Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Sultan’ın AİLE albümü
10 Eylül 2009 Perşembe | 08:35

Osmanlı coğrafyasının dört bir yanını fotoğraflatarak görsel bir tapu senedi bırakan II. Abdülhamid Han'ın aile albümü de kitaplaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlattığı eserde şehzadelerin fotoğrafları gün yüzüne çıktı.

Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han, fotoğrafçılık sanatına olan merakıyla bilinir. Kendisinin devrin ünlü fotoğrafçılarına hazırlattığı, içerisinde binlerce fotoğraf yer alan "Yıldız Albümü", onun bu ilgisinin en güzel örneğidir. Albüm, sadece Anadolu'yu değil, bugün başka ülkeler olarak bildiğimiz Osmanlı coğrafyasının kadim topraklarının bizdeki hallerini de yansıtır.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. görsel tarihin tapusu niteliğindeki söz konusu nadide albümden yola çıkarak, bu sefer Sultan Abdülhamid Han'ın aile fotoğraflarını bir araya getirdi. "Sultan II. Abdülhamid'in Aile Albümü" isimli eser, Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan'ın genel yayın yönetmenliğinde ve Hakan Yılmaz'ın editörlüğünde hazırlandı.

AİLE BABASI
Daha önce "II. Abdülhamid'in Arşivinden Dünya" isimli esere imza atan Hakan Yılmaz, fotoğrafların Sultan II. Abdülhamid'in arşivindeki "Sultanlar ve Şehzadeler" bölümünde yer almasına karşılık içlerinde Sultan Abdülhamid'in yanı sıra Sultan Abdülaziz'in çocuklarına da yer verildiğine dikkat çekiyor. Yılmaz, "Sultan Abdülhamid'in tahttan indirilerek öldürülen amcası Sultan Abdülaziz'in çocuklarını kendi evlatlarından ayırmadığını bu albümde gözlemlemek mümkündür. Sultan Abdülaziz'in şehzadeliği sırasında kendisini yurt dışı gezisine dahi çıkardığı göz önüne alınırsa sultanın padişah sıfatıyla aile bireyleri üzerine titizlikle eğilmesi bir geleneğin devamı olarak görülebilir" diyor.

İLK DEFA YAYINDA
Şehzade ve sultanların fotoğraflarını ilk defa gün yüzüne çıkan albümde, fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen değerlendirmelerde bulunurken, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, fotoğraf arşivinin yakın tarihine ışık tutuyor. Sultan Abdülhamid Han'ın büyük torunu Harun Abdülkerim Osmanoğlu da dedesi Mehmed Selim'in Suriye'deki sürgün hayatı ile alakalı ilginç notlar düşüyor.
Sultan Abdülhamid Han'ın soyağacı ve aile bireyleri hakkında da bilgiler verilen kitapta, son halife Abdülmecid Efendi ile Mehmed Seyfeddin Efendi'nin çocukluk fotoğrafları ve sultanların yanı sıra Yıldız Sarayından kesitler, saraya davet edilen tiyatro grupları, Sultan'ın tahta çıkışından sonra her sene yaz aylarında yapılan cülüs merasimindeki şehzadelerle birlikte sünnet ettirilen fakir çocukları gibi tarihe not düşmüş fotoğraflar yer alıyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı