Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Mevlana Müzesinden Ziyaretçi Rekoru
21 Ocak 2009 Çarşamba | 19:28

Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen üçüncü müzesi olan Mevlana Müzesi'ni 2008'de 1 milyon 600 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bu sayı ile Müze, ziyaretçi rekorunu kırmış oldu.

Alaaddin Keykubad tarafından Mevlana'nın babasına hediye edilen Mevlana Dergahı'nın yerine (şu anda müzenin bulunduğu yer), Mevlana'nın 17 Aralık 1273'te vefat etmesinden sonra oğlu Sultan Veled tarafından 130 bin Selçuklu dirhemi karşılığında yeşil kubbe yaptırıldı. Daha sonraki dönemlerde bugün müze olarak kullanılan dergah ve diğer bölümler inşa edildi.

Mevlevi dergahı ve türbe, 1926 yılında "Konya Asar-ı Atika Müzesi" adı altında hizmete açıldı ve 1954 yılında yeniden düzenlemesi yapıldıktan sonra adı "Mevlana Müzesi" olarak değiştirilerek ziyaretçilere açıldı.

Müze, Önemli Gelir Kaynağı
1954 yılından bu yana yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Mevlana Müzesi, inanç turizmi açısından Konya'yı merkez konumuna taşıdı. Müze sayesinde Konya, inanç turizminden önemli gelir sağladı.Mevlana Müzesi, Ayasofya ve Topkapı'nın Ardından En Fazla Ziyaret Edilen Üçüncü Müze
Yurt içi ve dışında yapılan çalışmalar Müzeye olan ilgiyi her geçen yıl artırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2007 yılı rakamlarına göre, Mevlana Müzesi, Türkiye'de en fazla ziyaret edilen üçüncü müze oldu. Turistler, Türkiye'de en fazla Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Mevlana Müzesi'ne ilgi gösteriyor.

Konya Müze Müdürü Yusuf Benli, "2007 Mevlana Yılı"nda Mevlana Müzesi'ni 1 milyon 484 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi. Benli, Mevlana Yılı'nda yapılan tanıtım ve etkinliklerin yansımalarının 2008'de devam ettiğini bildirdi.

Kriz Henüz Etkilemiyor
Yusuf Benli, Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden yabancıların başında Japon, Koreli ve İranlılar'ın geldiğini belirterek, "Bir dönem Ruslar'ın yoğun ilgisini gördük. Hatta bizden, kendi ülkelerinde sema programı yapılmasını talep edenler bile oldu. Aslında birçok ülke insanı, ülkelerinde Mevlana konulu etkinlik talep ediyor. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesinin yurt dışında birçok programı oldu. Ziyaretçi sayılarının artmasında bu programların etkisi de çok büyük" dedi.


Hedef 2 Milyon Turist
Dünyada derinden hissedilen ekonomik krizin inanç turizmini şimdilik çok fazla etkilemediğini vurgulayan Benli, "Aralık ayını sorunsuz kapattık. Ocak ayında da şimdilik çok iyi gidiyor. Turist sayısı artmaya devam ediyor. Ekonomi ve güvenlikle ilgili ciddi sorun yaşanmazsa bu yılı da yeni bir ziyaretçi rekoruyla kapatabiliriz. Hedefimiz olan 2 milyon turist rakamına emin adımlarla ilerliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı