Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Haremeyn Fotoğrafları Sergisi
15 Eylül 2008 Pazartesi | 21:54
Hava fotoğrafçıları Orhan ve eşi Fatma Durgut tarafından çekilen Mekke, Medine ve Kabe'nin fotoğraflarının yer aldığı "Haremeyn Fotoğrafları Sergisi" İstanbul'da açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfına bağlı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) işbirliğinde düzenlenen sergi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed El Hüseyni, İSAM Başkanı Prof. Dr. Akif Aydın, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ve Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından açıldı.

Serginin açılışında konuşan Bardakoğlu, ramazan ayının bereketinin yoğunlaştığı böyle bir günde serginin açılmasından memnun olduklarını belirtti.

Mekke ve Medine Müslümanların Kalbini Birleştiren 2 Şehir
Haremeyn'in İslam dünyasının üzerine titrediğini dile getiren Bardakoğlu, Mekke ve Medine'nin İslam medeniyetinin merkezinde bulunan 2 mukaddes kent olduğunu ifade etti.

Osmanlı devletinin söz konusu şehirlere çok büyük hizmetlerde bulunduğunu kaydeden Bardakoğlu, "Haremeyn, İslam dünyasında Müslümanların kalbini ve duygularını birleştiren 2 şehirdir. Bu sergi, bizim tarihten bu yana Mekke ve Medine'ye olan muhabbetimizin sanata yansımış halidir. Çünkü biz öteden bu yana 2 şehri İslam dünyasının kalbi olarak görürüz. Böyle bir serginin İstanbul gibi kültür merkezinde açılması ayrıca büyük bir onur" dedi.

Hava fotoğrafçıları Orhan ve eşi Fatma Durgut'un büyük bir çabayla Mekke ve Medine'yi en güzel şekilde ve değişik bir teknikle sanata yansıttıklarını anlatan Bardakoğlu, serginin ramazana, İstanbul ve Sultanahmet'e çok yakıştığını söyledi.

İslam Medeniyeti Büyük Hazinelere Sahip
Geçen yıl da Medine'de "İstanbul camileri" adıyla sergi açtıklarını hatırlatan Bardakoğlu, İslam medeniyetinin çok büyük hazinelere sahip olduğunu vurguladı.

Bardakoğlu, Şam, Buhara, Bağdat ve Kahire gibi kentlerin fotoğraflarını çekerek dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini ifade etti.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed El Hüseyni de böyle bir kutsal ayda Mekke, Medine ve Kabe'nin fotoğraflarının yer aldığı sergide bulunmaktan onur duyduğunu aktardı.

Suudi Arabistan vatandaşı olarak ilk defa Haremeyn'in bu kadar güzel resimlerini gördüğünü kaydeden Hüseyni, fotoğraflara bakarken kendisini bir an olsun ülkesinde hissettiğini aktardı.

Çekilen 4 Bin Fotoğraftan 50 Tanesi Sergide Yer Aldı
Hava fotoğrafı sanatçısı Orhan Durgut, 2 aylık çalışmanın sonucu böyle bir sergiyi oluşturduklarını, eşiyle Haremeyn'in 4 bin fotoğrafını çektiklerini bildirdi.

Fotoğraflardan 50 tanesiyle sergiyi düzenlediklerini dile getiren Durgut, insanların dini duygularının yoğunlaştığı dönemde serginin açılmasının ayrı bir önemi olduğunu ifade etti.

Durgut, açılışın ardından davetlilere fotoğraflar hakkında bilgi verdi.

Mekke, Medine, Kabe, Arafat, Hira, Sevr dağları, Mescid-i Kuba, Kıbleteyn Mescidi gibi mekanların bulunduğu, çoğunlukla havadan çekilen ve 50 fotoğrafın bulunduğu sergi, 23 Eylül Salı gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: TRT

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı