Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Vatikan'da Darwin karşıtını susturdular
11 Mart 2009 Çarşamba | 08:55

Vatikan'da düzenlenen evrimle ilgili bir toplantıda Darwin karşıtı Türk doktor Oktar Babuna'nın açıklaması yarıda kesildi.

Toplantıda yaşanan olayda, Türk katılımcı Oktar Babuna'nın Darwin karşıtı teoriler Hakkındaki konuşması esnasında mikrofonu önünden alındı.

Babuna, "Ben Oktar Babuna. Türkiye'den bir doktorum. Beyin cerrahıyım. İçlerinde Yaratılış Atlası'nın da bulunduğu 300 kitabın yazarı olan Harun Yahya'yı temsil ediyorum. Şimdi, bilimsel teorilerden bahsedersek, genelde şöyle işler, önce bir hipotezin prensiplerini ortaya atarsınız. Gözlemler ve deneylerle doğrulandığında bu bir teori olur. Konuşmacılar bazı iddialarda bulundu fakat bunlar bilimsel kanıtlarla doğrulanmadı. Örneğin, eğer evrim gerçek olsaydı, biliyorsunuz Darwin, türler arasında ardı ardına küçük değişiklikler olması gerektiğini savundu. O zaman ara geçiş formları görmeliyiz. Bize ara geçiş formları gösterebilir misiniz? Örneğin kanatları olmayan canavarımsı canlılar. Tek kanatlı, kanadının az bir kısmı gelişmiş, tamamlanmamış organları gösteren ara geçiş formları" ifadelerini kullandı.

California Üniversitesi'nden Francisco Ayala'nın, "Düzen bozuluyor. Sorunuz cevaplanmayacak" demesi üzerine Babuna'nın, "Tiktaalik roseae ve Archaeopteryx. Bunlar ara geçiş formları değil, bunlar mükemmel canlılar. Soyu tükenmiş canlılar" dediği kaydedildi.

Babuna'nın açıklaması üzerine Ayala'nın, "Mikrofonunu kapatmanın bir yolu var mı? Kuralları çiğniyorsunuz" dediği ifade edilirken, Babuna'nın Ayala'ya bunun bilimsel bir tartışma olduğunu hatırlattığı, Ayala'nın ise Babuna'ya konuşmacı olmadığını söylediği belirtildi.

Biyolojik Evrim, Gerçekler ve Teoriler adı verilen ve Pontifical Gregorian Üniversitesi'nde Vatikan'ın Papalık Kültür Konseyi idaresi altında başlayan 3'üncü uluslararası konferans, Charles Darwin'in doğumunun 200'üncü yılını vurgulamak için Notre Dame Üniversitesi tarafından organize edildi.

Toplantının birinci bölümünün sonunda, bir soru sorma talebinde bulunan evrime karşı İslami yaratılışçılık kampanyasının taraftarı ve Darwin karşıtı kitapları ile tanınan Harun Yahya'nın temsilcisi olan Türk doktor Oktar Babuna, evrim teorisine destek olmak için türler arasında ara geçiş formu olmadığına dair görüşlerini anlattı. Babuna konuşmaya başladıktan sonra kürsüdeki Irvine'deki California Üniversitesi'nden Francisco J. Ayala ve New York Devlet Üniversitesi'nden Douglas Futuyma isimli profesörlerin fark edilir şekilde rahatsız olduğu gözlenirken, salondan birinin, "mikrofonu kapatın" dediği duyuldu. Açıklama sırasında Babuna'ya yaklaşan organizatörlerden birinin mikrofonu aniden Babuna'dan uzaklaştırdığı, diğerinin ise Babuna'dan yerine geri oturmasını istediği kaydedildi.

Kaynak : Habervitrini.com

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı