Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Uluslararası Hat Yarışması Sonuçlandı
09 Nisan 2007 Pazartesi | 17:03

İslam Tarih Sanat ve Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) Hattat Haşim El-Bağdadi adına 3 yılda bir düzenlediği Uluslararası Hat Yarışması sonuçlandı.

Önceki gün IRCICA'nın Yıldız Sarayı'ndaki merkezinde sonuçları duyurmak amacıyla yapılan toplantıda konuşan İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, amaçlarının hat sanatını korumak ve geliştirmek olduğunu ifade ederek, bu yıl yedincisi düzenlenen yarışmada büyük gelişme katedildiğini anlattı.

Hat sanatının etkisinin çok büyük olduğunun anlaşıldığını dile getiren İhsanoğlu, "Hat sanatı bu yarışmayla bir standart kazandı.'' dedi. IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren ise Ahmed Ziya İbrahim başkanlığındaki yarışma jürisinin, 28 Mart tarihinden beri 1.616 levhayı gözden geçirerek 916 hattatın çalışmalarını büyük bir titizlikle değerlendirdiğini kaydetti. 38 ülkeden 1.616 eserin yarıştığı 7. Uluslararası Hat Yarışması'nda 14 hat dalında ödül almaya hak kazanan kişiler açıklandı.

Sülüs Yazı Ödülü Arap Emirlikleri'ne gitti

Hat sanatının en önemli dallarından 'celi sülüs' ve 'sülüs' dallarında birincilik ödülünü Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) M.Faruk Haddad kazandı. Suriye'den Cuma M.Hamaher 'nesih' dalında, Türkiye'den Arda Çakmak 'celi ta'lik' ve 'ta'lik' dallarında, BAE'den Halid El-Sai 'celi divani' alanında, Suriye'den Mahmut D. Cellul ise 'divani' alanında birinciliğe layık görüldü
 
Hattat Haşim El-Bağdadi Hakkında
(1335-1393/1917-1973)

Ebü Rakım Haşim b. Muhammed b. elhâc Dirbas el Kaysî el Bağdadî, 1335/1917 yılında Bağdad'da Hân Levend semtinde doğdu. Küçük yaşta hat san'atına ilgi duyarak, Molla Arif Şeyhli 'den, sonra Ali Sabir'den kısa süreli dersler aldı. Nihayet Şeyh Molla Ali Fazlî'den meşk etmeye başladı ve 1363/1943'de icazete hak kazandı. Ertesi yıl Kâhire'ye giderek Ma'hedi Tahsînü'l-Hutüt (Güzel Yazı Enstitüsü)'a talebe oldu. Yazıları buradaki hocaların takdîrini kazanarak doğrudan mezuniyet imtihanına kabul edildi; Seyyid ibrahim ve Muhammed Hüsni'den de şeref derecesiyle 1364/1944'de icazet aldı. 1365/1946'da Bağdad'da hat bürosu açtı. İstanbul'a gelerek Türk hattatlarıyla ve bu arada Hamid Aytaç'la tanışıp ondan da iki kere icazet aldı (1370/1950 ve 1372/1952).

Uzun yıllar Bağdad'da Kadastro Dâiresi'nin hattatlığını yürüten Haşim, 1380/1960'da Ma'hedi'l-Fününü'l-Cemîle (Güzel San'atlar Enstitüsü)'de hat ve tezyinat bölümü reisi oldu.

Haşim, Türk hattatlarının son derecede tesirinde kalmıştır. Hâfız Osman, Şevki, Kâmil ve Hâmid gibi üstadların yazılarına büyük hayranlık duyardı. Hele Mustafa Râkım'a olan bağlılığından dolayı oğluna Rakım adını koymuş ve kendisi de "Ebü Rakım" (=Rakım'ın babası) künyesini kullanmaya başlamıştır. İstanbul'a geldiği vakit, seçme bir hat koleksiyonuna sahip olan Üstad Necmeddin Okyay'ı ziyaret ederek müzakerelerde bulunurdu; bu satırların yazarı da, Haşim'in o toplantılarda nasıl bir haz ve alaka duyduğuna bizzat şahid olmuştur.

Haşim merhum, hat san'atinın Irak'da yayılması için rık'a hattı üzerine ve diğer hat nev'ilerinde iki meşk albümü neşretti. Ayrıca XII.(XIX.) asırda yaşayan Osmanlı hattatı Mehmed Emin er Rüşdi'nin 1236/182l'de yazdığı ve Sultan Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Valide Sultan'ın İmam-ı Azam Camii'ne vakf ettiği çok güzel bir mushafın da Evkaf Bakanlığı'nca, üç defa basılmasına nezaret etti. Ayet rakamlrını, süre başlarını, cüz ve secde işaretlerini yazdı. Mushafın serlevhasını da Arap zevkine göre yeniden tezhip ederek bastırdı.

Kendisi kıt'a, hilye ve levhalardan başka, Bağdad'da ve diğer şehirlerdeki mîmarî eserlerde çini veya mermer üzerine nadiren kûfî, ekseriya celi sülüsle (mesela Abdülkadir Geylânî ve Hacı Mahmud camileri) kuşaklar yazdı. 27 R. evvel 1393/30 Nisan 1973'de Bağdad'da vefat ederek Hayzaran kabristanına defnedildi.

Kaynak: www.ircica.org

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı