Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Gazeteci-yazar Ömer Öztürkmen vefat etti.
01 Kasım 2010 Pazartesi | 18:38

Türkiye'nin önemli mütefekkir ve münevverlerinden olan Türkiye Gazetesi yazarı ve eski miletvekili Ömer Öztürkmen'i kaybettik. Öztürkmen, tedavi gördüğü International Hospital'da vefat etti.  Öztürkmen'in son kitabı "Gözyaşı Medeniyeti" de büyük ilgi gördü.

Öztürkmen'in cenazesi, çarşamba günü (03.11.2010) Fatih Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Kabristanı'na defnedilecek.

1929 yılında İstanbul'da doğan Öztürkmen, İstanbul Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanan Ömer Öztürkmen, Yeni İstanbul ve Tercüman gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Aynı zamanda Orta Doğu gazetesinin de kurucularından olan Öztürkmen, bunun yanında dönemin önemli bilim dergilerinden olan İnsan ve Kâinat dergisinde muhabirlik, yazarlık ve genel yayın müdürlüğünde bulundu. Anadolu Ajansı'nın Beyrut muhabirliğini sürdürdüğü dönemde, Adalet Partisi'nden Bursa milletvekili seçildi. 1967-1968 arasında Strasburg'da Avrupa Konseyi Üyesi olarak görev yaptı.

Lise öğrenimi sırasında şiir ve yazı yazmaya başlayan Öztürkmen, Kerküklü şair bir anne babanın oğlu. Anne ve babasından etkilenen Öztürkmen ilk şiirlerini, 1950 yılında "Kerkük" adlı kitabında neşretti. Şiirlerinde Kerkük sevgisine geniş şekilde yer verdi. 1975 yılında bastırdığı; "Taşkent'te Sabah Namazı" kitabındaki şiirlerinden, "Malazgirt Marşı" hafızalara kazındı. Öztürkmen'in ''Karıncalardan Özür Dilerim'' ve Babıali Kültür Yayıncılığı'ndan çıkan son kitabı "Gözyaşı Medeniyeti" de büyük ilgi gördü. Öztürkmen, Türkiye gazetesinde makalelerine devam ediyordu. Ömer Öztürkmen, evli ve 4 çocuk babasıydı.

Saatlimaarif.com ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz...

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türkiye Gazetesi Yazarı ve eski milletvekili Ömer Öztürkmen  için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Öztürkmen'in ailesi, İhlas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Aral , Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, İhlas Haber Ajansı Genel Müdürü Fevzi Kahraman, Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 5. kuşak torunu Harun Osmanoğlu,  Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Saatlimaarif.com Genel Yayın ve Sanat Yönetmeni İrfan Atasoy, Türkiye gazetesi ve İhlas Holding çalışanları ile sevenleri katıldı.

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak Ömer Öztürkmen'in yerinin doldurulamayacağını söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş Ömer Öztürkmen'in unutulmayacak bir isim olduğunu belirtti.

Gazeteci Yazar Servet Kabaklı, Türk dünyasının önemli bir ismini kaybettiğini söyledi.

Saatlimaarif.com Genel Yayın ve Sanat Yönetmeni İrfan Atasoy da Ömer Öztürkmen'in ilmi ve fikri temellerinin sağlamlığına bakıldığında dünya çapında bu şablona oturan kişilerin değerlerinin daha iyi anlaşıldığını söyledi. Atasoy ''eğer Ömer Öztürkmen yabancı bir ülkede olsaydı değeri sınırları aşardı. Kitapları birçok dile tercüme edilirdi'' dedi.

Ömer Öztürkmen kılınan namazın ardından omuzlara alınarak, dualar eşliğinde camiden çıkarıldı. Ömer Öztürkmen'in cenazesi, Edirnekapı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yayınlanmış Eserleri: "Kerkük", "Taşkent"te Sabah Namazı", "Zihniyet İnkılabı", "Bilimden Damlalar", "Geleceğin Eşiğinde", "Karıncalardan Özür Dilerim", "Gözyaşı Medeniyeti."

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı