Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Hanedan facebook’ta
29 Kasım 2009 Pazar | 20:44

İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Pazan, çok yönlü bir insans. Mühendis kökenli, ama aynı zamanda tarihçi. Kendisi için ülkemizde Osmanlı hanedanını en iyi bilen kişi desek mübalağa etmiş olmayız.
İbrahim Pazan, tanışma fırsatı bulduğu sarayda doğan son şehzade Ertuğrul Osman Efendi'nin hayatını kitaplaştırdı. BKY'den çıkan "Son Saraylı" isimli kitabında Pazan, belgeler eşliğinde şehzadenin şeceresini ve sürgünden sonra yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Biz de konu üzerine kendisiyle sohbet ettik.
Mülakat sırasında ilginç bir detayla karşılaştık. İbrahim Pazan, dünyanın dört bir yanında yaşayan hanedan mensuplarını internet paylaşım sitesi facebook'ta bir araya getirmiş. Yahoo'da da OSMANLILAR adıyla bir grup oluşturan Pazan, Osmanlıyla ilgili dünyanın neresinde bir haber ve gelişme varsa anında haberdar oluyor.

TAKDİM ZEYNEP OSMAN'DAN

Osman Ertuğrul Efendi ile nasıl tanıştınız?


Onlar bizim için birer ecdat yadigârı. Birçok kimse onların şu anki yaşantılarını, bir Osmanlı padişahı ve halife torununa yakıştırmayarak beğenmeyebilir. Çoğunun Türkçe dahi bilmemelerini tenkit edebilir. Ama biz onlara Osman Gazi'nin, Fatih Sultan Mehmed'in, Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın torunu olarak bakıyoruz. Dolayısıyla hanedan reisi olması hasebiyle Osman Ertuğrul Efendi'yle görüşmeyi çok arzu ediyorduk. Türkiye'ye geldikten sonra 2004 yılında kendisini ziyaret ettik. Zaten sıhhatlerinin elverdiği dönemlerde senede bir defa geliyorlardı. Karşılıklı mektuplaştık. Yine görüşmeyi planlarken vefat etti.

Kitabın takdimi, Şehzadenin eşi Zeynep Osman'a ait.

Kitabın taslağını oluşturduktan sonra kendilerine verdik. Ekleme, çıkarma yaptı ve takdim de yazdı. Kitabı merhum şehzadenin en yakını olarak onun kontrolünde gerçekleştirdik. Zaten çalışma için pek çok materyalimiz hazırdı. Daha geniş yazabilirdik ama birtakım belgeler ABD'de. Ayrıca 1940'lı yıllarda babalarının evinde yangın çıkmış ve birçok hatıra kül olmuş. Kitap için Osmanlı Arşivlerinde şehzadenin doğumuyla, 5 yaşındayken onbaşı rütbesi verilerek Maiyet-i Seniye bölüğüne kaydının yapılmasıyla, çavuş rütbesi almasıyla ilgili evrakı bulduk. Ondan sonraki şehzadelerin böyle bir evrakı yok, çünkü yurt dışında doğmuşlar.

GELİŞMELER KAYIT ALTINDA

Kendisi nasıl birisiydi?


Çok ileri yaşına rağmen müthiş bir hafızası, kendine has bir ifade tarzı ve saray Osmanlıcası vardı. Bir asır öncesinin Türkçesini çok iyi kullanıyordu. 70 yıl vatandan uzak kalmasına rağmen lisanını unutmamış olması çok enteresan.

Kitabınızda hanedanın soyağacını teferruatıyla vermişsiniz. Bunu nasıl başardınız?

Osmanoğullarının soyağacıyla ilgili bilgiler bizde mevcut. Bunları sürekli güncelliyoruz. Dünyanın neresinde; şehzade olsun, sultan olsun isterse uzak akrabaları olsun doğan, evlenen, vefat eden hanedan mensuplarını kaydediyorum.

BAŞKASI GİREMİYOR

Peki nasıl haberiniz oluyor?


Mesela sırf Osmanlı ailesinden üyeleri bulabilmek için facebook'ta bir grup kurdum. Şu anda 100'den fazla hanedan mensubu bir arada. Grupta onların dışında bir tek ben varım. Başkası giremiyor. Bu sayede birbirini tanıyanlar oldu. Mesela Sultan Abdülaziz'in Abu Dabi'de yaşayan torunu Perihan Sultan geçen sene İstanbul'a geldi ve grup sayesinde sanal ortamda tanıştığı akrabalarıyla yüz yüze görüştü. Şu an hayatta 25'i şehzade, 16'sı sultan olmak üzere Osmanoğlu kanı taşıyan 300'den fazla üye var.
Bir de Osmanlılar adı altında yahoo'da 6 yıldır yürüttüğümüz bir grubumuz var. Aralarında hanedan mensuplarının da yer aldığı 500'ün üzerinde üyemiz bulunuyor. Osmanlıyla ilgili dünyada ne söyleniyorsa, her gün haberdar oluyoruz. Bugün Financial Times'da Osmanlıyla ilgili bir haber mi yer aldı anında grubumuza gelir.

MİLLETİMİZ UNUTMADI

Bu kitap bir vefa ürünü müdür?


Evlada yapılan iyilik babaya yapılmış sayılır. Bunlara gösterilecek her türlü alaka dedelerinin ruhlarını şad eder. Dedelerine bütün Türk milletinin şükran borcu var. Mesela şu anda dünyanın en güzel beldesi İstanbul'da yaşıyorsak bunu Fatih Sultan Mehmed'e borçluyuz.

Peki cenazesi çok kalabalıktı, Türk milleti borcunu ödedi mi?

Tarihî bir cenaze töreniydi. Katılanların hepsinin şehzadeyi tanıdığını zannetmiyorum. Çünkü medyatik bir insan değildi. Oradaki ilgi, Türk halkının Osmanlı padişahlarına özellikle de Sultan İkinci Abdülhamid Han'a olan sevgisinin devam ettiğini gösteriyor.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı