Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
"Yeşilçam 2009" Adayları Belli Oldu
21 Ocak 2009 Çarşamba | 19:36
Beyoğlu Belediyesi ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) işbirliğiyle Turkcell'in ana sponsorluğunda ikincisi düzenlenen "Yeşilçam Ödülleri 2009" adayları açıklandı.

Garajistanbul'da düzenlenen törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türk sinemasının kalbinin yıllardır kesintisiz olarak Beyoğlu'nda attığını belirterek, "Beyoğlu, Türk sineması için her zaman çok önemli olmuştur. Yeşilçam ve sinemaya destek Beyoğlu'na destek demektir" dedi.

Törende daha sonra 600 kişilik jürinin değerlendirmesi sonucu belirlenen adaylar, Ceyda Düvenci ve Levent Üzümcü'nün sunumuyla açılandı.

Buna göre, "En iyi film" ödülüne "Üç Maymun", "Sonbahar", "Issız Adam", "Devrim Arabaları" ve "A.R.O.G"; "En iyi yönetmen" ödülüne "Üç Maymun" filmiyle Nuri Bilge Ceylan, "Sonbahar" filmiyle Özcan Alper, "Issız Adam" filmiyle Çağan Irmak, "Devrim Arabaları" filmiyle Tolga Örnek ve "A.R.O.G" filmiyle de Cem Yılmaz ile Ali Taner Baltacı aday gösterildi.

"En iyi erkek oyuncu" dalında Onur Saylak "Sonbahar", Yavuz Bingöl "Üç Maymun", Cem Yılmaz "A.R.O.G", Çetin Tekindor "Ulak" ve Taner Birsel "Devrim Arabaları" adlı filmlerdeki oyunculukları, "En iyi kadın oyuncu" dalında da Hatice Aslan "Üç Maymun", Nurgül Yeşilçay "Vicdan", Demet Akbağ "O... Çocukları", Ayça Damgacı "Gitmek" ve Melis Birkan "Issız Adam" adlı filmlerdeki rolleriyle ödül adayları arasında yer aldı.

"En iyi senaryo" dalında "Sonbahar" filmiyle Özcan Alper, "Issız Adam" filmiyle Çağan Irmak, "Üç Maymun" filmiyle Ebru Ceylan, Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan, "Devrim Arabaları" filmiyle Tolga Örnek ve Murat Dişli, "O... Çocukları" filmiyle Sırrı Süreyya Önder, "En iyi görüntü yönetmeni" dalında da ise "Üç Maymun" filmiyle Gökhan Tiryaki, "Sonbahar" filmiyle Feza Çaldıran, "A.R.O.G" filmiyle Soykut Turan, "Devrim Arabaları" filmiyle Hasan Gergin ve "Ulak" filmiyle Mirsad Heroviç aday gösterildi.

Ödül Sahiplerini İkinci Jüri Belirleyecek
Her kategoride seçilen 5 aday, sektörle birlikte sinema akademisyenleri, iş, kültür, sanat ve medya dünyasının kamuoyu önderleri konumundaki sinemaseverleri de kapsayan 1500 saygın isimden oluşan ikinci bir jüri tarafından değerlendirilecek.

Cinebonus Maçka G-Mall Sineması'nda her kategoride aday olan 5 filmi 6-13 Şubat tarihleri arasında ücretsiz izleyecek jüri, daha sonra her kategorideki 5 adayın birincilerini belirleyecek.

"Yeşilçam Ödülleri"nin birincileri, 3 Mart'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek törenle açıklanacak.

"En iyi film", "En iyi yönetmen", "En iyi senaryo", "En iyi görüntü yönetmeni", "En iyi müzik", "En iyi kadın oyuncu", "En iyi erkek oyuncu", "En iyi yardımcı kadın oyuncu", "En iyi yardımcı erkek oyuncu", "Genç yetenek" ve "Turkcell ilk film" kategorilerinde verilecek Yeşilçam ödül heykelciklerinin yanı sıra "En iyi film" ödülünün sahibi 150 bin TL, "Turkcell ilk film" ödülünün sahibi ise 30 bin TL'lik para ödülüyle desteklenecek.

"Yeşilçam Ödülleri"nde geçen yıl Abdullah Oğuz'un yönettiği "Mutluluk" "En iyi film", Fatih Akın ise "Yaşamın Kıyısında" adlı filmiyle "En iyi yönetmen" seçilmişti. "Turkcell ilk film ödülü" ise "Beyaz Melek" ile Mahsun Kırmızıgül'ün olmuştu.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı