Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Efsane Geri Dönüyor!
07 Mart 2007 Çarşamba | 22:07

İzlemesek de biliriz hepimiz, bir yerlerden duymuşuzdur. Duymasak bile uzay'a yolculuk yapmak istemişizdir.
İşte bir dönem izleyiciyi ekran karşısında adeta çivileyen "Uzay Yolu" (Star Trek) dizisi yeniden beyazperdeye uyarlanıyor. Yönetmenliğini JJ Abrams'in üstleneceği yapım, 2008 yılında gösterime girecek. BBC'nin haberine göre, yapımcı Paramount şirketi, "Görevimiz Tehlike-3" ve "Lost" serisinin rejisörü JJ Abrams'in kamera arkasına geçeceği yapımın çekimlerine sonbaharda başlanacağını duyurdu.

Buna göre, film, Kaptan James T. Kirk ile Mister Spock'ın gençlik yıllarına giderek uzay boşluğuna uzay mekikleriyle ilk açılmalarını konu edinecek.

Filmin kadrosuna dair herhangi bir açıklama yapılmazken, yönetmen Abrams, yapımın seriye yıllardır sadık olan hayranlarını memnun edecek bir film olmasını hedeflediğini kaydetti.

Orijinal "Uzay Yolu" televizyon dizisi, Gene Roddenberry tarafından 1966-69 yılları arasında gerçeğe dönüştü. Dizi, daha sonra aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerde senelerce gösterildi.

Daha sonra, Paramount film şirketi 1979 yılında ilk "Uzay Yolu" filmini çekti. Filmde Kaptan Kirk'ü canlandıran William Shatner ile Mister Spock'ı canlandıran Leonard Limoy da kamera karşısına geçti. Film, sadece ABD sinemalarında 82 milyon dolarlık rekor gişe hasılatına erişti.

Seri, 1982'de "Uzay Yolu II: The Wrath of Khan", 1984'te "Uzay Yolu III: The Search for Spock", 1986'da "Uzay Yolu IV: The Voyage Home", 1989'da "Uzay Yolu V: The Final Frontier", 1991'de "Star Trek VI: The Undiscovered Country" ile sürdü.

Serinin 1994 yılındaki "Star Trek VII: Generations" adlı filminde bu kez Kaptan Kirk'ün yerini Kaptan Jean-Luc Picard aldı ve Patrick Stewart tarafından canlandırıldı. Kirk'ün yol arkadaşı Mister Spock da filmde rol almadı. Seri, bu ekiple 1996'da "Star Trek VIII: First Contact", 1998'de "Star Trek IX: Insurrection" ve son olarak da 2002'de "Star Trek: Nemesis" adlı filmlerle sürdü.

"Uzay Yolu" serisi Türk Sineması'na da esin kaynağı olurken, 1973 yılında "Turist Ömer Uzay Yolu'nda" seyirciyle buluştu.

Sadri Alışık'ın başrolünü üstlendiği "Turist Ömer" serisinin bu neşeli filminde yönetmenliği Hulki Saner üstlendi. Filmde Kaptan Kirk'ü Cemil Şahbaz, Mister Spock'ı Erol Amaç, Maccoy'u Ferdi Merter canlandırırken, Kayhan Yıldızoğlu, Elif Pektaş, Füsun Olgaç, Şule Tınaz, Oytun Şanal, Necip Koçak ve Nermin Altınses de filmde rol alan diğer oyuncular oldu. Fantastik film tutkunları bir yıl daha sabretmek zorunda.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı