Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Kültür İmarı
20 Şubat 2007 Salı | 09:52

Bu yıl, tarihî eserlerin yeniden düzenlenmesi için, 50 ilde 129'u yeni olmak üzere 150 projeye destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyon, restrüksiyon, koruma amaçlı imar planı ve sokak sağlıklaştırması gibi çalışmalarıyla kültürel varlıklara "can suyu" verecek. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü için "Gayrimenkul büyük onarımları" kapsamında, 2007 "Mali Yılı Yatırım Bütçesi"nden toplam 37 milyon 729 bin YTL ödenek ayrıldı. Ödenek, çeşitli proje başlıkları altında kültür varlıklarının onarımı, restorasyonu, rölövesi, çevre düzenlemesi gibi çalışmalarda kullanılacak.
"Tarihi çevre koruma geliştirme, rölöve ve restorasyon yapımı" projesi kapsamında Konya, Kars, Tokat, Malatya, Adıyaman ve Bursa başta olmak üzere 28 ilde 39 proje hayata geçiriliyor. Buna göre, Konya'da Mevlana Türbesi, Karatay, Sırçalı ve İnce Minareli medreseleri ile Antalya'da Patara Meclis binası, Kars'ta Muradiye ve Mazlumağa hamamı, Karaman Kalesi, Niğde'de Bor eski kilisesi, Tokat Kalesi ve Bursa'da İznik 70 ada 5 parseldeki taşınmazlarda rölöve, restorasyon çalışmaları yapılacak. Konya'daki çalışmalar bir yıl içinde, diğerleri ise 2008'de tamamlanacak.

105 projeye yatırım
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, ödeneğin büyük kısmını 5 ana başlık altında toplanan 105 proje çalışması için ayırdı. Bu projelere toplam 29 milyon 101 bin 700 YTL harcanacak. "Kültür varlıkları ve müzelerin bakım, onarım, restorasyon, donanım, çevre düzenleme ve teşhir tanzim"i kapsamında bu yıl 78 proje yer alacak. Bunların 70 tanesi yeni proje olacak. Ankara 7, Antalya 5, Erzurum ve Amasya 4 proje ile önde gelen iller arasında yer alıyor. 2007 yılı projeleri içinde Ankara'daki Roma hamamının onarımı ve çevre düzenlemesi ile Augustos tapınağının restorasyonu da bu çalışmalar arasında yer alıyor. "Atatürk Evleri Onarımı ve Teşhir Tanzimi Projesi"nde de, Sivas'ta Kongre binası, Tokat'ta Atatürk Evi ve Sakarya'da Atatürk Evi'nde düzenlemeler yapılacak.
Adıyaman'da Nemrut Dağı, tümülüsü ve anıtları için malzeme, yapısal durum, jeolojik araştırmalar, koruma önerileri geliştirme ve yönetim planı oluşturma ile çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek. Nevşehir-Ürgüp, Kars-Ani şehri ve Afyonkarahisar'daki Frig Vadisi'nde koruma amaçlı imar planı, harita yapımı ve çevre düzenlemesi gibi çalışmalar yürütülecek. Çanakkale, Diyarbakır, İstanbul anıtları ile Bursa'da Muradiye türbeleri de ayrı projeler olarak değerlendirilecek. Toplam 40 hizmet için 5 milyon 358 bin 300 YTL kaynak ayrıldığı belirtildi.


Yurt dışı da var
Bakanlıkça, "Yurt dışında Bulunan Eski Türk Eserlerinin Bakım, Onarım ve Restorasyonu Projesi"ne bu yıl, Arnavutluk'ta Durres Sultan Fatih Camisi, Suriye'de Süleymaniye Külliyesi ve Macaristan'da Gülbaba Türbesi dahil edildi. Gülbaba Türbesi'ndeki faaliyetlerin 2008'de, diğerlerinin de 2010'ta tamamlanması planlanıyor. Onarımına 2005'te başlanan Süleymanşah Türbesi (Suriye) ile 2006'da başlanan, Bulgaristan'daki Razgart Makbul İbrahim Paşa Camisi ve Köstendil Fatih Kanuni Camisi'deki çalışmalar da devam edecek.
"Selçuklu Tarihi Mezarlıkları ve Osmanlı Dini Mimari Örneklerinin Bakım Onarımı Projesi" kapsamında ise toplam 6 adet mezarlık, türbe ve cami onarılacak. Bunlar, Bitlis'te Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Kayseri'de Talas Cemil Baba Mezarlığı, Van'da Erciş Çelebibağ Mezarlığı, Bursa türbeleri, Konya türbeleri ve Osmaniye'de Sumbas Camisi olacak.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı