Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Sebzelerin dondurularak korunması
21 Ağustos 2008 Perşembe | 22:37

Sebzelerin dondurularak korunması gıda açısından olduğu kadar beslenme yönünden de önem taşıyor. Herkesin bilmesi ve ağzının tadının kaçmaması, hatta artması için yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor...

 

KUŞKONMAZIN DONDURULMASI
Kuskonmazlar 15 cm uzunluğunda kesilir. Sap kısımları atılır. Sonra iyice yıkanır. İriliklerine göre 3-6 dakika arası haşlanır. Sonra içlerinden kırılmış, rengi bozuk olanlar ayıklanır. Daha sonra paketlenip hemen dondurulmalıdır.

YEŞİL FASULYE
Sap, çöp ve yabancı maddelerden ayrıldıktan sonra yıkanırlar. Sonra uçları kesilir. Dilimleyerek veya bütün halde 2-3 dakika haşlanır. (Dilimlenecek fasulyeler önce haşlanıp sonra kesilebilir de.) Bu şekilde tat veren maddelerin kaybı azalır. Haşlanan fasulyeler çabucak paketlenir ve soğutulur.

HAVUÇ
İyice yıkanır. Kök ucu ve yaprak dipleri kesilir. Kabukları soyulur. Büyük havuçlar dilimlenir. Dilimler küçük parçalardan temizlenir ve haşlanır. Havuçlar genellikle olgunluk, irilik ve yapılarına göre değişmek üzere 2-8 dakika arasında haşlanır. Kaynar su içerisinde de haşlanabilir. Haşlanmış havuçlar paketlenir ve hemen dondurulur.

KARNABAHAR
Büyük beyaz başlı, düzgün yüzeyli ve çiçek salkımı çok kalın olmayan karnabaharlar dondurma için uygundur. Önce kesilerek saplarından ayrılır, iç gövde çıkarılarak çiçek salkımları birbirinden ayrılır.

Salkımlar 5 cm den daha büyük olan parçalar halinde kesilerek küçültülür. Bu parçalar temizlenir ve yabancı maddelerden ayıklanır. Yıkandıktan sonra 4-5 dakika haşlanır. Sonra soğuk su içerisinde soğutulur. Soğutulmuş parçalar süzülerek suyundan ayrılır, seçilir, paketlenir ve soğutulur.

SOĞAN
Bütün veya doğranmış olarak dondurabilir. Dondurulacak soğanların kök ve tepe kısımları kabuklarının soyulmasından önce veya sonra uzaklaştırılabilir. Daha sonra iyice yıkanır. Yıkama sırasında soğan kabuklarının büyük bir kısmı uzaklaşmış olur. Yıkanan soğanlar 3-6 mm boyutunda kesilerek paketlenir ve dondurulur.

YEŞİL BİBER
Sap kısmı ve çekirdekleri kesilerek çıkartılır. Uzunlamasına ikiye ayrılan biberler basınçlı su ile yıkanarak kalan çekirdekler de atılır. İsteğe göre ikiye bölüner veya dilimlener. Haşlanarak veya haşlanmaksızın dondurulabilinir. Haşlanmış biberler 6 ay kadar iyi bir şekilde muhafaza edilir. Ancak bu süreden sonra tat değişmeleri meydana gelebilir. Biberlerin bakteri ve küf sayısının düşük olması isteniyorsa 2 dakika haşlamak gereklidir. Bu işlemlerden sonra paketlenir ve dondurulur.

ISPANAK
Ispanaklar önce bir yüzey üzerinde seçilir, yabancı madde ve istenmeyen kısımlar uzaklaştırılır. Sonra su dolu bir kabın içerisinde iyice yıkanarak kum, böcek, kir ve parçalanmış yapraklardan ayıklanır. Bu yıkama işlemi bir kaç kez tekrar edilmelidir. Ispanakların kum ve kirlerden tamamen arındığı anlaşılınca yıkamaya son verilir.

Yıkanmış ıspanaklar kaynar suda 2 dakika haşlanır ve soğuk su ile hemen soğutulur. Haşlamadan sonra sararmış yapraklar daha kolay görülür. Bu nedenle son bir seçme işlemi daha yapılır. Haşlanmış ve soğutulmuş ıspanaklar suyu süzülür. İsteğe göre bütün yapraklar halinde veya doğranmış olarak paketlenir ve dondurulur.

  faydalı bilgiler kategorisindeki en yeni içerikler
- Aura Cleanmax artık webde...
- Soğuk algınlığı ve tedavi yöntemleri...
- Yemek dediğin bozulur!..
- Ekmekteki Gizli Tehlikeye Dikkat
- Uçak Yemeği Neden Lezzetsiz?
- Sigara sesi kısıyor...
- Uzun ömürlü olmak için...
- 1 Bardak Kola Bize Neler Yapıyor?..
- Ramazan ayında beslenme hataları...
- Sağlıklı oruç tutabilmek için reçete...
- Ramazanda Nasıl Beslenmeli?
- Yaz beslenmesinde 10 esas‏
- Beynimiz ve biz
- Evde tasarruf için...
- Obez olmamak için...
- Meyvelerin gerçek mevsimleri...‏
- Hangi meyvenin ne yararı var?
- Sirkede inanılmaz marifetler
- Karat
- Kuruyemişin faydaları
- Nar ve Nar Ekşisinin Faydaları...
- Kalbin Dostları...
- Keçi Boynuzu'nun (Harnup) Faydaları
- Domuz Gribi'nden nasıl korunuruz?
- Sağlıklı beslenme ve Ramazan
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı