Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
31 Aralık 2010 Cuma | 16:41

Büyük mütefekkir, büyük öğretmen ve gönül insanı Seyyid Ahmet Arvasi hoca yurdun dört bir yanında mevlitlerle ve panellerle anıldı. Türk Kültürü Kulübü tarafından düzenlenen "Büyük Mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasi Programı", Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü İ. Üzümcü Konferans Salonunda yapıldı. Dr. Zekeriya Kökrek ile gazeteci Hüdavendigâr Onur, Arvasi Hocanın hayatı, eserleri ve fikirleri hakkında konuşma yaptı. Merhum Ahmet Arvasi cuma namazından sonra da kabri başında sevenleri tarafından yad edildi. Türkiye Gazetesi'nde Hasbihal başlığı ile makaleleri neşredilen ünlü düşünürümüzün Türk-İslam Ülküsü, Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan Ötesi, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, Şiirlerim, Eğitim Sosyolojisi, Doğu Anadolu Gerçeği, İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri, Hasbihal adlı eserleri bulunuyor.

***

NOT: Sayfanın sonunda Seyyid Ahmet Arvasi hocanın hayatını belgesel olarak izlemek için link mevcuttur. Bilgilerinize...

***

31 Aralık 1988 bundan 22 yıl evvel noel çığlıklarının atıldığı o gün Seyyid Ahmed Arvasi, Türk gençliği'nin kötü gidişinin verdiği üzüntü ile kaldırır mübarek parmaklarını ve daha tuşlara dokunamadan yorgun vücudu düşer daktilosunun başına ve Hak'ka kavuşmak arzusuyla ayrılır aramızdan.

 

Yeri Dolmayan İnsan "Seyyid Ahmed Arvasi"

Tam 22 yıl önce yılbaşı nidalarının altında kalbi Türk gençliği için çarpan Seyyid Ahmet Arvasi aramızdan ayrılalı 22 sene oldu. Büyük bir mütefekkir, ilim adamı ve sosyolog olan Arvasi Hoca ömrü boyunca Türk-İslam gençliğine hizmet ederek hayatını idame ettirdi. Gözü kara bir İslam neferi olan Arvasi Hoca çileler ve engellere rağmen yılmadı, yıllarca Türklüğü ve İslam'a hizmet etti ve yüzbinlerce talebe yetiştirdi. İşte o 31 Aralık 1988'de noel sarhoşluğu yaşanan günde Türk gençliğinin kötü gidişinin verdiği üzüntüyle parmaklarını kaldırdı hiddetle tuşlara basmak istedi ama yıllarca çektiği çileler yorgun düşürmüştü asrın Yesevisi'ni.. Derken o çok muhabbet duyduğu Peygaber Efendimize kavuşma zamanı gelmiş ve zindanlarda yorgun düşen bedeni artık dayanamaz o anda ruhunu teslim eder ve nurlu bedeni düşer daktilosunun yanıbaşına. Ertesi gün yüzbinlerce seveni Fatih Camii'nin avlusunu doldurur kalabalığı caddeler almaz ve dualar ve gözyaşları arasında aramızdan ayrılır..


"Kaleminden kan çeker"

Büyük mütefekkir Seyyid Ahmed Arvasi emekli bir gümrük memuru olan Abdülhakim Arvasi Bey'in oğlu olarak hayata gözlerini açar. Kuyumcu çıraklığı yaptığı günlerden birinde dükkana gelen bir Allah dostu "senin işin gönül sarraflığı olmalı" deyince hayatına yeni bir yön verir. Her içi yanan genç gibi şiirden başlar ve uykusuz gecelerin ardından "Sır" adlı manzum kitabını yazar. Bu kitapta tesirli aksiyon şiirlerinin yanı sıra Anadolu kokan mısralar vardır. Arvasi Hoca Gazi Üniversitesi'nde okuduğu yıllarda dinine, diline, örfüne savaş açan bir güruh ile karşı karşıya gelir. Tertemiz gençlerin malum zihniyetin mengenesine sıkıştığını görünce kahrolur. Necip Fazıl'ın deyimiyle beyninden kalemine kan çeker ve yazar. Sayfalar, dosyalar dolusu yazar. Aklının kopma noktasına geldiği anlarda İmam-ı Rabbani Hazretlerine sığınır ve kalemini ona bırakır. Nitekim bu çile "Kendini Arayan İnsan" isimli eserle neşet eder.Resulullah aşkına!..

Arvasi Hoca'da tasvir edilemeyecek bir Peygamber sevgisi vardı. Söz Efendimizden (Sallallahü aleyhi ve sellem) açıldığında dizlerinde derman gözlerinde fer kalmazdı. Arvasi Hocanın yakınlarından dinlediğimiz şu hadise ile onun Peygamber Efendimize ne kadar aşık olduğu daha çok anlaşılıyor. Mahallenin dilencileri onun bu sevgisini herkesten iyi bilir ve "Resullullah aşkına" deyip elinden bütün parasını alırlardı. Merhumun vefatına yakın çok zorlanarak ayağa kalkıyor v yakınlarına "her gün ölüme yaklaştığımı hissediyorum" diyordu. Yakınları "Biraz dinlenseniz" dediklerinde "hayır beş dakika bile dinlenecek vaktim yok. Kenara çekilemem. Son nefesime kadar mücadele etmeliyim" der ve sonra üstüne basa basa ekleyerek: "Ben hazırım, ölümden korkmuyorum. Zira Alemlerin Efendisini, sahabe-i kiramı, Allah'ın veli kullarını çok seviyorum. Onların himmetlerine inanıyorum. Bana mutlaka sahip çıkacaklar, yalnız bırakmayacaklar!" derdi.

Sıkıntılardan tad alırdı

12 Eylül'den sonra Arvasi hoca bir müddet Mamak Cezaevi'nde kaldı. Düşenlerin anlattığına göre orası sıradan bir cezaevi değildi. Bilhassa Arvasi hoca ve arkadaşlarına reva görülen şartlar çok ağırdı. Hoca ile aynı hücreyi paylaşan gazeteci Ahmet Karaca'nın saçları sabaha kadar bembeyaz kesilmiş, adamcağız kendini tanıyamamıştı. Bu ayağa kalkılmayan ve ayak uzatılmayan delikte sırt sırta sabahlamışlardı. Kıyamda durulamayan secdeye varılamayan soğuk, pis ve ıslak izbeye niçin düştüğü ve ne kadar kalacağı muammaydı. Arvasi Hoca sıkıntılardan tad almasını bilir, derdini severdi. Ancak bir gece alnını secdeye koyamadığı için taa yüreğinden yanmış, gözlerini yumup Bağlum'da yatmakta olan büyük İslam alimi Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerine sığınmıştı. "Yanıbaşınızdayım efendim" demişti, "yanıbaşınızdayım ama rahat değilim namazımı eda edemiyorum." Ertesi sabah bir tabib yedeksubay geliyor, onu o dar yerden çıkarıyor. Nabzını sayıyor, tansiyonunu ölçüyor, kalbini dinliyor. Arvasi Hoca'ya "siz burada kalamazsınız" diyor ve Mevki Hastahanesine sevk ediyor. Rahmetli Arvasi hocanın arzusu daha fazla sabretmek, daha ziyade boyun bükmekti. Durur, durur "acaba Efendi Hazretleri'nden imdat istemekle yanlış mı yaptım" derdi.Kalabalığı caddeler almaz

Arvasi hoca, 57 yıllık ömrünün bir bölümünde hep konuştu, anlattı ve hitabet sanatını en güzel şekilde icra etti. İkinci ve son bölümde ise kalemi ile başbaşa kaldı. Türkiye Gazetesi'nde de "Hasbihal" başlığı ile makaleler yazdı, tecrübelerini gençlerle paylaştı. Yorucu öğretmenlik hizmetleri yanında gençliğin kendi kültür ve medeniyetine sahip çıkması için eserler ortaya koydu. Konferanslar verdi, gazete ve dergilerde makaleler yazdı. Belki de Seyyid Ahmet Arvasi hocanın eserleri Avrupa'da yayınlansaydı çok büyük yankılar uyandırır hatta adına enstitüler bile kurulurdu. 31 Aralık 1988'de Erenköy'deki evinde saat 11.00'de o çok sevdiği daktilosunun başında günlük makalesini yazarken ruhunu teslim etti. Fatih Camii'nde eşine rastlanmamış bir kalabalık ile kılınan o unutulmaz cenaze namazının ardından Edirnekapı Kabristanına defnedildi.Vatan sevgisi imandandır..

15 Şubat 1932 Pazartesi günü Ağrı ilinin Doğubayazıt İlçesinde doğan Seyyid Ahmed Arvasî, ailece Van'ın Müküs (Bahçesaray) ilçesine bağlı, Arvas (Doğanyayla) köyündendir. Babası Gümrük Müdürlüğü'nden emekli Abdulhakim Efendi, annesi Cevahir Hanım'dır. Ailenin altı çocuğundan birincisi olan S.Ahmed Arvasî, ilk öğrenimini Van'da başlayıp Doğubayazıt'ta tamamlamıştır. Orta okulu Erzurum'da bitiren Arvasî, lise öğrenimine Erzurum Erkek Öğretmen okulu'nda başladı, Erciş Öğretmen Okulu'nda bitirdi. 1952 yılında Konya'nın Doğanbeyli Nahiyesi'de ilkokul öğretmeni olarak göreve başladı. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik görevini sürdüren Arvasî, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümünü 1958 yılında tamamlayarak çeşitli eğitim enstitülerinde pedagoji öğretmenliği yaptı. Ülkede siyasi gerginliklerin had safhada olduğu 1978 yılında, İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nden 24 arkadaşıyla birlikte siyasi amaçlar için sürgün edilen Arvasi, 1979 yılında emekli olmak zorunda kaldı. Aynı yıl Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Kongresi'nde Genel İdare Kurulu Üyesi sıfatıyla aktif siyasete atıldı. Bu tarihten sonra da inandığı ve uğruna baş koyduğu Türk-İslâm dâvasını insanlarımıza anlatmayı sürdüren Seyyid Ahmed Arvasî, 31 Aralık 1988 tarihinde daktilosunun başında yorgun düşerek 57 yaşında Hakk'ın rahmetine kavuştu.Büyük mütefekkir Seyyid Ahmet Arvasi, İslam'a, milliyetçiliğin penceresinden değil, milliyetçiliğe İslam'ın penceresinden bakıyordu. "Ben İslâm İman ve ahlâkına göre yaşamayı en büyük saadet bilen, Türk milletini iki cihanda aziz ve mesut görmek isteyen ve böylece İslâm'ı gaye edinen Türk milliyetçiliği şuuruna sahibim. Benim milliyetçilik anlayışımda asla ırkçılığa, bölgeciliğe ve dar kavmiyet şuuruna yer yoktur. İster azınlıklardan gelsin, isterse çoğunluktan gelsin her türlü ırkçılığa karşıyım. Bunun yanında Şanlı Peygamberimizin 'Kişi kavmini sevmekle suçlandırılamaz. Kavminin efendisi, kavmine hizmet edendir. Vatan sevgisi imandandır' tarzındaki ortaya koydukları yüce prensiplere de bağlıyım. İnanıyorum ki, hem Türk hem Müslüman olmak hem de muasır dünyaya öncülük etmek mümkündür. Ecdadımız bütün tarihleri boyunca bunu denediler ve başarılı oldular. O halde bizler niye bu tarihi misyonumuzu yerine getirmeyelim?" diyordu.

Kaynak: İnan Arvas

***

VİDEO: Seyyid Ahmet Arvasi'nin hayatını görüntülü olarak izlemek için BURAYA TIKLAYINIZ...

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı