Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
22 Mart 2011 Salı | 09:38

Anayasa pröfesörü Prof. Dr. Burhan Kuzu'dan gündem oluşturacak kitap. Kuzu, Başkanlık Sistemi tartışmalarına kitabıyla bir kez daha katıldı.

Yakın tarihimizde birçok defa Başkanlık Sistemini tartıştık. Sistem tartışılmaya başlandığı anda, gözlerin çevrildiği ilk isim de bu konuda akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Burhan Kuzu olmaktadır. Prof. Kuzu, gündem oluşturmasının yanında belki de Türkiye'de sistem değişikliğini başlatacak bir sürecin ilk adımını yayınladığı kitapla atmış oldu.

Siyasilere yıllardır bu konuda danışmanlık yapan Kuzu, 8 yıldır TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığını yürüttüğü için de görüşleri ayrıca önem taşımaktadır.

Prof. Kuzu'ya göre Parlamenter rejim, artık tarihî misyonunu tamamlamıştır. Dünyanın hiçbir bölgesinde bu sistem kitaplarda yer alan şekliyle uygulanamamaktadır diyen Kuzu,  "ABD'de yıllardır uygulanan ve tüm dünyada 'Başkanlık sistemi' olarak adlandırılan modelin asıl adı, 'Kongre Hükümeti'dir. Bu modelde eyalet sistemi ve tam başkanlık uygulaması vardır. Benim yıllardır üzerinde çalıştığım model, ABD'deki sistemden farklı. Bir akademisyen olarak, Fransa'daki yarı başkanlık sistemiyle ABD'deki tam başkanlık sisteminin karması bir modeli öneriyorum. Bu modelde, Fransız sisteminin üniter yapısıyla ABD'deki başkanın yetkileri buluşturuluyor. Yani hem üniter yapı korunuyor, hem de tam başkanlık yetkileri kullanılabiliyor." demekte.

 Her Yönü ile Başkanlık Sistemi adıyla yayınlanan çalışmasında Kuzu, Başkanlık sisteminin doğuşunu,  parlamenter rejimde yaşanan aksaklıkları ve Türkiye için sistemin avantajlarını anlatıyor. Bunun yanında sistemin yol açabileceği olumsuzluklara da akademisyen olarak değinen Kuzu, bu olumsuzlukları gidermenin de mümkün olabildiğini savunuyor.

Koalisyon hükümetlerinin, ülke için yapılacak her olumlu şeyi geriye götürebileceğini savunan Burhan Kuzu, "1980 öncesinde 10 yılda 12 hükümet kurulmuştur. Türkiye bu dönemde yetmiş sente muhtaç kalmıştır. Koalisyonlar belasından bunalan Fransa, Anayasasında 1962'de bir değişiklik yaparak 'Yarı Başkanlık Sistemi'ne geçmiştir. Gerçekten, on bir yazılı Anayasa eskiten Fransa, bu tarihe kadar 70 yılda 104 hükümet kurmak durumunda kalmış, De Gaul'le birlikte bu perişanlığa bir çözüm bulmaya çalışmıştır." diyerek, sistemin diktatörlüğe yol açacağına savunanları da bu işi bilmediklerini iddia etmekte. Burhan Kuzu için Türkiye'nin önündeki ayrım; "Ya Başkanlık Ya Pişmanlık!"
Her Yönü ile Başkanlık Sistemi, BKY- Babıali Kültür Yayıncılığı yayınları arasından çıktı.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı