Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
"Nazım'ı Tanımıyormuşum"
12 Mart 2007 Pazartesi | 20:53

Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet filminin başrol oyuncusu Yetkin Dikinciler, Babam ve Oğlum filmindeki başarılı performansının ardından Nazım'ı canlandırdı. Dikinciler, rolünde zorlandığını ve aslında Nazım'ı yeni tanıdığını söyledi.
 
"Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet" filminin yönetmeni Biket İlhan, senaristi Metin Belgin ve Nazım Hikmet'i canlandıran oyuncuYetkin Dikinciler, 12 Mart Pazartesi günü CNBC-e'de yayınlanan Finans Cafe programına konuk oldu.

Yetkin Dikinciler Nazım Hikmet'i oynamanın güçlüklerine değindi. Dikiciler, "Zor bir iş, çünkü efsaneye dönüşmüş birini oynuyorsunuz. Kolaylığı da var; ben bir şairle buluşuyorum, tıpkı bir okuyucunun şiir aracılığıyla şairle buluşması gibi. Nazım'ı gerçekten az biliyormuşum. Nazım'a her gün daha çok ihtiyacımız var. Anlatmaktan çok anlamaya çalışan, sevdasının peşinden gidebilen biri Nazım Hikmet. Gerçekten hak ettiği bir filmi ve profili ortaya çıkarmak istedik. Nazım, vatan haini değil, bir yurtsever" dedi.

Yönetmen Biket İlhan, Nazım'ın neden Bursa Hapishanesi'ndeki döneminin filme çekildiğine dair soruya şu cevabı verdi: "Çok düşündük bunu. Bizler daha çok Nazım'ın Türkiye'den kaçışından sonraki dönemi, Rusya'daki hayatını biliyoruz. Bu yüzden çok bilinmeyen ve Nazım'ın en önemli eserlerini ürettiği, gözardı edilen bir dönemi, daha az bilinen bir dönemi filme çekmeyi istedik. Bu da sinema olarak yapılabilecek en zor şeydi."

İlhan, "Mavi Gözlü Dev"de Nazım'ın insan yönünü anlatmaya çalışmış: "Siyasi bakışıyla, kavgasıyla, aşkıyla, haksız yere çektiği acısıyla. Slogan bir film yapmak istemedim. Kolay bir şey değil. Bu yeniden bir buluşma olacak. 2000'lerin başından beri çalışıyoruz. Metin Belgin uzun süre araştırma yaptı, İbrahim Balaban'dan yararlandık. Senaryo 7 versiyon yazıldı. 8'inci versiyonunu filme aktardık. Zorlu bir çalışmaydı. Nazım'ın hayatının Bursa Hapishanesi'ndeki kesitini yansıttık."

Yönetmen İlhan, izleyicilerden filmin bir belgesel gibi algılanmamasını istedi: "Biyografik bir çalışma ama Nazım Hikmet'e dair bir filmdir, belgesel değil. Sırada, birçok dönemini ele almıştık çalışmanın başında. Ben ikinci bir filmi çekmek istiyorum."

Filmin senaristi Metin Belgin de senaryo süreci ile ilgii olarak; "Sorumluluk isteyen bir çalışmaydı. Uzun yılları alan bir çalışmanın içine girdim. Öncelikle yazılı kaynaklardan yola çıktım" şeklinde konuştu.


Kaynak: CNBC-E

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı