Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Hugo: Tek Dişi Kalmış Bölücü Canavar!
06 Nisan 2007 Cuma | 12:47

Dış güçlerin Türkiye üzerinde yüzyıllardır sürdürdüğü politikalar, stratejik oyunlar, bölücü amaçlar Osmanlı'dan bugüne yazıldı, çizildi, şiir oldu, kitap oldu, makale oldu. Defalarca kanıtlarla anlatıldı. Hatta ve hatta son dönemde ratingleri yüksek diye vadideki kurt oldu, odadaki sağır oldu, televizyonlarımızda dizi oldu.

Toplum olarak her şeyin  bu kadar farkındayken, dönen dolapların içinden neler çıktığını ve çıkacağını hepimiz biliyorken, nasıl oluyor da hala uyuyoruz. Biz televizyonlarda dizilerimizi izlerken, o dizilere konu olan hayat devam ediyor...

Geçtiğimiz günlerde Kanal A televizyonu haber merkezi tarafından bir skandal ortaya çıkarıldı. Skandalın konusu yarım bir Türkiye haritası. Skandalın aktörleri ise Hügo ve Hürriyet Gazetesi.

Kulağa komik geliyor ilk anda. 10 yılı aşkın süredir televizyonlarımızda çocuklarımızın sevgilisi olmuş o çirkin suratlı, tek dişi kalmış canavar Hügo nasıl olur da bir skandala karışabilir?

Kanal A'nın yayınladığı habere göre skandal şöyle gelişiyor. Hürriyet Oyun Kulübü tarafından çocuklar için Hügo'nun oyun cdsi promosyon olarak dağıtılıyor.

Her zaman olduğu gibi oyun içinde Hügo, farklı bölgeleri dolaşıp, verilen görevleri yerine getiriyor. Endonezya, Kanada, Çin, Hindistan gibi bir çok ülkeyi geziyor. Hügo ile macerayı paylaşmak için o ülkenin haritasına tıklamak yeterli oluyor.

Ancak söz konusu maceranın adresi Türkiye olunca oyun tam bir skandala dönüşüyor. Çünkü Türkiye'nin neredeyse yarısı haritada gösterilmiyor.

Oyunun orijinal adı The Magic Journey yani Türkçe karşılığı ile Sihirli Yolculuk. Yabancı bir firma tarafından hazırlanan bu skandal oyunun on binlerce kişiye dağıtımını ise Hürriyet oyun kulübü gerçekleştirmiş.

Oyunda yer alan bütün ülkelerin sınırları fosforlu yeşille öne çıkarılıyor ama Türkiye'de durum değişiyor. Sinop'tan Hatay'a kadar uzanan çizginin doğusu gösterilmiyor. Daha ülke isimlerini ve sınırlarını yeni yeni öğrenen çocukların ilgi odağı olan oyunda haritaya dokunan çocuklar Türkiye'yi bu sınırlardan ibaret olarak görüyor. Böylece çocuklara bölünmüş bir Türkiye öğretiliyor.

Çocuklara ülkeleri, kültürlerini tanıtarak coğrafi bilgiler veren bir oyun olarak görülen CD, altında Hugo Sihirli Yolculuk, oyna ve öğren yazılı oyun CD'si on binlerce çocuğa ulaştı. Çocuklara oyunun içinde bazı ülkeleri tanıtıcı bilgi de veriliyor. Türkiye ise Fes takan insanların, güvenilmez ülkesi olarak tanıtılıyor.

Pek çok kez yabancı ülkeler Türkiye'yi bölünmüş haritalarla gösterdiler. Fakat bu olayı diğerlerinden ayıran acı bir gerçek var. O da bu oyunun promosyon ürünü olarak dağıtılması ve on binlerce çocuğa ulaştırılması. Hem de hiçbir denetim yapılmadan.

Skandal oyun uzmanları ise dehşete düşürdü. Uzmanlara göre; Türkiye'yi bölünmüş gösteren ve promosyon olarak dağıtılan oyundaki harita önce kafa karıştıracak ardından çocukların dünyasında meşruluk kazanacak. Bu durumda Türkiye haritasını ezbere bilmeyen çocuklar ise ülke haritasının böyle olduğunu düşünecek. Bu, çocuklarımızın zihninde Türkiye'yi yarım olarak yerleştirecek bir kalıp olarak değerlendiriliyor. Öte yandan anne ve babaların bunun gibi zararlı yayın ve oyunlardan çocuklarını uzak tutması öneriliyor.

Akıllara durgunluk veren ve polemik konusu olan durum ise şu:

Nasıl olur da büyük bir Türk gazetesinin promosyon servisi bu oyuna düşer ve bu oyunun daha geniş kitlelere kolayca, yasal yollardan dağıtılmasına aracı olabilir...

Haberle ilgili görüntüleri buradan izleyebilirsiniz:

  polemik kategorisindeki en yeni içerikler
- 'Osmanlıca bilmeyen entelektüel olamaz'
- Mısır Mısırlılarındır..
- ‘Muhteşem Yüzyıl’da göze takılanlar (2)
- ‘Muhteşem Yüzyıl’da göze takılanlar...
- Cehalet mi İhanet mi?
- Noel Gerçeği...
- Çin'deki beyaz piramitlerin gizi!..
- Değerlerin Yok Oluşu...
- Şah&Sultan Romanı üzerine...
- İttihat ve Terakki...
- Kızılelma nerede?
- Modern ebeveyn, mağara insanından geride!
- İzmir'de ilk kurşunu kim attı?
- Hazreti Nuh'un Gemisi Nerede?..
- Aziz Nesin’in hikâyesi...
- Kâbe-i muazzama'nın gökdelenden görünüşü
- Anayasamız halk irâdesine şüpheci!
- Eyüp Sultan'daki mezar kimin?
- Bu hamburger bir sene bozulmadı
- GDO’nun şaibeli milyarderleri!
- Padişahın kalbinde taht kuran HURREM SULTAN
- Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu?
- Osmanlı ve İsrail
- Nasıl suçlu yetişir
- Saylan'ın Sağ Kolu Konuştu
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı