 47

Atatürk Kültür Merkezi Hakkında

(AKM), İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kurulu, opera-bale, tiyatro, konser ve kongre amacıyla kullanılan içinde bir sergi salonu ve sinema da bulunan yapı. 30'larda İstanbul'a bir büyük opera merkezi inşa etmek için başlayan çalışmalar sonucu binanın temeli 1946'da atıldı. İlk projenin üzerinde pek çok değişiklik yapıldı ve sonunda mimar Hayati Tabanlıoğlu'nun yaptığı değişikliklerle Atatürk Kültür Merkezi 1969 yılında Aida temsiliyle açıldı. O zaman dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ikinci büyük sanat merkezi olma özelliğine sahip göz kamaştırıcı bir projeydi. Ancak bina, 1970 yılında Arthur Miller'ın Cadı Kazanı sahnelenirken çıkan yangında büyük tahribat gördü. Yeni değişiklikler, sıkı güvenlik ve yangın önlemleriyle yapı 1978'de yeniden açıldı. Bugün de hala bu haliyle çalışan AKM'de 1300 kişilik büyük salon, 500 kişilik konser salonu, 200 kişilik tiyatro salonu, 250 kişilik sinema salonu var. Üst katlarda büyük de bir sergi salonuna sahip olan AKM, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası'nın daimi sahnesi olarak da hizmet veriyor. Bu kurumların yönetim birimleri ve merkez gişeleri AKM bünyesinde bulunuyor. Hayati Tabanlıoğlu'nun son şeklini verdiği proje, 50'lerin yalın ve işlevsel mimari anlayışının tipik bir örneği kabul ediliyor. Özellikle Büyük Salon'un yüksek sofitası, derin ve geniş sahnesi, yine bu sahnenin çeşitli asansörlerden oluşan gelişmiş mekanik kapasitesiyle farklı kullanımlara imkan vermesi, AKM'yi Türkiye'nin en gelişmiş gösteri sanatları mekanı yapıyor. Kültür sanat meraklıları için hayatlarının önemli mekanlarından biri olan AKM, diğer İstanbullular için de hiç değilse önünde buluştukları önemli bir mekan. Binanın sahibi olan Kültür Bakanlığı, Atilla Koç'un yönetimde olduğu 2006-2007 yıllarında binanın onarım masraflarının yüksek olduğunu gerekçe göstererek, yıkılıp yenilenmesi görüşünü gündeme getirdi. Şimdilik akibeti belirsiz...

Kaynak: Vikipedi

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı