Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Yeşilçam geri mi dönüyor?
15 Nisan 2007 Pazar | 23:10

Türk sineması son yıllarda hem filmlerin adedi hem de niteliği bakımından neredeyse 70'li yılları hatırlatacak kadar atılım gösterdi. 2006 yılında vizyona giren 237 film içinde 33'ünü Türk filmlerinin oluşturması ve bu filmlerin yüzde 52 izlenme payına sahip olması, gelişmenin çekilen film sayısından öte bir şey olduğunun da göstergesi aslında.
Türk filmlerinin toplam izlenme içinde aldığı payın yükselmesi, bir anlamda sinemaya "yeni müşteri getiriyor" demek oluyor ve pek yeni bir gelişme; büyük sinema salonu şirketlerinin İstanbul'da büyümekten ziyade Anadolu'ya daha fazla yayılma projeleri de sinemaya bir sinerji getireceği düşünülüyor. Bu gelişmenin bariz örneği de Fida Film'in yaptığı araştırmanın rakamlarında gizli. Buna göre sinema seyirci sayısı, bir önceki seneye oranla yüzde 26 artmış ve 34,9 milyon izleyiciye ulaşmış durumda ve bu rakamların büyük bölümü geçen sene vizyondayken yüz binleri sinema salonlarına çeken "Babam ve Oğlum" gibi filmlerin başarısı olduğu da açık.
Öte yandan sinemadaki asıl patlamanın 2006 değil bu yıl olacağını söylemek için rakamlara bakmak yeterli. Zira yılın ilk üç ayında 19 Türk filmi vizyona girdi ve sırada bekleyen çok önemli yapımlar var. İşte vizyon bekleyen Türk filmerinden kısa bir derleme...

Uçakan'ın Matrix'i
Mesut Uçakan'ın uzun zamandır beklenen filmi "Anka Kuşu", nihayet vizyona giriyor. Hayli iddialı olduğu bilinen Uçakan'nın hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini üstlendiği film, Matrix üçlemesinin Türk sinemasına projeksiyonu niteliğinde.
Osman Sınav'ın yönettiği "Pars: Kiraz Operasyonu", uyuşturucu satıcıları ve kullanıcıları ile onlara engel olmaya çalışanlar arasında geçen fakat özünde bireysel bir hikâyeyi konu alıyor.
Batman'da, töre nedeniyle intihar eden veya intihara zorlanan kadınları konu alan "Havar", Mehmet Güleryüz imzasını taşıyor.
"Geçerken Uğradım", evrenin ve zamanın sınırlarını sorgulayan modern Türk kadınının içsel dünyasına yaptığı yolculuk sırasındaki bir kayboluş hikâyesi.
Aydın Sayman'ın imzasını taşıyan "Janjan"da, Janjan lakaplı Sadık'ın köyden Güzel adlı bir kızı başlık parasıyla alıp eve getirmesiyle başlayan hikâyesini konu alıyor.

İpekçi'nin 3. filmi
Handan İpekçi'nin üçüncü filmi olan "Saklı Yüzler" namus cinayetlerini konu alan bir klasik taşra filmi.
"Tek Celse", zorluklar içinde eğitim gören bir kızın hayatından kesitler sunuyor.
Filmin kahramanları sıradan insanlardan oluşan "Huzur Palas"ın konusu ise şöyle: Adanalı kamyon şoförü Rıza kaza yapınca paraya ihtiyacı olur. Bir mülteciyi parası için öldürür ancak sonra vicdan azabı çekerek mültecinin kızına yardımcı olmaya çalışır.
"Yanlış Zaman Yolcuları" geçmişiyle hesaplaşan bir yazarın hikâyesini aktarıyor.
"Babam ve Oğlum"la yakaladığı başarının ardından çektiği ilk filmde Çağan Irmak yine Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler ve Hümeyra ile çalışıyor. "Ulak" gerçeğin peşine düşen bir hekimin hikâyesini anlatıyor.
Bir gerilim filmi olan "Sıfır Dediğimde", Aslı İsminde bir öğrencinin hipnoz nöbetlerini ve bu nöbetler sonrasında gizemli olayların ortaya çıkışını anlatıyor.
"Fikret Bey"de ise Selma Koksal Çekiç, ilk uzun metrajlı filminde ailesinden bahsediyor. Çekiç, ablası ecla Algan'la birlikte senaryoyu yazarken Türkiye'deki ilk kazan fabrikasını kuran babası İlyas Köksal'ın hikâyesinden esinleniyor.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı