Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Korsana Yakın Takip
24 Mart 2007 Cumartesi | 18:37

Ne yazık ki ülkemiz bu yıl da korsanla mücadele konusunda gerekli gelişmeyi gösteremedi. Merkezi ABD'de olan Uluslararası Fikri Haklar Örgütü'nün (IIPA) 2007 yılı için hazırladığı raporunda Türkiye'nin 2006'da olduğu gibi 'öncelikli izleme listesi'nde kalması gerektiği belirtildi. Türkiye'nin özellikle kitap alanında dünyanın en kötü korsan pazarlarından biri olmayı sürdürdüğü belirtilen raporda, yazılım ve sinema sektörlerinin de korsandan büyük zarar gördüğü belirtiliyor.
Sinema sektörünün korsana karşı yapılan baskınlarla olumlu sonuçlar aldığı, ama yargı sürecinin uzun olması nedeniyle suçun tekrarının önlenemediği belirtildi. İnternet kullanımının yaygınlaşmasının da Türkiyede korsanı artırdığı belirtilen rapor, hükümeti her tür korsana karşı gerekli önlemleri bir an önce almaya çağırıyor. Uluslararası Fikrî Mülkiyet Hakları Birliği'nin raporları korsan yayındaki vahameti vurgulamasının yanında başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği olmak üzere bir çok ülkeye yaptığımız ticarette de etkili oluyor.

Ticari ambargo gelebilir
Türkiye, uzun yıllardır fikri mülkiyet haklarının korunmasında yeterli çaba göstermediği için "öncelikli izleme listesindeki ülkeler" arasında yer aldı. Bu şekilde sınıflanan ülkeler, kanunlarında Amerika tarafından gerekli düzenlemeleri yapmadığı ve korsan yayınla gerektiği etkinlikte mücadele etmediği için çift taraflı Amerikan ticari ambargoları ile karşılaşabiliyor. Türkiye, Arjantin, Belize, Brezilya, Mısır, Hindistan, İsrail, Lübnan, Ukrayna ve Venezüella ile birlikte "öncelikli izleme listesindeki ülkeler" arasında yer alıyor.
Bu ülkelerin, fikri mülkiyet haklarının korunması konusunda yeterli çaba göstermediği belirtilen raporda, Türkiye'de fikri mülkiyet hakları uygulamaları konusunda bazı ilerlemeler sağlandığı, korsan baskılar ve korsan mallara yönelik bir dizi baskın düzenlendiği ve caydırıcı cezaların artırıldığı da kaydedildi. Raporda, "ABD, Türkiye'yi bu gelişmeleri ilerletmeye ve fikri mülkiyet haklarındaki sıkıntılara cevap vermeye cesaretlendiriyor. Bu konular arasında kitap, optik disk gibi ürünlere karşı uygulamaların devamı, kanuni etkililiğin artırılması, büyüyen internet korsanlığına karşı tedbir alınması, korsan malların gümrüklerde ele geçirilmesi, korsan mallar ve onları üretmekte kullanılan ekipmanın yok edilmesi bulunuyor" denildi.
Bilindiği gibi 2005 yılında sektörün yüzde 40'ını çalan korsanlar 2006'da bu oranı yüzde 60'a yükseltmiş, yayıncılardan, yazarlardan ve devletten çaldıkları tutar ise 300 milyon YTL'yi bulmuştu.

Bu raporlar ciddiye alınmalı!
IIPA raporlarının ciddiye alınması gerektiğinin altını çizen Edebiyat ve İlim Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (EDİSAM) Başkanı Metin Celal, "Bu örgünlerin raporları ABD ve AB nezninde ciddiye alınıyor ve yaptırımlar getirebiliyor. Yaşanmış örneklerde önce para cezaları, ardından ise ihracata kota konması gibi konular gündeme gelebiliyor." diyor. Cezaların caydırıcı olmadığına da dikkat çeken Celal, "Geçtiğimiz sene 4600 dava açılmasına karşın bunlardan sadece 10'una ceza getirildi. Bir yılın altındaki hapis cezaları paraya çevrilebildiği için, pek çok korsan yayıncı hiç hapis yatmayacak." diye konuşuyor. Yerel yönetimlerin de yeterli sorumluluğu göstermediğini ve korsan satıcılarını birer seçmen olarak gördüklerini savunan Celal, "Belediyeler sokakta kitap satışına göz yumarken özellikle sahil kesimlerindeki belediyeler yasaya aykırı olduğunu bilmelerine rağmen kitap satışı için cadde ve meydanlarda yer tashih etmeye başladılar. Bunun sonucunda sokaklardan tamamen çekilmiş olan korsan kitap satıcıları tekrar ortaya çıkmaya başladılar. " diyor. Bu konunun çözümünün tamamıyla siyasi kararlılık gerektirdiğini ifade eden Celal, "Kültür ve Turizm, İç İşleri ve Adalet Bakanlığı işbirliği içinde çalışarak konunun çözümünde önemli yol kat edebilir." diye konuşuyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı