Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
60 Yıllık Sır Belge!
09 Aralık 2010 Perşembe | 15:47
Vatan Gazetesi'nin haberine göre; CHP eski Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, tetikçi Ali Ertekin'in isminin Sabahattin Ali cinayetinin faili olarak kaydedildiği ıslak imzalı resmi belgeyi bir antikacıda buldu. Kesimoğlu, "Üzerine gidilirse belki de Türkiye'nin en önemli faili meçhul cinayetlerinden biri aydınlatılabilir" dedi.

Muhalif görüşleri nedeniyle sürekli takip edilen Sabahattin Ali, Bulgaristan'a geçmeye çalışırken 2 Nisan 1948'de sınırda ölü bulundu. Cinayetle ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında MİT'le bağlantılı olduğu ortaya çıkan Ali Ertekin, tek fail olarak gözaltına alınıp tutuklandı.

Ertekin, yargılama sürecinde cinayeti itiraf ettiyse de, olayın ardındaki bağlantılar hiçbir zaman aydınlatılamadı. Çünkü başta ailesi olmak üzere ünlü yazarın yakın çevresi, Sabahattin Ali'nin sorguda öldürüldüğünü ve cesedinin de daha sonra sınırdaki sazlık alana atıldığını öne sürüyordu. Devlet, dosyayı olayın tek zanlısı Ertekin'le kapattıysa da, bağlantıları çözülemediği için cinayet 'faili meçhul' olarak kaldı.

Antikacıda Bulundu
CHP eski Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu'nun Ankara'da bir antikacıdan satın aldığı 60 yıllık bir klasörden, tesadüfen Sabahattin Ali'nin ölümüyle ilgili devlet kayıtlarına giren bir belge de çıktı.

Üsküp Jandarma Karakolu Üst Çavuşu Mevlüt Afacan imzalı kitapçıkta toplanan belgenin üzerinde 29 Nisan 1950 tarihi bulunuyor. Pelur kağıda yazılmış ıslak imzalı belgenin, Sabahattin Ali cinayetinden 2 yıl sonra kaleme alındığı görülüyor. 60 yıl önceki resmi yazıda geçen ifade şöyle:

"Komşu bucak ve karakollar bölgesinde vuku bulan hudut vakaları, ilticalar ve Bulgaristan'a geçmek üzere yola çıkan Sebahattin Ali'ye kılavuzluk eden Ali Ertekin'in, Sebahattin Ali'yi Sazara köyü hududu içinde öldürmesi üzerine sırf hudut vakalarını önlemek maksadiyle 22 Nisan 1949 tarihinde bucağa bağlı olan Sazara köyünde bir asayiş karakolu açılmıştır."

İlk Kez Resmi Bir Belge Bulundu
Kesimoğlu, belgeyi bulduktan sonra Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali ile temasa geçtiğini ve önümüzdeki günlerde elindeki belgeleri Filiz Ali'ye teslim edeceğini belirterek, "Klasörü antikacı arkadaşımdan Kırklareli'ni ilgilendiren belgeler içerdiği için satın aldım. Evrakları incelerken, o ibareyi görünce şok oldum. Ölümüyle ilgili soru işaretleri olan Sabahattin Ali'yle ilgili olaya ışık tutabilecek bir belge niteliğinde olduğunu gördüm. Bir yurtsever ve devrimci olarak Sabahattin Ali'yi severim. Belki de bu belge, onun öldürülmesi ile ilgili karanlık noktaları aydınlatacak yeni belgelerin habercisi. Belgeyi edindikten sonra kızı Filiz Ali'yle temasa geçtim. Kendisi de çok heyecanlandı. Bence üzerinde karanlık noktalar bulunan cinayetin nasıl gerçekleştiğine ilişkin ilk ciddi belge olma özelliği var. Bunun bir nüshasının da devletin kayıtlarına girdiğini düşünürsek sanıyorum o yıllar için pek çok soruya cevap vermiş oluyor" dedi.

Kesimoğlu'nun antikacıda bulduğu "Vazife gördüğüm jandarma karakoluna ait ihsai bilgiler" adını taşıyan klasörde, o dönem devlet tarafından fişlenen yüzlerce insanın adı da bulunuyor.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı