Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Güllerin Efendisine...
23 Temmuz 2010 Cuma | 09:38

İsmail Sert'ten uzun zamandır beklenen ve dinledikçe gönüllere işleyen bir albüm... 'Güllerin Efendisi'ne adanmış, birbirinden enfes toplam 23 eser, İsmail Sert'in sesinden hayat buldu. Hassas ve uzun çalışmalar sonucu 'müziksiz ilahiler' olarak -ki doğrusu budur- dinleyicilerine ulaşan albümde, güzellikleri bir de bu şekilde dinlemek isteyenler için birebir. Dinledikçe dinlenesi gelen bu albümün bir özelliği de tamamıyla hulûs-i kalp ile temelleri atılmış ve sonucunda da bu şekilde vücut bulmuş olmasıdır.

Bu arada ilahi severlere bildirelim. İlk albümün ardından şu sıralarda 'Güllerin Efendisine 2' adlı serinin çalışmaları başladı ve stüdyoda çeşitli deneme kayıtları alınıyor.

Bu ikinci albümün de en kısa zamamda hazırlanıp dinleyicilerin gönüllerine nakşedilmesi bekleniyor.

Albüm hakkında açıklamalarda bulunan İsmail Sert, 'tek gayemiz hizmettir. Bu ilahileri naçizane sesimizle hayat vermeye çalıştık. Yani mahrecine göre seslendirdik. Gönüllere işleyelim istedik. Doğrusuyla okumaya çalıştık. Ne çalgı, ne def, ne de ney... Helalinden bir süt olarak sunduk' şeklinde konuştu.

İsmail Sert, dinleyenlerinden gelecek duaları ahirete bir sermaye olarak gördüğünü belirterek, 'herkes kalb huzuru ile iyi dakikalar geçirir inşallah. Bu temennilerle dualarınızı bekliyoruz' dedi. 

'Güllerin Efendisine' albümü edinmek için: ismailsalih.sert@tgrt-fm.com.tr e-posta adresinden irtibata geçebilirsiniz...

İlahi nedir?

Osmanlı-Türk edebiyatında; dini ve tasavvufi muhteva taşıyan, bestelenmiş şiirlere genel olarak ilahi adı verilmektedir. Tevhid, münacat, naat, mevlid, istigase, kaside bu tür şiir gurubu içinde ele alınmaktadır. Arapçada en-neşidetüd diniye, el-eganid diniye ve el-mevalid gibi isimlerle anılır.

İlahilerin çoğu yalın anlatımı olan basit şiirlerdir. Büyük alimlerden ekserisinin şair olmadığı halde ilâhi türü şiirler söylemiş olması, bu manzumelerin birer edebiyat şiirinden çok mana şiiri olmasına yol açmış ve onlara öğretici ve zikr yani müstehab ibadet özellikleri kazandırmıştır.

Özellikle Osmanlı nın son dönemlerine kadar başta Üç Aylar diye bilinen Receb, Şaban ve Ramazan aylarında olmak üzere, mubarek gün ve gecelerde, düğünlerde ve hususi sohbet toplantılarında söylenen bu ilahiler günümüzde neredeyse sadece ramazan ayında ve mubarek kandil gecelerinde söylenir olmuştur.

Yüzlerce ehli sünnet alimlerinin kıymetli eserlerinden derlenen 'Tam İlmihal Se'âdet-i Ebediyye' kitabı teganni ve müzik bahsinde buyuruluyor ki; ''Kur'an-ı Kerimi, tekbirleri, salevatları ve ilahileri çalgı ile ney çalarak okumak tehlikeli bidattır. ilahiler rabbimizi, resulünü ve emirlerini zikretmemize sebeb olduklarından ibadet sınıfındandırlar. Çalgı aletleri eşliğinde müzik yapmak da haramdır. Böylece, çalgı aletleri eşliğinde seslendirilen ilahiler küfr olmakdadır. Seslendireni, çalgıyı çalanı ve dinleyeni harama ve küfre sokmaktadır. Ayrıca bir önemli husus da lafzatullah'ın yani Allah-ü Teala hazretlerinin isimlerinin terennüm edilen ilahi içinde tecvid kurallarına göre seslendirilmesidir ki; Bunu bilmeyen kimselerin ve çalgı eşliğinde ilahi söylemeye çalışanların ne kadar yanlış yaptıkları ortadadır.''

  insan ve toplum kategorisindeki en yeni içerikler
- Hicri yılbaşı gecesi...
- Kurban Bayramınızı tebrik ederiz...
- Arefe gününün önemi...
- Bir Kurban, Bin Dua...
- Hüseyin Hilmi Işık...
- Hata düzeltme sanatı
- Âlemlerin Yaratıcısı...
- Tarafını belli etmek...
- Kâbusnâme'den altın nasihatler...
- Ramazan ayı ve Kadir Gecesi...
- Hastaların oruç tutması...
- Orucu bozan ve bozmayan durumlar...
- Fitre vermenin önemi...
- Eyüp'te Teravih Namazı...
- Oruç kefareti...
- Hayatta hiç birşey yolunda gitmiyor diyenlere...
- Orucu bozmayan şeyler...
- Orucu bozan şeyler...
- Oruç tutmak faydalıdır...
- Oruç ve aç durmak...
- Orucun ve Ramazan ayının fazileti...
- Kur’an-ı kerimi herkes anlayamaz...
- Bu gece Berat Kandili...
- Güllerin Efendisine...
- Üç aylar başlıyor...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı