Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
İstanbul Lalesiyle Buluştu
09 Nisan 2007 Pazartesi | 15:39

2. Uluslararası Lale Festivali, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ünlü isimlerin katıldığı törenle cumartesi günü başladı. Çok sayıda isim tarafından süslenen 50 dev ahşap lale, Taksim Meydanı'nda sergilendi. 

 Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Türkan Şoray, Tarkan, İpek Tanrıyar, Cem Hakko, İsmail Acar'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim tarafından süslenen 50 dev ahşap lale, Taksim Meydanı'nda sergilendi. Lalelerle donatılan Taksim Meydanı'nda lale kartpostalları ve şekerleri dağıtıldı. İstanbullular lale maketleriyle birlikte bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.  

15 Nisan'a kadar sürecek festival kapsamında Emirgan Korusu'nda, Ortaköy, Taksim ve Sultanahmet meydanlarında her gün 11.00-19.45 saatleri arasında konserler düzenlenecek, sema gösterileri yapılacak. Festival için davet edilen Hollanda ve Japonya, kurdukları çadırlarda lale kültürleri ve geleneksel sanatlarını İstanbullular ile paylaştı. Taksim'deki çadırlarda lale figürlü hediyelik eşyalar da satışa sunuldu.

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Lale Sempozyumu'nda, uzmanlar tarafından lalenin Türkiye'deki serüvenini anlatıldı.Ressam İsmail Acar'ın lale konulu resim sergisi de 1 Haziran'a kadar Topkapı Sarayı Has Ahırlar'da ziyaret edilebilecek. Festival kapsamında yapılacak "En Güzel Lale Yarışması"nda ilk 100'e giren lalelerin sahiplerine 300'er YTL ödül verilecek.

Festivalin açılışında lale desenli kravat takan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ve işadamı Vitali Hakko ile birlikte sanatçıların, spor adamlarının, üniversite öğrencilerin, sivil toplum örgütlerinin süslediği dev laleler sergisini gezdi.

İstanbul'un laleyi 100 yıl aradan sonra tekrar kucakladığını söyleyen Başkan Kadir Topbaş, "Bu yıl 8 milyon 296 bin lale soğanı diktik. Bunların 1 milyon 297 bin adedi erken açan öncü lalerdi. Arkadan esas laleler de gelecek ve İstanbul bir renk cümbüşüne dönecek. Bu yıl laleler için 2 milyon 136 bin 144 YTL para harcadık. Bu kentin estetiğine önem veriyoruz. Lalelerin yanında 2 milyon 700 bin adet sümbül, nergis ve muskari diktik. İstanbul 10 milyon çiçeğe kavuştu. Vatandaşlarımıza bir milyon adet lale soğanı dağıttık. Çocuklar daha önce bilmedikleri laleyle tanıştılar" dedi.

İstanbul'un orman köyleri ve su havzalarında 230 bin kişiye istihdam sağlayarak lale başta olmak üzere çeşitli çiçekler yetiştireceklerini ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul'un gelecekte başta lale olmak üzere çiçek ihracatı yapacak bir kente haline geleceğini de sözlerine ekledi.

"İSTANBUL LALESİ YENİDEN YAŞAMA DÖNDÜRÜLÜYOR"

Lale'nin pek çok çeşidine rastlanmasına rağmen, İstanbul Lalesi'nin bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri olma özelliğini taşıdığını söyleyen Kadir Topbaş, şöyle konuştu:

"İstanbul Lalesi, form itibarıyla alışılmış lalelerden oldukça farklı. Hançeri sivri yapraklı, badem şeklinde çiçekleri olan İstanbul Lalesi'nin bir zamanlar 1588 çeşidi olduğu söylenirdi. Selçuklular, Anadolu'ya lalelerle birlikte yerleştiler. Bu topraklara lale soğanları ekmekle kalmayıp; camileri, mezar taşlarını, sanat eserlerini, sarayları lale motifleriyle süslemeye başladılar. 11. yüzyılda Anadolu'ya giren laleye 13. yüzyılda Mevlana'nın dizelerinde de rastlarız. Osmanlılar da laleyi çok sevdiler ve fethettikleri toprakları lalelerle süslediler. İstanbul'un fethinin ardından lale Avrupa topraklarına ayak bastı. Padişah kaftanları, saray eşyaları da lale motifleriyle bezendi. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman ve III. Ahmet lale ye en düşkün padişahlardı."

18. yüzyılın başında Osmanlı Tarihi'nde adını bir devre veren lalenin artık her yıl düzenlenen özel festivallere konu olduğunu ifade eden Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tüm İstanbul rengarenk lale bahçeleri içinde eğleniyordu. III. Ahmet Dönemi'nin bu eğlenceleri Levni'nin resmettiği birbirinden güzel eserlerde görülür. Lale Devri'nde Osmanlı başkenti İstanbul sadece lalelerle süslenmekle kalmaz; ülkede yenilikler peşpeşe gelir. İlk matbaa, kumaş, kağıt fabrikaları, Avrupai mimari tarzı, Haliç'in ıslahı bu döneme rastlar. Bu dönemde laleler renk ve şekillerine göre farklı isimler alır; fevvarei nur (nur fıskiyesi), necmi çemen (çimen yıldızı) , lali muzab (erimiş yakut; erimiş dudak), dameni dür (inci eteği) gibi tamlamalarla çağrılırdı. İstanbul'un laleleriyle ilgili kitaplar kaleme alınıyordu".

İstanbul'u süsleyen bu özel lalenin 19. yüzyıl ile birlikte kaybolduğunu, ince yapraklı narin lalelerin görülmez olduğunu söyleyen Kadir Topbaş, "Başlatılan genetik çalışmaların ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin çabalarıyla İstanbul Lalesi yeniden yaşama döndürülüyor. İstanbul yıllar sonra yeniden kendine has bu zarif bitkiyle süslenecek. Çünkü en güzel lale İstanbul'da yetişir" diye konuştu.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı