Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Varlık arşivi 'Pecya''da!..
12 Ocak 2009 Pazartesi | 22:30

TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Pecya' dijital kütüphanesi, geçmişten günümüze kadar kaybolmaya yüz tutmuş değerli koleksiyonları okuyucularıyla buluşturuyor. Bunlardan biri olan ve yayın hayatına atılışının 75'inci yılını kutlayan Varlık Dergisi de arşivini Pecya'ya açtı.

Milyonlarca sayfa bilgiyle Türkiye'nin en büyük belge ve bilgi arşivi olmayı hedefleyen 'Pecya', Varlık'ın 15 Temmuz 1933 yılında yayınlanan ilk sayısından günümüze kadar gelen tüm sayılarını okuyucularıyla buluşturuyor. Varlık'la birlikte birçok değerli koleksiyonu tekrar gün ışığına çıkartan 'Pecya', kullanıcılarına da web üzerinden kütüphane oluşturma imkanı sağlıyor.
Tamamen Türk sermayesi ve Türk mühendisliğiyle hayata geçirilen 'Pecya'nın sunucu altyapısı da kendisine ait. Hiçbir yazılım ve donanım yardımı almadan internette yayın yapan 'Pecya', milyonlarca sayfa bilgiyle Türkiye'nin en büyük belge ve bilgi arşivi olmayı hedefliyor.

Ailesine kattığını ve katacağı yeni yayınlarla en büyük dijital kütüphaneye sahip olmayı amaçlayan 'Pecya', kullanıcılarına kütüphanede tam metin arama imkanı da sunuyor. Yayınlar içerisinde görsel arama yapması, sanal kütüphane ve dijital not tutma gibi özellikleriyle de ön plana çıkan 'Pecya', sadece Türkçe bilgi birikimini arayan web arama motoruyla da hizmet veriyor.

'Pecya' nereden geliyor? 
Adını Ortaçağ'daki elyazması kopyalama sisteminden alan 'Pecya', sadece dijital olarak kitapları değil, dergi arşivlerinden tiyatro film senaryolarına, kullanım kılavuzlarından görsel koleksiyonlara, basın arşivlerinden ansiklopedilere, el kitaplarından el broşürlerine kadar yazılı üretilen ve 'Pecya'nın yayın felsefesine uygun olan her türlü yazılı materyali dijital olarak tam metin arama şeklinde aranmasına ve hiçbir yerden ulaşılmayacak bilgiye ulaşılmasına olanak sağlıyor.

Okuyuculara ve yayıncılara en üst düzeyde güvenlik imkanları sağlayan 'Pecya', aynı zamanda yayıncılara telif hakkını alarak istedikleri yayınlarını okurlarla buluşturma olanağı da sunuyor. 'Pecya'da, yayınlanan bir esere sadece Türkiye'den değil tüm dünyadan ulaşılabilir, satın alınabilir ve ücretsiz okunabilir. Böylelikle 'Pecya'da eser yayınlayan kurum ya da bireysel yayıncı tüm dünyaya açılma fırsatı bulur.

Bu arada 'Pecya'da Varlık, Nokta, Hece, Zübük, Akis, Büyük Doğu, Leman, Genç Gelişim, Express, MSI, Doğu Batı, Bilim ve Ütopya, Roll, Mobil Yaşam Kültürü, Bilim ve Gelecek, UPSAM, Yön ve Devrim, Yeni Forum gibi birçok değerli koleksiyonu bulma şansına sahipsiniz. Kaybettiğini sandığınız bütür bilgileri bundan böyle www.pecya.com adresinde bulacaksınız...

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı