Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Ömer Öztürkmen, Türk Ocağı'nda anılacak...
24 Kasım 2010 Çarşamba | 15:55

Büyük mütefekkir, gazeteci, şair ve yazar Ömer Öztürkmen, 26 Kasım 2010 günü akşamı saat 18.00'de, İstanbul Türkocağı'nda anılacak.

1 Kasım 2010 tarihinde, 81 yaşında vefat eden Ömer Öztürkmen için, Cağaloğlu'ndaki İstanbul Türkocağı'nda, özel bir anma programı düzenleniyor. Ailesi ve dostlarının katılacakları toplantıda, Eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu, Türkiye Gazetesi Yazarları Prof. Dr. Resul İzmirli ve İsmail Kapan, Kerküklüler Derneği Başkanı Prof.Dr. Suphi Saatçi ve Cumhurbaşkanı Müşaviri Erşed Hürmüzlü'nün yanısıra, Ömer Öztürkmen'in son yılarında birlikte olduğu Hüseyin Sarıkoç, Ramazan Aydın ve Kemal Çiftçi de konuşacaklar.

Türk milletinin yaşamakta olduğu problemlerin temelinde çok ciddi bir zihniyet meselesi bulunduğuna sık sık işaret eden Ömer Öztürkmen, bütün yazı ve konuşmalarında, bir zihniyet inkılabı gerçekleştirmeden ve ilim zihniyetine sahip olmadan, diğer milletlerle olan rekabet ve mücadelelerde, Türk milleti olarak, şansımızın olmayacağını anlatıyordu. Dünyanın en üstün vasıflı ilim adamlarını ve sanatçılarını yetiştirmeden millet olarak parlak bir istikbalden söz edemeyeceğimize dikkat çeken Ömer Öztürkmen, eserleri ve fikirleri ile genç nesillerin yolunu aydınlatmaya devam edecek.  Toplantı için daha geniş bilgi 0212 513 21 41 numaralı telefondan alınabiliyor...

Ömer Öztürkmen Kimdir?
1929 yılında İstanbul'da doğdu. Kerkük'lü şair Mehmet Rasih Bey'in oğludur. Annesi ise, yine Kerküklü bir şair olan Şeyh Rıza'nın kızıdır.
İlkokulu İstanbul ve Kerkük'te, orta ve yüksek öğrenimini ise İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu.
Muhtelif gazete ve dergilerde yazıları çıkmakla beraber, Yeni İstanbul, Son Havadis ve Tercüman gazetelerinde, Muhabirlik, Yazarlık, Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Müdürlüğü yaptı. Orta Doğu gazetesinin kurucularındandır. 1985 yılından vefatına kadar, Türkiye Gazetesi'nde köşe yazıları yazdı.
Anadolu Ajansı'nın Beyrut muhabirliğini yaptığı sıralarda, 1965 yılında seçimlere katılarak, Adalet Partisi'nden Bursa milletvekili seçildi. 1967-1968 yıllarında, Strasburg'da Avrupa Konseyi Üyesi olarak görev yaptı.
Daha lise öğrencisi iken şiir ve yazı yazmaya başladı. İlk şiirlerini, 1950 yılında "KERKÜK" adlı kitabında neşretti. Şiirlerinde, ağırlıklı olarak Kerkük sevgisi yer alıyordu.
En olgun şiirlerini, 1975 yılında bastırdığı "Taşkent'te Sabah Namazı" adlı kitabında yayınladı. Bu şiirlerinden, "Malazgirt Marşı" adlı olanı, bir hayli popüler oldu. Daha sonraki yıllarda ise, "Gözyaşı Medeniyeti","Zihniyet İnkılabı", "Bilimden Damlalar", "Geleceğin Eşiğinde" ve " Karıncalardan Özür Dilerim" adlı kitapları yayınlandı.
Arapça ve İngilizce biliyordu; evli ve 4 çocuk babasıydı. 1 Kasım 2010 Pazartesi günü, İstanbul'da Rahmet-i Rahman'a kavuştu.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı