Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Washington'da Osmanlı İzleri...
16 Şubat 2011 Çarşamba | 12:12
ABD'nin sembolü olan Washington Anıtı ile ülkenin en güzel müzelerinden Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, içinde Osmanlı'dan hatıraları barındırıyor.

ABD'nin kurucu babası ve ilk Başkanı George Washington anısına binbir uğraşla yapılan, Mısır'ın antik çağ yapı ve tapınaklarını andıran Washington Anıtı, Amerikalılara hem özgürlüğü, hem de Başkan Washington'ın ülkesine yaptığı "katkıların enginliğini" anlatıyor.

Mermer, granit ve kum taşından oluşan anıt, 169,29 metre yüksekliğiyle de sadece şehrin değil, dünyanın taştan yapılmış en uzun heykeli ve dikili taşı konumunda.

Başkente uçakla veya araçla gelirken, açık havada en az 30 mil uzaktan görülebilen anıt, yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı.

Toplam 36 bin 491 bloktan oluşan ve en tepesine 897 basamak kullanılarak çıkılabilen anıtta artık yürümek yasak olsa da şehri ayaklar altına alan muhteşem manzarasını görmek isteyenler, asansörleri kullanmak için ya aylar öncesinden rezervasyon yaptırıyor ya da sabahın erken saatinden itibaren kuyruğa giriyor.

Ziyaretçiler, dört köşeli anıtın üç yanından Kongre, Beyaz Saray ve Lincoln Anıtı'nı tepeden izleme fırsatı buluyor.

Washington ve ABD ile özdeşleşen bu anıtın yapılışı ve Osmanlı ile bağlantısı ise hayli ilginç bir hikaye...

18 Yıl Yarım Kaldı
Ölümünün ardından ABD'nin ilk Başkanı Washington'ı onurlandırmak ve ülkesine katkısını hatırlatmak için anıt yapılması fikri ortaya atılmış, nerede ve ne tür bir anıt yapılaşacağına ilişkin yıllar süren tartışmaların ardından düzenlenen yarışmada mimar Robert Mills tarafından hazırlanan dikili taş şeklindeki anıt planı kabul edilmişti.

Anıtın ilk köşe taşı 1848 yılında törenle ABD'nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuzda konuldu.

Ancak para sıkıntısı, siyasi çekişmeler ve iç savaş nedeniyle, 47 metreye kadar yükselen anıtın yapımı 1858 yılında durduruldu. 18 yıl aradan sonra 1876 yılında dönemin Başkanı Ulysses Grant'ın anıtın tamamlanması talimatını vermesi üzerine orduda mühendis olan Thomas Carey tarafından inşaata devam edildi.

Mills'in planında bazı değişikliklere gidildi. Anıtın son taşı 6 Aralık 1884 yılında eklendi, resmi açılışı da 9 Ekim 1888'de yapıldı. Ancak uzun yıllar yarım kaldığı için anıtta taşlar arasında renk farklılığı bugün bile çıplak gözle görülebiliyor.

Açılışının ardından ise ilk 6 ayda 10 bini aşkın kişinin 897 basamağı tırmanarak tepesine çıktığı anıt, günümüzde yılda bir milyona yakın ziyaretçi ağırlıyor.

Dönemin hükümeti, anıtın yarım kaldığı dönemde bunun bir özgürlük sembolü olduğuna vurgu yaparak, diğer eyalet ve ülkelerden hatıra taşları göndermeleri teklifinde bulundu ve bağışlanan her hatıra taşının iç kısmına bu eyalet ve ülkelerin adının yazılacağını bildirdi.

ABD'nin yazısı kendisine ulaşan Sultan Abdülmecid de anıta hatıra için üzerinde yaldızlı tuğrası bulunan 60x20x152 santimetre ebadındaki blok taşı gönderdi. Abdülmecid'in mermer üzerine tuğrasını da Ayasofya'da yazıları asılı olan Türk hat sanatçısı Kazasker Mustafa İzzet Efendi işledi. Mermerin üzerine de, "Ebedi dostluğa destek için, Abdülmecid Han, haysiyetli adının Washington'daki uzun taşa yazılmasına izin verdi" ifadesi yazıldı.

Ülkelerden ve eyaletlerden gelen bu hatıra taşlar, anıtın katlarındaki iç kısımlara yerleştirildi. Osmanlı Devleti'nden gelen mermer blok taş, anıtın 17. katında yer alıyor. Ancak, anıtın merdivenleri artık kamuya kapatıldığı için bu özenle hazırlanmış mermer taşını görebilmek artık mümkün değil. Ziyaretçiler anıtın tepesinden aşağı inerken, asansör bazı hatıra taşların yanından geçerken yavaşlıyor, ancak bu şekilde de daha çok ABD'nin eyaletlerinden gönderilen hatıra taşlar görülebiliyor.

Abdülhamid'in Zümrütü de Müzede
Washington'daki Osmanlı izlerinden ikincisi de Smithson Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nde... Müzenin değerli taşlar bölümünde, dünyanın farklı yerlerinden gelen birbirinden güzel değerli taşların arasında Sultan İkinci Abdülhamid'e ait değerli zümrüt broş da sergileniyor. Abdülhamid'in resmiyle birlikte sergilenen taşa ait bilgide, Sultan Abdülhamid'in bu taşı kemer tokasına taktığı belirtiliyor. Tiffany firmasının da taşı 1911 yılında bir açık artırmada satın alarak, önce toka süsü, daha sonra broş olarak tasarladığı ifade ediliyor. Bu değerli taş, müzenin her gün dolup taşan ziyaretçilerinden de yoğun ilgi görüyor.

Kanuni'nin Portresi Temsilciler Meclisinde
Washington'daki Osmanlı izlerinin bir diğeri de ABD Kongresinde bulunuyor. Temsilciler Meclisinin galerisinde, tarihe mal olmuş kanun koyuculardan 23'ünün mermer kabartma portresi yer alırken, bu portrelerden biri de Kanuni Sultan Süleyman'a ait...

Portre, ünlü heykeltraş Joseph Kiselewski tarafından 1950 yılında yapıldı.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı