Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Ayasofya'nın bir sırrı daha günyüzüne çıktı!..
14 Aralık 2010 Salı | 15:47
Ayasofya'nın bir sırrı daha su yüzüne çıkıyor... Şimdiye kadar görülemeyen dünyanın bilinen en büyük "vaftiz havuzu' ziyarete açılıyor.

Ayasofya Müzesi'nde yürütülen restorasyon çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan dünyanın bilinen en büyük boyutlu vaftiz havuzu, basına tanıtıldı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, Ayasofya Müzesi'nde düzenlenen basın toplantısında, ''Google''da ''Ayasofya'' ya da ''Hagia Sophia'' diye arama yapıldığında çıkan belge sayısının 800 bin olduğunu, ancak Ayasofya'ya yapılan atıf sayısının bir milyonu aştığını belirtti.

Kurt, 24 Şubat 1934'te Ayasofya müzeye çevrildikten sonra sadece restorasyon değil, arkeolojik çalışmaların da yapıldığını hatırlattı.

Çalışmalar sırasında Ayasofya'da yüzyıllarca kullanılmış, büyük bir vaftiz havuzunu da ziyarete açmak için gerekli restorasyonu yaptıklarını belirten Kurt, ''Vaftiz havuzu, Ayasofya'nın, halka açık olmayan bir kısmında duruyordu. Yekpare bir mermer bloktan oyularak yapılmıştır. Bizans dönemi kültür ve mimari anlayışını yansıtan bu havuz, sanki dün yapılmış kadar sağlam ve temiz. Ayasofya'nın uzun tarihinde önemli bir yeri olan bu havuzu da artık müzemizi ziyaret eden herkes görebilecek'' diye konuştu.

Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun da müzede yapılan restorasyon çalışmalarını hakkında ayrıntılı bilgi vererek, "Bu restorasyonların çok çarpıcı iki gelişmesi vardır. Bunlardan bir tanesi kubbede 17 yıldır bir şekilde duran iskelenin kaldırılmasıdır. İkinci gelişme ise kaldırılan iskelenin yerine bir melek yüzünün açılarak ziyaretçilerin beğenisine sunulmasıdır. 2010 yılında ise büyük bir sürpriz yapıyoruz. Önce basın mensuplarına sonra da ziyaretçilere. Şimdiye kadar açılmayan kapalı duran ancak varlığı bilinen bir başka obje sizlerin beğenilerinize sunulacaktır. Bu da vaftizhane atriumunda bulunan ve bilinen en büyük "Vaftiz Havuzu'dur." dedi.

Haluk Dursun sözlerine şöyle devam ettş: "Havuz önce vaftizhanenin ortasındaydı. Ancak vaftizhane türbeye dönüştürülürken, havuzun anakubbenin ortasından kalkması lazımdı. O dönemde havuzu kırmadan getirip avluya koymuşlar. Vaftiz Havuzu anakubbenin ortasındaymış. Havuzu o dönemde buraya avluya almışlar. 2010 restorasyon çalışmaları sırasında Vaftiz Havuzu temizlendi."

Bu arada vaftiz havuzu, dünyanın bilinen en büyük boyutlu vaftiz havuzu ve Bizans döneminin 6. yüzyıl öncesi, erken Hristiyanlık dönemine ait...

Öte yandan şu an için bu alan mekan darlığı sebebiyle toplu ziyaretçilere kapalı bulunuyor.
  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı