Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Danyal Aleyhisselam
01 Mart 2007 Perşembe | 08:53

Mersin'in Tarsus ilçesindeki Makam-ı Danyal Camii'nde, şadırvan yapımı sırasında Danyal Peygamber'in mezarına ulaşılması üzerine başlatılan kazı çalışmaları sona erdi. Camide, 15 Mart'tan itibaren restorasyon çalışmalarına başlanacağı bildirildi. Tarsus Müze Müdürü Vekili Abdulbari Yıldız, cami zemininden 8.5 metre derinlikte Danyal Peygamberin mezarının muhafazası olan Horasan mozaiğine ulaşıldığını, çevresinde düzenleme yapıldığını ve bu haliyle korumaya alındığını belirtti.
Makam-ı Danyal Camii'nde Tarsus Belediyesi sponsorluğunda yapılan çalışmaların sonuçlandığını Yıldız, "Kazı sonucu 21 adet M.S. 13. yüzyıla ait sağlam durumda seramik kap, 99 adet Bizans dönemine ait bronz sikke, 5 adet bronz Bizans haçı, 16 adet İslami döneme ait bronz sikke, 4 adet Roma dönemine ait Korinth düzeninde mermer sütun başı, 2 adet sütun tamburu ile çok sayıda döşeme taşları ortaya çıkarıldı" dedi. Kazı çalışmaları sonunda çıkan bu eserlerin önümüzdeki hafta Tarsus Müzesi'nde sergileneceğini ifade eden Yıldız, Makam-ı Danyal Camii'nin restorasyon çalışmaları başlayıncaya kadar geçici olarak ziyarete açılacağını kaydetti.
Hicri 17 yılında hz. Ömer (Radıyallahü anh) devrinde Tarsus fethedildiği zaman Danyal peygamberin mezarı açtırılmış burada büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı gayet uzun boylu bir ceset bulunmuştur. Bunun üzerine Danyal peygamberin cesedinin, yahudiler tarafından çalınmasını önlemek için daha derine defnedimiş ve üzerinden de dere suyu geçirilmiştir.Caminin son tamiratı sırasında çok derinlerde caminin arka ve alt kısmında suyun giriş yerindeki kalın ve muntazam mazgal demirlerine rastlanmıştır.

Hz. Danyal
Hz. Danyal, Babil kralı Nebukadnesar (Buhtunnasar) (M.Ö. 605-562) zamanında yaşamış, bir peygamberdir. Rivayete göre; Nebukadnesar rüyasında İsrailoğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını öğrenir. Bunun üzerine İsrailoğullarından doğan erkek çocukların öldürülmesini emreder. Hz. Danyal doğunca ailesi onu dağ başında bir mağaraya bırakır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan himayesinde, büyüyen Hz.Danyal, delikanlı olunca Babil'de kavmi arasına karışır. Bir kıtlık senesinde Tarsus'a davet edilen Danyal Peygamberin, Tarsus'a gelmesiyle birlikte bolluk meydana gelmiş, bu nedenle Danyal peygamber Babil'e geri gönderilmemiş, vefat edince de Tarsus'ta şimdiki makam caminin bulunduğu yere gömülmüştür. (Diğer bir kaynakda ise Kudüs Suse'de vefat ettiği yazılmaktadır.)

 

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı