Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Vizyondakiler
16 Ocak 2009 Cuma | 08:40

KATIL HAYATA
Bir Jim Carrey klasiği olan "Bay Evet", çoğu zaman evde te-levizyon başında oturup bir şeyler atıştırmayı ya da bilgisayar başında vakit öldürmeyi, sosyal bir faaliyette bulunmaya tercih edenlerin hayatına ayna tutuyor. Carl Allen (Jim Carrey), bir rutin içindedir. Çalıştığı bankada kredi başvurularını geri çevirmediği zamanlarda, arkadaşlarının davetlerini geri çevirmekte, evde koltuğuna gömülüp tek başına televizyon seyretmektedir. Yani etkin şekilde bir "Bay Hayır" olmuştur. Carl'ın hayatı isteksizce katıldığı "evet" deme ilkesine dayanan yardım semineriyle beklenmedik ve köklü bir şekilde değişir. Bu tarihten sonra "evet" demenin cazibesini fark eden Carl, terfi almakla kalmaz, yeni bir aşka da yelken açar. Artık, o koltuktan kalkıp dışarıdaki hayatı dahil olmuştur.

Filmin künyesi
BAY EVET
(Yes Man)
Yönetmen: Peyton Reed
Senaryo: Nicholas Stoller, Jarrad Paul ve Andrew Mogel
Oyuncular: Jim Carrey, Zooey Deschanel, Bradley Cooper, John Michael Higgins, Terence Stamp.

 


Vampirlerin de iyisi olur
Alacakaranlık (Twilight)
Catherine Hardwicke'ın yönettiği, oyunculuğunu Kristen Stewart, Robert Pattions, Elizabeth Reaser ve Nikki Reed'in yaptığı film, bir genç kızı kötü vampirlerden koruyan iyi vampirin aşkını konu ediniyor. Annesi yeniden evlendiği için babasının yanına, Washigton'a taşınan Bella Swan, burada Edward Cullen ile tanışır. Kısa sürede aralarında tutkulu bir aşk başlar. Ancak Edward bir vampirdir. Fakat ne kurt gibi sivri dişleri vardır ne de insan kanı içer. Ailesi de vampirler arasında eşi görülmemiş bir ailedir. Edward, Bella'nın 90 yıldır beklediği kız olduğunu düşünür. Ama kötü vampirler Bella'yı ortadan kaldırmanın peşindedir.

 

Lisede bir gençlik hikâyesi
Ayakta Kal
Yönetmenliğini Adnan Güler'in yaptığı "Ayakta Kal" bir gençlik filmi. Bir televizyon dizisindeki "Selena" karakteriyle tanınan Sinem Kobal, yine bir liseliyi canlandırıyor. Mehmet Aslan, Sinem Kobal, Irmak Ünal, Okan Karacan, Oğuzhan Yıldız, Emre Tetikel ve kalabalık bir genç oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmde, devlet lisesinde okuyan fakir öğrenciler ile kolejde okuyan zengin öğrencilerin yaşadıkları sınıf çatışması anlatılıyor. Tüm gençlerin kendi şartlarında ayakta kalma mücadelesinin işlendiği filmde kazanan tek şey var, o da aşk.

 

Arkadaşlık hatırına çiğ tavuk bile yenir!
Kadri'nin Götürdüğü Yere Git
Yönetmenliğini Onur Tan'ın üstlendiği, senaryosunu Uğur Uludağ'ın yazdığı, başrollerini Şafak Sezer, Alp Kırşan, A. Mümtaz Taylan ve Esin Civangil'in oynadığı film, kış ortasında yaz havası sunuyor. Kadri (Şafak Sezer) ve Cem (Alp Kırşan) birbirinden vazgeçemeyen iki yakın dosttur. Cem yaşadığı ve hayal kırıklığıyla sonuçlanan büyük aşkından bunalıma girmiş ve onu hayata döndürmek yine Kadri'ye düşmüştür. Kadri kadim dostunu kendine gelmesi için ayarladığı Antalya'nın en güzel oteli Dionysos Oteli'ne götürür. Bu sırada ikili kendilerini birbirinden komik olayların içinde bulur.

 

Ormanda yine hareketlilik var
Çılgın Dostlar 2 (Open Season 2)
Senaryosunu David I. Stern'un yazdığı, yönetmenliğini Matthew O'Callaghan ve Todd Wilderman yaptığı animasyon filmi "Çılgın Dostlar"ın ikinci serisinde Elliot, kendisini yeni bir maceranın içinde buluyor. Elliot, Giselle'e sırılsıklam aşık olmuştur ama tam da o sıralar Mr. Weenie bir grup ev hayvanı tarafından kaçırılır. Boog, Elliot, McSquizzy ve Buddy bir plân hazırlayarak arkadaşlarını kurtarmayı kendilerine görev bilirler. Ancak düşmanlarıysaWeenie'yi savaşmadan bırakmama kararındadırlar.


İki yıl aradan sonra Türkiye'de
İz (Scar)
3D teknolojisi kullanılarak hazırlanan 2007 yapımı gerilim ve korku filmi 'İz', iki yıl sonra gösterimde. Ovid isimli kasabada yaşayan Ernie Bishop, kaçırdığı gençleri morgdaki çekmecelerde saklayarak, akla hayale gelmeyen işkencelerde bulunur. Bishop'un kurbanlarından biri olan Joan Burrows, cani adamı öldürerek morgtan kaçmayı başarır. Daha sonra kasabayı ve yaşananları geride bırakarak Denver'a yerleşir. 16 yıl sonra yeğeni Olympia'nın mezuniyeti için kasabaya geri dönen Joan ile birlikte Bishop efsanesi de tekrar canlanır. Jed Weintrob'ın yönettiği filmde, Angela Bettis, Kirby Bliss Blanton, Devon Graye rol alıyor.

 

OYUNCULARI KÖYLÜLER
Töre cinayetleri
Havar
Yönetmen Mehmet Güleryüz'ün "namus cinayeti"ni tartışmaya açan filmi Havar'da, dedikodular yüzünden infazına hükmedilen bir genç kızın babasıyla kurban cellat ilişkisine dönüşen serüveni anlatılıyor. "Genç kız" intiharları ilişkisiyle Türkiye'nin gündemine gelen Batman ve civarındaki yerli halkın oyuncu olarak yer aldığı yapım, Batman'da vizyona giriyor. Filmde tek bir profesyonel sinema oyuncusu yok. Hemen hemen hepsi ilk defa kamera karşısına geçen oyuncuların bazıları da çekimin yapıldığı köyden.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı