Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Tolstoy’a bir asır sonra düzeltme!
12 Mart 2009 Perşembe | 16:01

Gazeteci Murat Yeşil, ''Kafkas Kartalı İmam Şamil Destanı'nın'' ardından ünlü Rus yazar Tolstoy'un romanına konu olan Hacı Murad'ın hayatını da kitaplaştırdı. "Kafkas Şahini" adlı romanında, Rus Çarlarının korkulu rüyası olan Hacı Murad'ın amansız mücadelesini anlatan yazar, Tolstoy'un iddia ettiği gibi Hacı Murad'ın hain olmadığını bir asır sonra ortaya koyuyor.

Kendisi de bir Kafkasyalı olan Murat Yeşil'in Dağıstan'a yaptığı seyahatlerde, konunun uzmanı olan tarih araştırmacılarıyla görüşmeleri, Hacı Murad'ın Hunzah'ta yaşayan yeğeninin anlattıkları, romanda yararlandığı kaynaklar arasında bulunuyor.

Kitapla ilgili arka kapakta yazılanlar şöyle...

Rus Çarlarının Korkulu Rüyası HACI MURAD; Kafkasya'nın amansız istiklâl mücadelesinin önde gelen isimlerden biridir. Bu roman, bir idealistin portresidir. KAFKAS ŞAHİNİ HACI MURAD, bir solukta okunacak güzellikte bir eserdir. Bu romanla TOLSTOY'un Hacı Murad hakkında yanıldığını anlayacaksınız.

Hacı Murad, cesaret ve kahramanlığı ile sadece Kafkasya'da değil, bütün dünyada tanınmış bir şahsiyettir. Buna rağmen bu seçkin insan hakkındaki yazılı kaynaklar sınırlı olduğu gibi bir kısmı da eksik ve yanlış malumatla doludur.

Kafkas Kartalı İmam Şamil ile Kafkas Şahini Hacı Murad, atılan iftiraların aksine asla rakip değil, aynı büyük davaya gönül vermiş iki kardeştir.

Tarihi gerçeklerin ışığında titizlikle kaleme alınmış bu roman, bir kahramanı layık olduğu hüviyeti ile meraklılarına tanıtmaktadır.

256s. - 13 x 19,5 cm
ISBN: 978-9944-118-47-7
Şubat 2009
Fiyatı: 14,50 TL

Yazar hakkında:

01.02.1951 tarihinde Eskişehir'in Akhisar köyünde doğdu. 1977 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü'nden mezun olan Murat Yeşil, Eskişehir, İstanbul ve Anadolu liselerinde İngilizce öğretmenliği ve idarecilik yaptı. İngilizce öğretmenleri arasında yapılan bir imtihanı kazanarak Amerikan Fullbright Eğitim Programı'na katıldı ve sertifika aldı. 1985 yılında İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nde Denklik Bürosu Başkanı ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü görevlerini ifa eden Murat Yeşil, daha sonra altı yıl müddetle bir gazetenin Dış Haberler Müdürü olarak görev aldı ve bu sırada İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Basın Yayın Yüksek Okulu'nda Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. 1991 yılında İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın açtığı bir yarışmayı kazanarak İngiltere'ye gitti. Londra'da, City University Graduate Centre for Journalism'de İngiliz gazeteciliği konulu kursu başarıyla tamamlayarak sertifika aldı. 1993 yılından beri gazetecilik ve yazarlık hayatına New York'ta devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Çeşitli konularda çok sayıda araştırması, dizi yazıları ve makaleleri yayınlanmış bulunmaktadır.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı