Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
‘Kurtlar Vadisi: Terör’ Off!
16 Şubat 2007 Cuma | 21:45

"Kurtlar Vadisi Terör" dizisi, yapımcılığını üstlenen Pana Film tarafından yayından kaldırıldı.
Pana Film'in, dizinin yayınlandığı Show TV'deki açıklamasında, "23 yıldır Türkiye'nin gününü kana bulayan, ufkunu kapatan ve geleceğini körelten terör belasının arkasındaki karanlık gerçekleri konu edindiğimiz dizimizin yeni bölümlerine gelen yayın yasağı fiili bir durumdur" denildi. Ön yargılı karalama kampanyalarına rağmen Kurtlar Vadisi Terör'ün birinci bölümünü her kesimden 30 milyon insanın izlediği ifade edilen açıklamada, "eserde şu veya bu kesime karşı en küçük bir ayrım ve aşağılama görülmediği, buna rağmen sansür çarkının dönmeye başladığı" savunuldu.

"Hiçbir hukuk devletinde görülmeyecek bir uygulamayla dizinin yayınlanmasının imkansız hale getirildiği" ileri sürülen açıklamada, şun sözlere yer verildi:

"Ya Kurtlar Vadisi yayından kalkacak, ya da kanalın yayın izni iptal edilecekti. Yapımcı olarak bizim yaptığımız 30 milyon vatandaşın takdirini kazanan sanal bir gerçekliktir. Ama bu kitlenin beğenisini hiçe sayan sansürcü zihniyetin yaptığı somut bir gerçekliktir. Zira, dizinin henüz sadece bir bölümü yayınlanmış ve bu bölümde herhangi bir sakınca görülmemiş olduğu halde sonraki bölümler, ısmarlama bir takım kaygı ve tahminlerden hareketle ağır şekilde suçlanmıştır. Oysa Kurtlar Vadisi, daha birinci bölümün ilk sahneleriyle birlikte bu ülkede her şeye rağmen herkesin kardeş olduğu bilincini pekiştirmek için en etkili örneği vermiştir. Dizinin en güçlü mesajlarla vurguladığı Kürt ve Türk'ün kardeşliğinden rahatsız olanlar Kurtlar Vadisi'ni suçlamış, yayın engellenmiştir. Kurtlar Vadisi, yaklaşık çeyrek yüzyıl boyunca bu ülkenin 40 bin insanına kıyan senaryoyu yazdıran ellerin parmak izlerini sanal laboratuvarda teşhis edeceği için mi linç uygulamasına hedef olmuştur? Kurtlar Vadisi, kanlı sürecin yol açtığı dolaylı-dolaysız 300 milyar dolarlık kaybın hesabını sorgulayacağı için mi sakıncalı bulunmuş ve susturulmak istenmiştir?"

Pana Film'in, bu konuda ve her konuda sözünü bir şekilde söyleyeceği vurgulanan açıklamada, televizyonda olmazsa sinemada, dijital platformlarda ya da internet aracılığıyla izleyenleriyle buluşacağı ifade edildi.

Öte yandan, dizinin yayınlanacağı saatte, yayıncı kuruluş, 1993-1995 yıllarında Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarını, bölgede görev yapmış askerlerin perspektifinden anlatan Serdar Akinan'ın "Kan Uykusu" adlı belgesel filmi yayınladı.

Belgeselin gösterimi sırasında RTÜK'ün şikayet hattı telefonu da izleyicilere duyuruldu.


Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Kurtlar Vadisi Terör" dizisinin yayından kaldırılmasının "hükümetle bir ilgisinin olmadığını" söyledi.

Dizinin yayından kaldırılmasına ne bakan, ne de Bakanlar Kurulu'nun karar verdiğini belirten Şahin, "Eğer bazı tepkiler gelmişse, ihtiyaç duyulmuşsa, yayından kaldırılacaksa kendileri kaldırır. O sebeple böyle bir konunun hükümetle bir ilgisi yok" diye konuştu.

Diziyi izlemediğini de ifade eden Şahin, basın mensuplarına; "Türkiye'nin en önemli gündemi bu mu?" sorusunu yöneltti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Dengir Mir Mehmet Fırat da aynı konudaki sorulara; "Şiddetin öne geçmesini tahrik eden hiç bir şeyi tasvip edebilmek mümkün değildir. Adam öldüreceksin, devleti siz koruyacaksınız bir sivil olarak, bunun karşılığında da mükafat alacaksın. Hukuk devletinde böyle bir şey yoktur" karşılığını verdi.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı