Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
İpek Yolu Festivali'nde Ödül Gecesi
21 Kasım 2009 Cumartesi | 18:59
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin kapanış gecesinde, ulusal ve uluslararası dallardaki yarışmalarda dereceye giren filmlere ödülleri, törenle verildi.

Ulusal yarışmada Theron Patterson'un "Bahtı Kara", uluslararası yarışmada ise "Mariano Cohn"ın yönettiği "The Artist/Ressam"adlı filmleri, "En iyi film" dalında "Altın Karagöz"e layık görüldü.

"Festival Artık Türk Sinemasındaki Yerini Aldı"
Festivalin Onursal Başkanı da olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, İpek Yolu Film Festivali'nin artık Türk sinemasındaki yerini aldığını söyledi.

Uluslararası Yarışmada Ödül "The Artist"in
Festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En iyi film ödülü"nü, Arjantin, Uruguay ve İtalya'nın ortak yapımı Mariano Cohn"un yönettiği "The Artist/Ressam" adlı film kazandı. Film, aynı zamanda 40 bin dolar para ödülünün de sahibi oldu.

"En iyi yönetmen" ödülünü "Francesca" filmiyle Romanya'dan Bobby Paunescu alırken, "En iyi senaryo" ödülünü "The Artist/Ressam" adlı filmiyle Andres Duprat kazandı.

"En iyi erkek oyuncu" ödülüne Mahmut Fazıl Coşkun'nin yönettiği "Uzak İhtimal" adlı filmdeki rolüyle Nadir Sarıbacak, "En iyi kadın oyuncu" ödülüne Romanya'dan Bobby Paunescu'nun yönettiği "Francesca" adlı filmdeki rolüyle Monica Birladeanu layık görüldü.

Ulusal Yarışmada "Altın Karagöz"e "Bahtı Kara" Uzandı
Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En iyi film" ve "En iyi senaryo" ödülünü Theron Patterson'un yönettip, senaryosunu yazdığı "Bahtı Kara" kazandı. Film aynı zamanda 50 bin TL para ödülünü de aldı.

"En iyi yönetmen" ödülünü "Mommo, Kız Kardeşim" adlı filmiyle Atalay Taşdiken kazandı. Atalay Taşdiken, ayrıca bu kategoride verilen 25 bin TL'lik para ödülünün de sahibi oldu.

"Theron Patterson"ın yönettiği "Bahtı Kara" filmindeki rolleriyle Reha Özcan'a "En iyi erkek oyuncu", İlksen Başarır'ın yönettiği "Başka Dilde Aşk" filmindeki rolüyle Saadet Işıl Aksoy'a "En iyi kadın oyuncu" ödülü verildi.

Kısa Film Yarışması
"Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması"nda, İspanya'dan Pablo Camarasa'nın yönettiği "Ona" adlı film "En iyi film" seçilerek, "Altın Karagöz" ödülünün ve 6 bin dolar para ödülünün sahibi oldu.

"Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması"nda "En iyi film" ödülünü, Pelin Aytemiz'in yönettiği "Unutma" adlı filmi kazandı. "Altın Karagöz" ödülü alan filme, 9 bin TL de para ödülü verildi.

Çok Sayıda Ünlü İsim Katıldı
Usta sunucu Korhan Abay'ın sunduğu ödül törenine, İzzet Günay, Süleyman Turan, Selda Alkor, Nuri Alço, Fadik Sevin Atasoy, Cansel Elçin, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yetkin Dikinciler, Hakkı Kıvanç ve Engin Çağlar gibi çok sayıda ünlü sima katıldı.

Sertap Erener Konser Verdi
Tören kapsamında sahne alan Sertap Erener, kısa bir konser verdi. Sertap Erener, konserinde birkaç parçayı Bursa Mehter Takımı ile seslendirdi.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı