Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Renkli Yalanlar Bunlar!
19 Mart 2007 Pazartesi | 22:38

Ahlak sınırlarını zorlayan sahneler ve şiddet içerikli diziler özellikle çocuk ve gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkiliyor. Ayrıca bu diziler, devletin resmî kurumlarının vatandaş gözünde yanlış tanınmasına da yol açıyor. Radyo ve Televizyon İzleyicileri Derneği Başkanı İbrahim Dumrul da dizilerde, "bilinçaltı beyin yıkama faaliyetlerinin" Türk toplumuna enjekte edildiğini söyledi.

Sınırlar zorlanıyor
Dumrul, dizilerdeki şiddet olayları ve sonrasında yaşanan intiharların artması sebebiyle, TBMM Dilekçe Komisyonuna yazılı olarak başvurdu. Dilekçesinde, televizyonların, vatandaşı fazlasıyla rahatsız eden yayınlar içerisine girdiklerini kaydeden Dumrul, "Toplum-birey-aile ve özellikle de çocuk ve gençlerimizin ruh sağlığını olumsuz etkileyen, her geçen gün hoşgörü ve ahlak sınırlarını aşan cinsellik ve şiddet içeren yayınlarla, izleyicilerin haklı tepkisini alarak saygınlıklarını kaybediyorlar" dedi.

Çete özendiriliyor
Son zamanlarda devletin temel yapılarını yıpratıcı, saygın kişi ve kurumları hedef alan, onların toplum gözü önünde itibarını ve imajını zayıflatan, onlara olan güven ve itimadı sarsıcı dizi ve televizyon programlarının arttığına dikkati çeken Dumrul, şu ifadeleri kullandı: "Bazı dizilerde, ulusal devlet ve devletçilik anlayışından uzak, ulusal birlik ve beraberliği zedeleyici gayri resmi teşkilatlanma ve oluşumlara sürekli yer verilmekte, 'bilinçaltı' beyin yıkama faaliyetleri, topluma enjekte edilmektedir. Bu dizilerde 3-5 kişi bir araya gelerek sözde, devletin temel çıkarlarını koruyacak çetevari bir yapılanmayla devletten bağımsız, kendi düşünce ve doğruları hakkında bağımsız karar alan, finans kaynaklarını kendileri sağlayan, gerektiğinde kanun dışı işler yapabilen hukuk dışı oluşumlar anlatılmaktadır. Bu çeteler, sürekli ve bilinçli bir şekilde devletin resmi kurumlarıyla çatışarak, bu kurumların toplum önünde güvenilirlik ve itibarını zayıflatıyor. Devletin kurumları, görevini layığıyla yapamayan, kanun dışı kişi ve işlere bulaşan, kolaylıkla cinayet işleyen, bütün inisiyatifi kendi çıkarları doğrultusunda kullanan kurumlar olarak gösterilerek toplum önünde küçük düşürülmek isteniyor."

Gençlere kötü örnek
Bazı dizilerde mafyanın hoş gösterildiğini, onların eylemlerini hoşgörü ve acıma duyguları arasında anlatan sahnelerin çokça kullanıldığını bildiren Dumrul, "Bu çete ve mafya olan kişilerin davranışları, kıyafetleri hatta parmağına taktığı yüzükler ve dizilerdeki isimleri çocuk ve gençlere kötü örnek oluyor" dedi

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı