Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Hicaz yolcusu kalmasın
01 Eylül 2008 Pazartesi | 22:20

Osmanlı Devletinin son büyük projesi Hicaz Demiryolu, 100 yıl sonra yolculukların başlangıç ve bitiş noktası olarak kabul edilen Haydarpaşa Garı'nda fotoğrafseverleri tarihî bir yolculuğa çıkaracak.

 

Sultan II. Abdülhamid Han'ın Arap Yarımadasında Osmanlı'nın siyasi hakimiyetini pekiştirmek ve mukaddes toprakları ziyaret etmek isteyen Müslümanları tehlikelerden korumak amacıyla yaptırdığı Hicaz Demiryolu, 100 yıl sonra yolculukların başlangıç ve bitiş noktası olarak kabul edilen Haydarpaşa Garı'nda fotoğrafseverleri tarihî bir yolculuğa çıkaracak.
İstanbul'un önemli tarihî silüetlerinden Haydarpaşa Garı, bugünden itibaren iki hafta boyunca "Hicaz Demiryolu'nun 100. Yılı Fotoğraf Sergisi"ne evsahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Devlet Demir Yolları ve Albaraka Türk Katılım Bankası iş birliğiyle, Hicaz Demiryolu'nun açılışının 100. yılı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen sergide, demiryolunun İstanbul'dan Anadolu'ya, Bağdat ve Şam'dan Mekke ve Medine'ye kadar uzanan ve bütün dünyada hayranlık uyandıran tarihindeki değişimi eski ve yeni fotoğraflarla ortaya konulacak. Sergi, 14 Eylüle kadar gezilebilecek.ABDÜLHAMİD'İN ŞAHESERİ
1900-1908 yıllarında Şam ile Medine arasında inşa ettirilen, Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'dan başayan demiryollarının bir bölümü olan Hicaz Demiryolu'nun en önemli amacı haccın kolaylaştırılmasıdır. Zira, hac için Şam'dan çıkan biri yaklaşık 40 günde Medine-i Münevvereye, 50 günde de Mekke-i Mükerremeye ancak varabilmektedir. Tabii bu yorucu ve uzun yolculuğu; bulaşıcı hastalık riski, kum fırtınaları, susuzluk ve bedevi saldırıları ile seyahat için harcanan paralar da iyice zorlaştırmaktadır. İşte Hicaz Demiryolu, hac yolculuğunu gidişli-dönüşlü 8 güne indirecek, masrafları azalacaktır.
Sultan II. Abdülhamid Han, proje üzerinde uzun süre kafa yorar. Osmanlı bütçesinin büyük bir bölümü bu işe ayrılır. Ancak 4 milyon liralık maliyeti karşılamak çok zordur. Bunun üzerine yardım isteyerek inşa emrini verir. Emrin ardından, Fas Emirliğinden İran'a, Amerika'dan Çin'e, Singapur'dan Almanya'ya kadar dünyanın dört bir tarafından yardımlar yağmaya başlar. Alman mühendisleri, Osmanlı neferleri ile Mühendislik Mektebi öğrencileri kolları sıvar.

 


İMKÂNSIZ BİR RÜYA DİYORLARDI
1 Eylül 1900 tarihinde Şam'da yapılan resmi bir törenle Hicaz Demiryolu'nun temelleri atılır. Avrupalıların "gerçekleştirilmesi imkânsız bir rüya" diye nitelendirdiği demiryolu gün geçtikçe uzar. Kısa sürede Osmanlı neferleri rayları yüzlerce kilometre döşer. Demiryolu 1 Eylül 1908'de hizmete açılır. Artık Şam-Medine arasında karşılıklı seferler yapılmaya başlanır. 1918 senesinde ise demir yolu hattı 1900 kilometreye ulaşır.
Ancak İngilizler boş durmaz, bölgeye yerleşmek için aşiretleri kışkırtır, demiryoluna sabotajlar düzenletir. Birinci Dünya Harbinden sonra da Hicaz Demiryolu sivil ulaşıma, sonra da hac seferlerine kapatılır. Artık 26 Mart 1918 tarihindeki posta treninden sonra Medineye başka bir tren gelmez. Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesinin ardından devletin Hicaz Demiryolu ve Arabistan toprakları ile irtibatı kesilir.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı