Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Halep oradaysa Türkler burada
12 Ağustos 2008 Salı | 07:25

EMEVİ İHTİŞAMI
Emeviye Camisi turistlerin başkent Şam'da mutlaka gördükleri ilk yerlerden biri. Kilise olarak kullanılmaktayken Şam'ın Müslümanlar tarafından fethedilmesinden sonra, 705 yılında Emevi Halifesi Velid bin Abdülmelik tarafından bir kısmı camiye çevrilen bina, şehrin en büyük, en eski ve ihtişamlı camisi. Binaya girişte görevli, Türklerden ücret almıyor.

300 YIL OSMANLI HAKİMİYETİNDE
Osmanlı Hükümdarı Yavuz Sultan Selim tarafından 1517'de Osmanlı topraklarına katılan ve 300 yılı aşkın süreyle Osmanlı hakimiyetinin sürdüğü Suriye'de, zengin Arap mutfağı turistlerin ilgisini çekiyor
Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan, önemli tarihi eserleri bünyesinde barındıran Suriye, son yıllarda Türkiye'den giden çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Suriye'nin başkenti Şam diğer adıyla "Damascus" ya da Arapça söylenişiyle "Dimeşk", "Dünyanın en eski başkenti" sloganıyla, çeşitli milletlerden turistleri ağırlıyor. Şam'ı en çok Türkler, Fransızlar, İspanyollar, İtalyanlar, Almanlar ve Japonlar ziyaret ediyor. Milattan Önce 2000 yılında kurulan Şam, insan yerleşiminin kesintisiz sürdüğü, dünyanın en eski başkentlerinden biri olmanın yanı sıra, Osmanlı, Roma ve İslam mimarisinin izlerini de yaşatmaya devam ediyor. Sadece Şam'da 120 civarında Osmanlı eseri bulunuyor. Bunlar arasında en ünlüleri, Hamidiye Çarşısı, Hicaz Demiryolu İstasyonu ve Süleymaniye Külliyesi...

KİLİS'TEN BİR İKİ
Suriye'nin Türk sınırına en yakın şehri Halep'e Antakya'nın Cilvegözü ve Kilis'teki Öncüpınar sınır kapılarından ulaşmak çok kolay. Gaziantep ve Antakya'dan Halep'e günübirlik turlara 50-80 YTL ödeyerek gidilebileceği gibi, her iki sınır kapısından Türk ya da Suriyeli taksiciler tarafından, sıkı bir pazarlıkla 50-60 YTL'ye gitmek bile mümkün.
Türk sınırlarına yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunan Halep, aynı zamanda Suriye'nin ikinci büyük, sanayi ve ticaret merkezi...

TÜRKLERE İLGİ BÜYÜK
Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Halep'te, sokakta, çarşıda, hemen her yerde Türkçe konuşanlara rastlanıyor.
Halep'teki, büyük bölümü Osmanlı döneminden kalan çarşı, pazar, han ve bedestenler, İstanbul ya da Bursa'daki han ve bedestenlere çok benziyor. Türkiye'den Halep'e turistik ya da ticari amaçlı giden Türkler, YTL, dolar ya da Suriye lirası kullanarak, ipek kumaşlar, gümüş takılar, kıyafetler, sedef kakmalı hediyelik eşya satın alarak dönüyor.
Halep'teki belli başlı çarşılarda Türkçe, Ermenice ya da Fransızca konuşabilen satıcılar, en fazla Türk turistlere ilgi gösteriyor. Türk turistler, Halep'te alışverişten fırsat bulduklarında Halep Kalesi ve Zekeriya Camisi'ni ziyaret ediyor. Halep Kalesi'nde yıllar önce başlayan restorasyon çalışmaları ise halen devam ediyor.

HALEP KAPALI ÇARŞI
Türk turistlerin en çok vakit geçirdikleri yer ise sokaklarının uzunluğunun 10 kilometreden fazla olduğu söylenen Halep Kapalı Çarşısı... Çarşı içindeki çok sayıda kervansaray halen dükkan ve imalathane olarak kullanılıyor. Türk turistler bu çarşıdan, çamaşır, ipek kumaş, gümüş, sedef kakmalı eşyanın yanı sıra, baharatlar, el yapımı sabun ve kadın kıyafetleri satın alıyor.
Suriye'nin büyük kentlerinin ana caddelerindeki dev reklam panolarında Türk malı ürünlerin reklamlarına sıkça rastlanıyor.
Marketlerde de Türk bisküvi ve şekerlemelerin yanı sıra, Türkiye'de üretilen ayçiçek yağları da yerini alıyor.

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı