Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Türkçe Kelimelerimiz Eriyor!
08 Nisan 2007 Pazar | 00:46

Türkçe'nin 3 bin 500 kelimeye sıkıştırıldığını dile getiren Türk dili aşığı yazar ve şair Yavuz Bülent Bakiler, dünyanın her yerinde dillerin, diğer dillerden kelimeler alıp verdiğini belirterek, "Afrika tamtamlarında bile 5 bin kelime var. Bu ne biçim ilericiliktir ki milletimizi 3 bin kelimeye hapsediyorlar" dedi.

Kaşgarlı Mahmut'un 1078 yılında hazırladığı Divan-ı Lügati't Türk'te bile 8 bin 500 kelime bulunduğunu ifade eden Bakiler, "Biz Türk Milleti olarak, bin yıldır beraber yaşamış olduğumuz milletlerden kelimeler aldık, kelimeler verdik. Dilimize Arapça'dan, Farsça'dan, Ermenice'den, İngilizce'den, Fransızca'dan kelimeler girmiş. Bugün Türk Dil Kurumu'nun çıkardığı sözlüğe göre dilimizde 104 bin 585 kelime var. Yayımlanan öz Türkçe Sözlükte ise 3 bin 500 kelime var. Hangisi daha zengin, hangisi daha doğrudur?" şeklinde konuştu. Bakiler, Türkçe'ye yerleşmiş Arapça bir kelime olan "mesela" yerine Ermenice'den "örneğin" kelimesinin, "şehir" kelimesinin yerine de Farsça'nın en iptidai kolu olan Soutça'dan getirilen "kent" kelimesinin getirilmesinin bilgisizlik olduğunu söyledi.

Dil şah damarı gibidir

Türkçe'nin korunmasının önemine değinen Bakiler, "Bizim hayatımızda dil, adeta bir şah damarı gibidir. Sadece günümüzde değil, gelecekte de dilimizi çok güzel konuşmak, edebiyatta doğru kullanmak gerekir. Biz bu topraklarda hür bir millet olarak yaşamak istiyorsak dilimizi kayıtsız şartsız doğru kullanmalıyız" dedi. Türkçe'ye bazı çevreler tarafından saldırılar olduğunu savunan Bakiler, "Halkımız çok az okuduğu için dilimiz üzerine oynanan oyunlardan da haberdar değildir" şeklinde konuştu. Öz Türkçe'de C, H, G, Ğ, L, J harflerinin de aralarında bulunduğu 13 harfle başlayan kelime olmadığını belirten Bakiler, "29 harf ile başlayan kelimelerle mi yoksa 16 harfle başlayan kelimelerle mi konuşmak istersiniz?" diye sordu. Dünyanın her yerinde dillerin diğer dillerden kelimeler alıp verdiğini kaydeden Bakiler, "Öz Türkçe diye ısrar edenler, Atatürk'ün büyük nutkunu okusunlar. Hitabet nedir, edebiyat nedir, zeki adam nasıl konuşur sorularının cevaplarını orada görsünler" dedi.

Her eve bin kitap

Bir araştırmada gençlerin yüzde 37.7'sinin ders kitaplarından başka kitap okumadığı sonucunun ortaya çıktığını anlatan Bakiler, "Her genç mutlaka kitaba dönmeli ve her Türk aydının evinde asgari ölçüde muhakkak bin kitap bulunmalıdır. İçinde bulunduğumuz karanlıktan bizi çıkaracak olan okumaktır" diye konuştu.

Çocukların kelime dünyalarının çok zengin olması gerektiğini belirten Bakiler, sözlerini şöyle sürdürdü: "Batılılar 8 yıllık öğretimden geçirdikleri çocuğun ders kitaplarını 71 bin kelimeyle yazıyorlar. Bu rakam çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmek durumunda olan Türkiye'de 5-6 bin civarında değişmektedir ve bizim çocuklarımız da bu 5-6 bin kelimenin sadece yüzde 10'u ile konuşmaktadır. O bakımdan üniversiteden mezun ettiğimiz çocuklar cumhuriyet devrimizin çok mühim yazarlarını okuyamıyorlar. Kendileri de ortaya bir eser koyamıyorlar. Çünkü kelime dünyaları müsait değil."

Kaynak: Türkiye Gazetesi

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı