Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Koca Yusuf Türkiye’ye dönüyor!
12 Kasım 2009 Perşembe | 21:37

Dünyaya "Türk gibi güçlü" sözünü söyleten yenilmez güreşçimiz Koca Yusuf'un hayatı belgeselleştiriliyor. Film için kurulan 10 kişilik araştırma ekibi, ünlü pehlivanın boğulduğu Atlas Okyanusunda ve 7 ülkede izini sürecek.

Adını dünya spor tarihine altın harflerle yazdıran efsane pehlivan Koca Yusuf'un (1857-1898) hayatı belgesel oluyor. Geçtiğimiz yüzyılda global bir marka olarak Türkiye'yi Avrupa ve Amerika'da "Müthiş Türk" (Terrible Turk) unvanı ile temsil eden Koca Yusuf, 111 yıl önce namağlup olarak ayrıldığı Amerika'daki güreşlerinden sonra yurda dönmek için bindiği La Bourgogne gemisinin 4 Temmuz 1898 sabahı batması sonucu Atlas Okyanusunun soğuk sularında kaybolmuştu.

DENEY BİLE YAPILACAK
Unutulmaz pehlivan, bugüne kadar tasarlanmış en kapsamlı araştırma ekspedisyonu ve belgesel film projesi ile ülkesine dönecek. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Sinan Haliç'in, senaryosunu da Serdar Tantekin'in üstlendiği belgesel için kurulan "Koca Yusuf Türkiye'de" araştırma ekibi, Ocak ayında Cihan Pehlivanının gittiği yoldan 7 ülkede izini sürüp, hakkında tüm bilinmeyenleri araştıracak. Çalışmayla, ünlü pehlivanın Azor adalarında olduğu rivayet edilen mezarının bulunup Türkiye'ye getirilmesi hedefleniyor.
Proje hakkında bilgi veren belgeselin yürütücü yapımcısı Müge Çalış, aralarında Trakya Üniversitesi'nden bilim adamlarının da bulunduğu 10 kişilik araştırma ekibinin Koca Yusuf hakkında fiziği, gücü ve yaptıklarıyla ilgili deneyler bile gerçekleştireceğini söyledi.

SENEYE GÖSTERİME GİRECEK
Çalış'ın verdiği bilgilere göre, ileri teknoloji ile filme alınacak çalışmalar, İstanbul'da kurulacak dev bir platoda yeniden canlandırılacak Koca Yusuf güreşleri ile birleştirilecek ve prodüksiyonu tamamlanan belgesel film, aynı anda Türkiye, Avrupa ve ABD'de 2010 sonbaharında izleyicisi ile buluşacak. Türkiye'de bugüne kadar çekilmiş en yüksek bütçeli belgesel film için Madison Square Garden ve Folies Bergere gibi gösteri merkezlerinin minyatürlerinin Edirne veya İstanbul'a kurulması hedefleniyor. Projeyle ilgili kurulan www.kocayusuf.org isimli site ziyaret edilebilir.

GÜN YÜZÜNE ÇIKAN TARİHI BELGELER
Koca Yusuf'un hayatını araştıran belgesel ekibi, uzun bir ön çalışma yaptı. Yurt dışından, özellikle de ABD'den, bilgi ve belge desteği alan ekip, Koca Yusuf hakkında batı mecmualarında çıkan haber ve fotoğrafları da gün yüzüne çıkardı. Gazete ve dergilerde efsane pehlivan, kendine has giyim tarzı, bıyıkları ve heybetiyle resmediliyor.

YAZAR HALİL DELİCE: Tek başına Osmanlı'yı temsil etti
Koca Yusuf'u günümüze taşıyacak belgeselin hikayesinin beslendiği kaynaklardan biri de yazarımız Halil Delice'nin "Cihanı Titreten Türk Koca Yusuf-Yalnızca Güle Yenildi"  adlı romanı. (BKY Yayınları) Ünlü Pehlivanın hayatını romanlaştıran ilk yazar olan Delice, şunları söylüyor: "Koca Yusuf, Türk milleti için bayrak, misal insandır. O, hem yiğitliğin, mertliğin, kuvvetin misali olmuş hem de Batı karşısında boynu bükülen insanımızı, Fransa ve ABD'de yaptığı güreşlerle sonsuz sevince gark etmiştir. Tabiri caizse, koca Osmanlıyı, Türk oğlunu, tek başına hem Avrupa'da hem de ABD'de temsil etmiş, yiğitlik ve mertlikten taviz vermeden önüne gelen bütün rakiplerini çok kısa zamanda yenmiştir. Bu, onun yalnızca Türkler arasında değil Avrupalı ve ABD'liler arasında da destanlaşmasına sebep olmuştur. Avrupa ve Amerika'da 'Türk gibi güçlü' sözünü meşhur etmiştir. Koca Yusuf'un şanına layık belgesel çalışması yapanları tabii ki destekliyoruz."

Belgesel çekilene kadar Koca Yusuf ile ilgili merak ettiğiniz herşey bu romanda...

"Koca Yusuf: Yalnızca Güle Yenildi"

Kispet giyiş, pehlivanlık, 93 Harbi'yle alev alev yanan Osmanlı Avrupası… Gül, mendil ve kömür… Kırkpınar heyecanı ve başpehlivanlık… Önce Avrupa'da, sonra Amerika'da yapılan güreşler; Avrupa'nın ve Amerika'nın en ünlü güreşçileri karşısında birkaç saniye içinde alınan galibiyetler ve yalnızca güle yeniliş.

Koca Yusuf, Osmanlı mülkünün başpehlivanlığından, Avrupa ve Amerika'nın bileği bükülmez güreşçiliğine uzanan bir efsanenin romanıdır.

"Her gece Yusuf'u yenebilmek için onlarca pehlivan mindere çıkıyor. Çok kısa zamanda arka arkaya yenilerek minderi terk ediyorlar."
–Le Journal

"Güreşçilerin hiçbiri Sultan'ın Aslanı'nın karşısına çıkmaya cesaret edemiyor."
–Le Figaro

 

"Yusuf, karşısına çıkacak Amerikalı bulamıyor."
–New York World

"Güreşçilerimiz Yusuf'un ölüsünü bile yenemediler."
–Illustrated Police News

"Türk, sanki rakibiyle eğlenmek veya seyircilere biraz güreş göstermek istiyor gibiydi." –The World

Yazar: Halil Delice

Yayınevi: BKY

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı