Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Ramazan Ayı Başladı...
31 Ağustos 2008 Pazar | 22:29

Onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif başladı; yine haneleri şenlendirdi. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Müslüman, dün akşam (31.08.2008) kılınan ilk teravih ve kalkılan ilk sahur ile mübarek Ramazan ayına 'merhaba' dedi. Ramazan'da orucu en erken yine Iğdırlılar, en geç de Çanakkaleliler açacak. İlk iftar İstanbul'da 19.46'da, Ankara'da 19.30'da, İzmir'de 19.51'de, Çanakkale'de 19.56'da, Hakkari'de ise 18.44'de yapılacak.

Ramazan ayı dolayısıyla bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, teravih namazlarında kadınların, gençlerin ve çocukların camileri doldurmasını istediklerini belirtti. "Oruç bir aç kalış değildir. Allah'ın nimetlerinin bir kısmından bir süre geri durarak, hem nimetin kadir kıymetini öğrenmeyi hem de bu nimete ulaşamayan ihtiyaç sahiplerini düşünmeyi öğretir" diyen Bardakoğlu ana başlıklar altında şu mesajları verdi:

ANNE-BABALARA: "Teravih namazlarında çocukların, kadınların, gençlerin camide olmasını istiyoruz. Çocuklar koşuştursunlar, kimse onlardan rahatsız olmasın; 'namazımızı bozuyorlar' diye düşünmesin istiyoruz."

LÜKS İFTAR VERENLERE: "Lüks otelde iftar daveti vermek günah demek doğru olamaz. İnsanların konuklarına, davetlerine göre uygun mekanlar seçmeleri en tabii haklarıdır. Önemli olan lüks ve israfa karşı toplumsal bilincimizin artmasıdır."

SÜRÜCÜLERE: "İftar saatine yakın trafik kilitleniyor. İnsanlar birbirini incitiyor ve orucun manevi güzellikleri, son anlarda adeta zedeleniyor. Sükunet ve başkalarının haklarına saygı gösterilmeli."

MEDYAYA: "Dinle ilgili sorular din bilginlerine sorulmalı. Dini konular, magazin üslubuyla değil, ciddiyetle ele alınmalı. Magazin üslubu o an için belki tebessüme yol açıyor. Ama daha sonra zihinlerde ve gönüllerde yaralar bırakıyor."

İFTAR PROGLAMLARINA: "Yurt dışındaki vatandaşların ramazanda ayrı bir gurbet yaşamaları için Avustralya'dan Kırım'a kadar yurt dışına 200'e yakın görevli gönderdik. Bu programlarla sosyal dayanışmayı, birliği, beraberliği ve kardeşliği artırmak, Türkiye ile bağlarını güçlendirmek istiyoruz. Ancak Avrupa'da iftar programları, birer kültürel faaliyetlere dönüştü. Buralarda birlik havasında daha çok ihtiyaç var."

Saatli Maarif olarak Ramazan ayı boyunca siz değerli okuyucu ve ziyaretçilerimize mübarek Ramazan ayına dair her türlü bilgiyi, merak edilenleri en öz şekilde sunmaya çalışacağız. Bu ay boyunca 'İnsan ve Toplum' köşemizi sıklıkla ziyaret etmenizde yarar var.

Saatli Maarif olarak Ramazan ayının sağlık, sıhhat ve afiyetle geçmesini, bu ayın nimetlerinden en güzel şekilde istifade etmenizi cânı gönülden dileriz...

  insan ve toplum kategorisindeki en yeni içerikler
- Hicri yılbaşı gecesi...
- Kurban Bayramınızı tebrik ederiz...
- Arefe gününün önemi...
- Bir Kurban, Bin Dua...
- Hüseyin Hilmi Işık...
- Hata düzeltme sanatı
- Âlemlerin Yaratıcısı...
- Tarafını belli etmek...
- Kâbusnâme'den altın nasihatler...
- Ramazan ayı ve Kadir Gecesi...
- Hastaların oruç tutması...
- Orucu bozan ve bozmayan durumlar...
- Fitre vermenin önemi...
- Eyüp'te Teravih Namazı...
- Oruç kefareti...
- Hayatta hiç birşey yolunda gitmiyor diyenlere...
- Orucu bozmayan şeyler...
- Orucu bozan şeyler...
- Oruç tutmak faydalıdır...
- Oruç ve aç durmak...
- Orucun ve Ramazan ayının fazileti...
- Kur’an-ı kerimi herkes anlayamaz...
- Bu gece Berat Kandili...
- Güllerin Efendisine...
- Üç aylar başlıyor...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı