Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
TGRT FM 18 yaşında...
04 Ekim 2010 Pazartesi | 14:45

Hep birlikte sağlam ve güçlü adımlarla nice yıllara...

Sağlam adımlarla her gün ilerleyen; düzeyli, başarılı ve güçlü ekibiyle dinleyicilerinin karşısına çıkan TGRT FM 18. Yılını tüm çalışanları ve dinleyicileri ile kutluyor.

4 Ekim 1993 de yayınına başlayan ve 18 yıldır beğeni ile dinlenen TGRT FM, bilgi, kültür, eğlence içerikli; kadın, çocuk, aile ve toplumu ilgilendiren seviyeli, kaliteli programlarıyla her geçen gün daha geniş bir alana ulaşıyor.

On beş yıllık yayın hayatını ilk günkü heyecan ve kalitesinden taviz vermeden başarıyla devam ettiren TGRT FM özel radyolar içinde en geniş dinlenme ağına sahip. Dört büyük ilde yayına başlayarak kısa zamanda yurt geneline yayılan TGRT FM profesyonel yayıncılık anlayışıyla dinleyicilerine kaliteli programlar sunabilmek için günümüzün en son teknolojisini kullanmakta ve bilgisayarlarla desteklenmektedir.

TGRT FM; tüm Türkiye'de 81 il, 40 ilçede karasal vericisiyle ve Internet vasıtası ile bütün dünyada dinlenebilen, ulusal yayın lisansına sahip bir radyodur.

TGRT FM, ulusal yayıncılığın getirdiği sorumlulukla, canlı tarafsız ve eğlendirici yayınlarıyla her zaman, her yerde, sizin yanınızda..

Saatlimaarif.com yönetimi olarak TGRT FM'in 18. yaşını kutluyor, yayın hayatında her daim olup başarıların devamını diliyoruz...

***

KALİTEDEN HİÇ TAVİZ VERMEDİK
Genel Müdür İlhan Apak, yayın hayatını 18 senedir ilk günkü heyecanla ve kaliteden taviz vermeden devam ettiren TGRT FM'in dinleyici ile sıcak diyalog kurduğunu dile getirdi.

18 yıl önce 4 Ekimde yayın hayatına başlayan TGRT FM, doğum gününü dinleyicileriyle birlikte kutluyor. Kısa zamanda yurt sathına yayılan, Türkiye'nin sevilen radyosu TGRT FM'in Genel Müdürü İlhan Apak, yıl dönümü münasebetiyle sorularımızı cevaplandırdı.

TGRT FM Genel Müdürü İlhan APAK


TGRT FM ne zaman ve nasıl kuruldu?
TGRT FM, 4 Ekim 1993'te Yenibosna'daki stüdyolarında yayın hayatına başladı. Programlı yayıncılığı kendisine ilke edinen TGRT FM, ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını savunmak, milli ve manevi duygularını ön plana alan, tarihe saygılı, programlı kültür yayıncılığı yapmak, insanlara faydalı olmak, onlara az da olsa huzuru sunabilmek amacı ile kurulmuştur.
Bu amaçla yola çıkan radyomuz, 24 saat devam eden ve hafta içi 75 kuşak programı ile yayın yapmaktadır. Bu yoğun tempo hafta sonlarında da devam ederken yerini ağırlıklı olarak müzik-eğlence programlarına bırakmaktadır. Tabi ki hafta içinde de çeşitli eğlence ve yarışma programlarımızla dinleyicilerimizin hoşça vakit geçirmelerini sağlıyoruz.

ZENGİN HABER KAYNAKLARI
80'e yakın özel programla dinleyicisinin karşısına çıkan TGRT FM, canlı haber programlarıyla Türkiye'ye 'Habercilik Serüveni'nin doyulmaz tadını yaşatırken, haberciliğe büyük bir dinamizm ve hız kazandırmış durumda. Türkiye'nin ve Dünya'nın en hızlı haber alma kaynaklarına sahip olup en güçlü haber ajanslarıyla çalışan TGRT FM, "Her zaman her yerde haber kaynağınız" sloganı ile haberi en doğru kaynağından dinleyicilerine ulaştırıyor. Tarafsız, objektif ve her kesime aynı mesafede duran Haber Merkezimiz, yayına hazırlanan haberleri her saat başı radyomuzun deneyimli spikerleri tarafından dinleyenlere aktarıyor.

Sürpriz gelişmeler var mı?
Sürpriz gelişmeler elbette var. Monoton bir yayın politikası gütmüyoruz. Devamlı yenilik, devamlı değişim, dönüşüm, devamlı sürprizler yayınlarımızın ana prensibi. Dinlemede kalmanız bunları fark etmenizi sağlayacaktır.

Diğer radyolardan farkınız?
Programlı yayıncılık genel prensibimiz. Radyoyu müzik kutusu olmaktan kurtarıp hem eğlenceli hem eğitici hale getirmek. Konuşan, içi dolu yayıncılık yapıyoruz. Radyo klasiği olan Arkası Yarınlar ve Radyo Tiyatroları en seçkin örnekleriyle sadece TGRT FM'de. Elbette dinleyici ile diyaloğu sıcak tutmak bizi farklı kılan ikinci bir unsur. Biz bir aileyiz.

Dinleyiciyi radyo başına çekmek için neler yapılabilir?
Dinleyici radyoyu kendinden bir parça kabul etmeli. Öncelikle bu sağlanmalı. Onun derdi, sıkıntısı ve sevinci ile ortak olunmasını, ona değer verildiğini devamlı hissetmesi lazım. Bunu da dinleyicilerimizden her daim geri besleme olarak almaktayız. Memnunuz. Bu yuvayı daha da nasıl sıcak tutarız derdindeyiz.

DİNLEYİCİNİN İSTEKLERİ

Türk dinleyicisinin belli bir özelliği var mı? Sizin tespitleriniz nelerdir?
Dinleyiciyi bizlerden biri olarak kabul ediyoruz. Biz ne isek o da o. Örf ve adetine bağlı, devletine bağlı, sadık. Dinleyici sesinin hep duyulmasını istiyor. Derdiyle, sıkıntısıyla ilgilenilsin istiyorlar. Kısaca sesini hep duyurmak istiyor. İdare edenlerle aralarındaki problemin halledilmesini istiyorlar.

Gurbette vatan hasreti çeken insanlarımıza bir nebze de olsa Türkiye'den sesinizi duyurmak nasıl bir duygu?
Bizlerden kilometrelerce uzakta olan ve vatan hasreti ile yanan insanlarımıza Anadolu'nun sıcaklığını ulaştırmak, hasretini biraz da olsa azaltmak insana zevk veriyor. Onlardan gelen telefon, fax ve e-postalar bu konudaki başarımızın ispatı, bunlar bize ayrı bir haz yaşatıp gurur veriyor.
Gelişen teknoloji aradaki mesafeleri kaldırdığından irtibatımız daha da artıyor.

TEKNİK ALTYAPI MÜKEMMEL

TGRT FM'in teknik altyapısı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Dinleyicilerimize kaliteli programlar sunabilmek için günümüzün en son teknolojilerini kullanmakta ve bilgisayarlarla bunu desteklemekteyiz. TGRT FM, karasal vericiler yolu ile Türkiye genelinde 120 noktada rahatlıkla dinlenebilmektedir. Ayrıca Türksat 2 A 42 Derece Doğu Uydusu'ndan Alış Frekansı: 11981 Mhz, 5200 Sembol Rate, Yatay (H) polarizasyon. Fec: 5/6 şeklinde ayarlandığında uydu yoluyla evinde dijital uydu alıcısı olanlar çok net bir şekilde TGRT FM'i dinleyebilmektedirler. Bunun dışında ayrıca www.tgrt-fm.com.tr internet sitemizden de dünyanın her yerine yayınımız ulaşmaktadır. Iphone'ları da buna eklemek lazım tabii...

Stüdyo imkanlarınız ve internet ortamındaki arşivinizle de ayrı bir özelliğe sahipsiniz?
Tamamen profesyonel cihazlarla donatılmış bir yayın, iki kayıt, bir montaj stüdyomuz mevcut. Bu stüdyolarda uzman ses teknisyenleri çalışmaktadır. Dijital teknolojinin kullanıldığı bu stüdyoların bakım ve tamiri için gerekli tüm ölçü cihazlarının ve yedek malzemelerinin bulunduğu Ölçü Bakım Laboratuvarında yapılmaktadır. Arşivimiz ise gerçekten ayrı bir yere sahip. TGRT FM'de yayınlanan bazı programları birkaç gün sonra www.tgrt-fm.com.tr web sitemizin arşiv bölümünde bulabilirsiniz. 28 Nisan 2004'ten beri 6.5 yıllık bir web arşivimiz mevcut.

Kaynak: www.tgrt-fm.com.tr

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı