Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Vizyondakiler
29 Mayıs 2009 Cuma | 07:53

İNSANLIK donarken

İki dalda Oscar'a aday gösterilen Donmuş Irmak, sınırda yaşayan kadınların mücadelesini ve yaşanan insanlık dramlarını işliyor

Filmin künyesi
DONMUŞ IRMAK
(Frozen River)
Yönetmen: Courtney Hunt
Senaryo: Courtney Hunt
Oyuncular: Melissa Leo, Misty Upham, Michael O'Keefe, Mark Boone Junior, Charlie McDermott
Tür: Dram

Dünyaya adını Oscar adaylığı ile duyuran ve ilgi çeken yapımlar arasına giren "Donmuş Irmak", gerçek hayat hikayelerinden besleniyor. Birçok ödülü bulunan film, Kanada- Amerika sınırında yaşanan insanlık dramına ışık tutuyor. Yönetmenin, ilk çalışması olan film, gerçekçi tarzı ile beğeni topluyor. Hayatlarını güçlükle yürütebilen iki kadın, Ray ve Lila, parasız kalınca yasadışı göçmen taşıma işine bulaşır. New York-Kanada sınırını çizen donmuş bir nehri eski bir kamyonetle geçerek zor durumdaki göçmenleri taşımaya başlarlar. Karşı kıyıya yaptıkları her seyahatin son seyahat olacağına kendilerine söz verirler ancak işler planladıkları gibi gitmez. St. Lawrence Nehri'nin buzları üzerinden Pakistanlı ve Çinlileri karşı yakaya geçirirken hem ırklar arası gerilimi derinden hissederler, hem de çocuklarının durumunu. Etnik gerilimler, yasadışı göç, yoksulluk gibi insani meseleler filmin ana eksenini oluşturuyor.

İntikamını almak için döndü
Davetsiz
Davetsiz, Charles ve Thomas Guard kardeşlerin ilk uzun metrajlı denemesi. Film, annelerinin şüpheli ölümünü, babasının eve getirdiği genç kadına bağlayan iki kızkardeşin sır perdesini aralamaya kalkışması üzerine gelişen olayları konu alan bir korku-gerilim. Annesinin trajik ölümünün ardından bunalıma girerek intihara kalkıştığı için psikiyatri kliniğinde tedavi altına alınan Anna, taburcu olup evine geri döndüğünde şok edici bir tabloyla karşılaşır. Babası Steven aradan geçen süre içerisinde annesinin eski hemşiresi Rachel'la nişanlanmış, onu eve getirmiştir. Kendisini ihanete uğramış hisseden Anna, ihtiyaç duyduğu teselliyi kızkardeşi Alex'te arar. Rachel artık evi tamamen ele geçirmiş. Ne var ki, Anna'nın ölmüş annesinin hayaletini görmesiyle olayların seyri değişmeye başlar. Annesinin hayaleti ölümüne Rachel'ın yol açmış olabileceğini ima etmektedir... Kızkardeşleri Jim Carrey'li Talihsiz Serüvenler Dizisi filminin Violet'i Emily Browning ile Garez 2 filminden hatırladığımız Arielle Kebbel canlandırıyor.

Düşünce dövüşü
Darbe (Push)
Düşünce yoluyla eşyaları hareket ettirip düşmana hakim olma fikri üzerine kurulu olan "Darbe", hayal dünyasını zorlayan bir bilimkurgu. Paul McGuigan'ın yönettiği filmde, Chris Evans, Dakota Fanning ve Camilla Belle oynuyor. Hong Kong'ta yaşayan bir grup genç, kendilerini silaha dönüştürmek isteyen Amerikan'nın gizli çalışanlarından kaçmaktadır. Pisişik güçleri olan gençlerin kurtulması için düşünceleri kontrol eden Alyssa English'e ulaşmaları gerekmektedir.

Gelin olmak zor iş
Evlilik Sınavı (Easy Virtue)
Stephan Elliott'in yönettiği film, 1920'lerin Amerika'sında gelin kaynana sürtüşmesini komediyle işliyor. Jessica Biel, Colin Firth, Kristin Scott Thomas ve Ben Barnes'in oynadığı filmin konusu şöyle: Varlıklı bir İngiliz aristokrat ailesinin vârisi John, tatil için gittiği Fransa'da otomobil yarışçısı Larita ile tanışır ve evlenir. Larita Londra'da John'un annesiyle aynı evde yaşayacaktır ancak bu hiç de kolay olmayacaktır.

Sokakların kralı
Sokakların Kralı Romeo
Romeo, Jugal Hansraj'ın yönettiği Bollywood yapımı bir animasyon. Film şirin köpeklerin macerasını anlatıyor. Romeo, hayatta isteyebileceği her şeye sahiptir; ta ki bir gün, ailesi onu Mumbai sokaklarında tek başına bırakıp Londra'ya taşınıncaya kadar. Romeo, kendisini daha önce haberdar bile olmadığı bir dünyanın içinde bulur.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı