Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Saylan'ın Sağ Kolu Konuştu
27 Mayıs 2009 Çarşamba | 09:40

Vakit'ten Mehmet Nedim Aslan'ın haberi...
Ergenekon soruşturması kapsamında evi arandıktan sonra bir anda Türkiye'nin gündemine oturan ve 18 Mayıs'ta vefat eden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan ile ilgili hiç bilinmeyenleri Vakit açıklıyor. Evi arandıktan sonra ulusalcı-Kemalist çevrelerce 'ulusal kahraman' ilan edilen Türkan Saylan, vefat ettikten sonra da bazı basın-yayın organlarında ve televizyonlarda 'İyilik meleği', 'özgürlükçü', 'fakir kızları okutan iyiliksever bir kadın', 'kendini eğitime adamış çağdaş Türk kadını' gibi sıfatlarla kamuoyuna sunuldu.
Ulusal-Kemalist çevrelerin 'iyilik meleği' Türkan Saylan ile ilgili olarak Vakit, Saylan'ı 'en iyi kendilerinin tanıdıklarını' söyleyenlerden daha fazla tanıyan bir isimle konuştu. O isim, Türkan Saylan ile ilgili tüm gerçekleri bize anlattı.

ZENCİR'İN İLGİNÇ HİKÂYESİ
Küçük yaşta anne-babasını kaybetmiş ve Ardahan İmam Hatip Lisesi'nde okumuş olan Adnan Zencir, 1997'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni kazandığında, buruk bir mutluluk yaşamıştı. Çok sevdiği bir bölümde okuyacak olmasının verdiği sevince rağmen, içinde bulunduğu ekonomik şartların kötü olması, bu sevinci yarıda bırakıyordu. Türkiye'nin en doğusundaki illerden biri olan Ardahan'dan İstanbul'a gelmiş olan Zencir, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve Türkan Saylan tarafından üniversiteye 'jurnalcilik' için yerleştirildiğini söylediği İ.O. isimli kadınla tanışır. İ.O. ile tanıştıktan kısa bir süre sonra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden burs almaya başlayan Zencir, ÇYDD'nin en çok güvendiği kişilerden biri olur. İşte hikayenin bundan sonraki bölümünü Adnan Zencir'in kendi ağzından veriyoruz.

"VİCDANIMIN SESİNE KULAK VEREREK KONUŞMAYA KARAR VERDİM"
Zencir, Saylan'ı en iyi tanıyan üç kişiden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Ülkeyi ÇYDD ve Saylan'ın sürüklediği yeri çok iyi takip ediyordum. Vicdan azabı çekiyordum. Ülkede son yaşanan olayları görünce, özellikle devlet erkanından bazı kimselerin Türkan Saylan'ın cenazesine katılarak, Saylan'ı bir 'milli kahraman' olarak değerlendirmesi beni çok üzmüştür. Ben Türkan Saylan'ı, medyada yazan çizerlerden çok daha iyi tanıyorum. Çünkü Saylan'ın en yakınında bulunmuş üç kişiden biriyim. Her şeyden önce yok olup giden, özbenliğinden koparılmaya çalışılan Türk gençliği için vicdanımın sesini duyarak konuşmaya karar verdim."

ALEMDAROĞLU VE SAYLAN'IN ÜNİVERSİTEYE YERLEŞTİRDİĞİ İ.O. İSİMLİ KADIN
Zencir, Saylan ile tanışma sürecine giden yolun İstanbul'da başladığını belirterek, "Ben aslen Ardahanlıyım. Annemi ve babamı çok küçük yaşta kaybettim. İlk ve orta öğretimi kendi çabamla tamamladım. Ortaöğretimi Ardahan İmam Hatip'te okudum. Sonra İstanbul'a gittim ve üniversiteyi kazandım. Maddi sıkıntı içerisindeydim. Birkaç arkadaşımın tavsiyesiyle İ.O. isimli bir bayanla tanıştım. Bu bayan zamanla beni çok sevdi. Sırp kökenli bir bayandı. Kendisi bizatihi Kemal Alemdaroğlu ve Türkan Saylan tarafından Edebiyat Fakültesi'ne konuşlandırılmış, kamu çalışanı olup olmadığı belli değildir. Kendisine bir oda verilmiş. Tek bir misyonu vardı bu bayanın.. Örtülü öğrencileri yoldan çıkarmak, onları özünden çıkarmaktan başka hiçbir işi yoktu. Onların başından o örtüyü çıkarmak için bir savaş veriyordu. Aynı zamanda inançlı gençleri, inançlarından uzaklaştırmaya çalışıyordu. Hiçbir akademik unvanı yoktu. Araştırmalarım sonucu bu bayanın, aynı zamanda hoşuna giden gençlerle birlikte olduğunu gördüm" diye konuştu.

"BENİM KİTAP KURDUM SENSİN ÇYDD BİR YANA, SEN BİR YANA"
Zencir, Saylan'la tanışmasını ise şöyle anlattı: "Ben İ.O. sayesinde Türkan Saylan'la tanıştım. Benim çok parlak bir geleceğim olacağını söyledi ve bana burs sağladı. 1999'da Türkan Saylan ile tanıştım. Saylan ile kısa zamanda bir yakınlık oldu. Beni çok sevdi. Paylaşmadığı birçok şeyi benimle paylaşırdı. Bana zaman içerisinde Hıristiyanlık mucizeleriyle ilgili, Batılılaşmayla ilgili kitaplar verdi."

"DEPREM İÇİN GELEN BAĞIŞLAR, PKK'LILARA VERİLDİ"
Zencir, 1999 depremi dolayısıyla gelen bağışlar konusunda ise şu çarpıcı açıklamalarda bulundu: "1999 depremiydi. Saylan beni aradı ve ÇYDD merkezine gittim. Bunu yaşamım boyunca hiç unutmayacağım. Anadolu'dan ve Avrupa'dan çok fazla bağış geliyordu. Saylan, birçok kişiye benim elimle para verdi ve bu paraların hiçbir kaydı yoktu. Bu para verilen kişiler ise DHKP-C ve PKK sempatizanı kişilerdi. Bu beni çok etkilemişti. Gelen bağışların hiçbir kaydı yoktu. Buna çok içerledim. Çünkü burs verilen kişiler, polisle sürekli çatışan, ellerinde satırlarla dolaşan sabıkalı kişilerdi."

"GİT SANA TALİBAN BURS VERSİN"
"Yine hiç unutmayacağım bir an var ki; her düşündüğümde vicdan azabı çekiyorum. Türkan Saylan'ın odasında konuşurken, örtülü bir bayan içeri girdi. Ben bayanı tanıyordum, Edebiyat Fakültesi'nden bir bayandı. Annesi-babası yoktu, çok yoksul bir öğrenciydi. Saylan'ı görür görmez ağlamaya başladı, kendisinden burs istedi, aç olduğunu söyledi. Hiç unutmuyorum. Saylan ona dedi ki; 'Eğer açsan, git Taliban sana para versin, sana ekmek versin..' Kızcağız o odadan ağlaya ağlaya çıktı. O an benim aklımdan hiç silinmiyor. Zihnime kazınmış bir şekilde duruyor. Kendi kendime o zaman şunu düşündüm. "Nerede o hümanist kadın. Nerede bu gördüğüm kadın."

"SEN ÇYDD'NİN BAŞINDA OLACAKSIN"
Zencir, ifşaatlarına şöyle devam etti:
"Saylan'la dostluğumuz ilerlerken, bana kendisinin yanımda olmamı, yakın bir zamanda ÇYDD'nin başında olmamı istedi. Benim bu yüzden derneğin tam karşısındaki bir eve yerleşmemi istedi. Saylan'ın beni yerleştirdiği evde, Karl Marx, Che Guevara ve Lenin posterleri vardı."

"POLİSLE ÇATIŞANLAR BİZİM EVE SIĞINIYORDU"
"Bu öğrencilerle yaşamaya başladıktan sonra yemeklerimizi Pera Palas Oteli'nden yemeye başladık. Bu kişilerden biri PKK sempatizanıydı, diğeri ise DHKP-C'liydi. Çünkü bu kişilerle 8 ay beraber yaşadım. 1 Mayıslarda, marjinal solun önemli günlerinde molotof kokteyli atanlar, o eve sığınıyordu ve ben tedirgin oluyordum. Bu yüzden korkmaya başladım."

"GİZLİ GİZLİ NAMAZ KILAR, ORUÇ TUTARDIM"
"Ben bu kişilerle tartışmaya girdim. Düşünceleriyle hayat biçimleri konusunda tartıştım. Sonuçta ÇYDD'nin evinde kalıyorlardı. Ben gizli gizli namaz kılar ve oruç tutardım. Çünkü bu kişiler namaz ve oruca karşı nefret doluydular. ÇYDD, devletin sahibi olarak kendisini tanıtan bir vakıftı ama en önemli kişileri devletin altını oyan kişilerdi..."

"BANA KİTAB-I MUKADDES'İ HEDİYE ETMİŞTİ"
"Saylan bana birçok kitap hediye etmişti. Bunlardan biri de Kitab-ı Mukaddes idi. Bana Yehova Şahitleri'ni öğrenmemi ve bunu diğer öğrencilere anlatmamı söylerdi. Onun tek amacı, özellikle Anadolu'da geri kalmış dediği çocukları, ya da onun deyimiyle 'dişi beyinleri' özünden kopararak, tam bir Batılı gibi yetiştirmekti. Bunun için benim Batılı din değerlerini çok iyi öğrenmemi tavsiye ederdi. Katıldığım toplantılarda Saylan'ın en çok üzerinde durduğu konulardan biri de Doğu ve Güneydoğu'dan gelmiş kız çocuklarına burs vererek, bunları Batılılaştırmak ve Kuleli Askeri Lisesi'nde okuyan öğrencilerle tanıştırmaktı. Bunu sık sık aralarında konuşuyorlardı."

=====================

Defol git! Sana Taliban burs versin...

"Saylan, zaman içerisinde beni o eve yerleştikten sonra İngilizce kursuna gönderdi. Deniz Yıldızları diye bir programları vardı. Oraya katıldım. Emre Kongar sürekli ders verirdi. Zaman içerisinde İ.O. benden şüphelenmiş ve araştırma yapmış. Çünkü bu kişi Alemdaroğlu ve Saylan'ın muhbiriydi. ÇYDD'den kimlerin niçin para aldığını takip ediyordu. Ben Edebiyat Fakültesi'nde yapılan etkinliklere katılmayınca, benim hakkımda bir araştırma yapmış. İ.O. niçin oradaydı, kimse bilmiyordu o zaman. Arkasından Cumhuriyet gazetesinin birkaç yazarı ve yanımda kalan öğrenciler de benim hakkımda araştırma yapıp, rapor halinde Türkan Saylan'a vermişler. Bir gün DHKP-C'li olan kişi bana 'Hoca seni Vakıf'tan istiyorlar' dedi ve ben de vakfın merkezine gittim.

"TARİKAT OKULUNDAN TANRI BİLE OLSA GÖRMEK İSTEMİYORUZ"
"İçeri girdiğimde Türkiye'nin etkili isimlerini gördüm, oradaydı. Cumhuriyet gazetesi yazarları, üniversitelerde ders veren akademisyenler, Türkan Saylan, herkes bana bakıyordu. Meğerse bunlar ÇYDD'nin mütevelli heyetiymiş. Türkan Saylan ise ayakta tir tir titriyor ve kıpkırmızı olmuştu. Cumhuriyet yazarı olan kişi bana 'Sen nasıl aramıza girebilirsin. Sen yarın belki de ÇYDD'nin genel başkanı olacaktın. Sen İmam Hatip mezunusun, bize niye söylemedin' dedi. Ben de 'İnsanlar Anadolu lisesinden mezun olduklarında da size söylüyorlar mı' diye cevap verdim. O ise 'Sen tarikat okulundan mezun olmuşsun. Tarikat yuvası bir okuldan Tanrı bile olsa aramızda görmek istemiyoruz. Sen Nur cemaati içerisinde kalmışsın. Nurcuların dershanelerine gitmişsin. MİT'in mi, yoksa tarikatların mı ajanısın?' dedi. Ben de, 'Siz milletin gözünde halkı seven aydın insanlar olarak görülüyorsunuz ama Anadolu'nun ücra köşesinden gelmiş annesiz-babasız büyümüş birini dışlıyorsunuz. Ben ne tarikat, ne de MİT'in ajanıyım. Ben mağdur bir öğrenciyim ve buradan da cüzi miktarda bir burs alıyorum' dedim."

"SAYLAN KIPKIRMIZI KESİLMİŞ, TİR TİR TİTRİYORDU"
"Orada kıpkırmızı kesilmiş olan Saylan, beni başka bir odaya çağırdı. Saylan beni her zaman bir anne gibi sevmişti o ana kadar. Haftada üç gün yanına gitmesem sitem ederdi. Bana 'Sen nasıl bu okuldan (İmam Hatip okulu) mezun olursun?' diye sorunca, ben de konumumu anlattım ve bu durumun çok bağnaz olduğunu, beni devletin, sistemin düşmanı olarak görürken, aynı zamanda da PKK'lılara burs verdiklerini söyleyerek, 'Onlardan daha mı tehlikeliyim' diye sordum."

"ÇATALI YERE FIRLATARAK 'DEFOL GİT' DİYE BAĞIRDI"
"O anda çok kızan Saylan, 'Git tarikatlar sana burs versin. Evi de hemen terk ediyorsun. Bir daha yanıma gelmeni ve görmeni de istemiyorum' dedi. Ertesi gün evden ayrılacaktım ama öncesinde kahvaltı yapacaktım. Benimle birlikte kalanlar okula gitmişti. Kahvaltı edeceğim sırada Türkan Saylan geldi. Ben ağzıma zeytin alacakken, elimdeki çatalı alıp yere fırlattı ve 'Defol git Taliban' diye bağırdı. O ana kadar beni çocuğu gibi seven ve bana birçok kitap hediye etmiş insanın bir anda bana karşı nasıl bu kadar kinlendiğini görmek, beni kötü etkiledi. Oysa ben ülkemi, milletimi seven, değerlerine bağlı, Atatürk'e büyük saygı duyan ve ona bağlı bir insandım, hala da öyleyim."

  polemik kategorisindeki en yeni içerikler
- 'Osmanlıca bilmeyen entelektüel olamaz'
- Mısır Mısırlılarındır..
- ‘Muhteşem Yüzyıl’da göze takılanlar (2)
- ‘Muhteşem Yüzyıl’da göze takılanlar...
- Cehalet mi İhanet mi?
- Noel Gerçeği...
- Çin'deki beyaz piramitlerin gizi!..
- Değerlerin Yok Oluşu...
- Şah&Sultan Romanı üzerine...
- İttihat ve Terakki...
- Kızılelma nerede?
- Modern ebeveyn, mağara insanından geride!
- İzmir'de ilk kurşunu kim attı?
- Hazreti Nuh'un Gemisi Nerede?..
- Aziz Nesin’in hikâyesi...
- Kâbe-i muazzama'nın gökdelenden görünüşü
- Anayasamız halk irâdesine şüpheci!
- Eyüp Sultan'daki mezar kimin?
- Bu hamburger bir sene bozulmadı
- GDO’nun şaibeli milyarderleri!
- Padişahın kalbinde taht kuran HURREM SULTAN
- Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu?
- Osmanlı ve İsrail
- Nasıl suçlu yetişir
- Saylan'ın Sağ Kolu Konuştu
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı