Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Kabaklı Hoca anıldı
05 Şubat 2009 Perşembe | 09:42

Türk Edebiyatının 'Şeyh'ül Muharririn'i, merhum yazarımız Ahmet Kabaklı Hoca, vefatının 8. yıl dönümünde bir toplantı ile yâd edildi. Kurucusu olduğu Türk Edebiyatı Vakfı binası restore edildiği için bu yıl Kubbealtı Vakfı'nda düzenlenen toplantıda dostları "Kültür ve Dava Adamı Olarak Ahmet Kabaklı"yı anlattı. Ahmet Kabaklı Hoca'nın yıllar önce başlattığı ve bir edebiyat klasiği haline gelen "Çarşamba Sohbeti"nin dünkü konusu Hoca'nın kendisi oldu. Çok sayıda seveninin katıldığı toplantıda Altan Deliorman, Prof. Dr. Osman Sertkaya, Servet Kabaklı ve Belkıs İbrahimhakkıoğlu birer konuşma yaptı.Toplantıda ilk sözü alan gazeteci yazar Servet Kabaklı, "Ahmet Kabaklı kibar ve nazik bir adamdı. Bütün talebelerine, evlatlarına tavsiyesi yüce düsturuydu. Onun hatırasını yaşatmak adına gayret gösteriyoruz" dedi.

İHTİLAL HÜKÜMETİNE MUHTIRA
Dil konusunda Kabaklı Hoca uzun yıllar teşrik-i mesaide bulunduklarını belirten Prof. Dr. Osman Sertkaya ise 80 ihtilalinden sonra kapatılan Türk Dil Kurumu'nun, Ahmet Kabaklı'nın 'Çarşamba Sohbeti'ne katılan bir grup dil bilimci tarafından yeniden ayağa kaldırılğını anlatattı. Prof. Dr. Sertkaya, "Onun tertip ettiği toplantılara katılan, aralarında Muharrem Ergin, Faruk Timurtaş, Tahsin Banguoğlu, Şürkrü Elçin, Zeynep Korkmaz gibi dil bilimciler ihtilal hükümetine dil konusunda bir bildiri sunarak, Türk Dil Kurumunu kurdurdu. O toplantıları yapmasaydı, o zamanlar 26 bin olan Türkçe kelime sayısı bugün 103 binlere ulaşamazdı" diye konuştu.

 

GENÇLERE IŞIK OLDU
Yazar Altan Deliorman da, "Basın mensupları arasında hayırla yad edilecek mümtaz bir şahsiyetti. 40 seneden fazla her gün severek ve layıkıyla yazılar yazdı. Anarşinin yaşandığı 70'li yıllarda gençlere ışık oldu. O yıllarda bütün sağı temsil eden bir kalemdi. Sadece bir makale yazarı değil, bir üslup adamıydı. Son dönemde yazılarında ısrarla Alperen motifi üzerinde durdu. Türkiye için talihti" diye konuştu.

BÜYÜK HİZMETLER YAPTI
Eğitimci, gazeteci, yazar Ahmet Kabaklı, 1924 yılında Harput'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat ve Hukuk Fakültelerini bitirdi. Diyarbakır, Aydın ve İstanbul'da öğretmenlik yaptı. 1961 yılında Tercüman Gazetesinde "Gün Işığında" adlı köşesinde yazmaya başladı. 1974 yılında emekli oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda edebiyat dersleri verdi. 1978 yılında arkadaşlarıyla birlikte Türk Edebiyatı Vakfını kurdu. "Gün Işığında" köşesine 1991 yılından itibaren gazetemizde devam etti, vefat edene kadar de makaleler kaleme aldı. 1996'da Aydınlar Ocağı tarafından kendisine "Şeyh'ül Muharririn" ünvanı verildi. Bin 300 yıllık Türk edebiyatını misalleriyle anlatan beş ciltlik "Türk Edebiyatı" ve "Temellerin Duruşması" başta olmak üzere 25'i aşkın kitaba ve on binlerce makaleye imza atan Ahmet Kabaklı Hoca, millî kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkıp savunan büyük fikir adamlarından biriydi. Çok sayıda fikir adamı ve edebiyatçının yetişmesinde katkısı bulunan Kabaklı Hoca 8 Şubat 2001 tarihinde vefat etti. Kabaklı Hoca için 8 Şubat Pazar günü Eyüpsultan'daki mezarı başında bir etkinlik düzenlenecek.

 

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı