Ana Sayfa
Özel Dosyalar
İnsan ve Toplum
İz Bırakanlar
Faydalı Bilgiler
 
Kültür Sanat
Polemik
Sudoku Oyna
Sesli Kütüphane
İletişim
Hakkımızda
Ö. Çetin Engin
Saflık, tarife muhtaç...
İrfan Atasoy
İyiyim!..
Vehbi Abimizin yazıları
"O büyük günde buluşuncaya kadar sevenlere sabır, selamet;
Mahrum kalmışlara da insaf ve itidal dilerim..." - Vehbi Arvas
Karda yanan fidanlar
17 Temmuz 2008 Perşembe | 22:21

Birinci Dünya Harbi sırasında Ruslar tarafından esir alınarak, ayağındaki çarıklarla kar altında Nargin Adasına ve Sibirya'ya sürülen Mehmetçiklerin dramı belgesele konu oldu.

Sarıkamış Harekatı ve Kafkas Cephesi'nde Ruslar'a esir düşerek Sibirya'daki çeşitli esir kamplarına götürülen Türk askerlerinin, esir kamplarındaki esaret yılları belgeselleştirildi. Yönetmenliğini Haluk Ölçekçi'nin üstlendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen "Cehennem Adası Nargin" adlı belgeselin çalışmaları 14 ay sürdü. Belgesel, Sarıkamış Harekatı'nda esir düşerek Sibirya'daki esir kamplarına götürülen ve 5 yıl boyunca çeşitli kamplarda esir kalan Tuğgeneral Ziya Yergök'ün 1850 sayfalık üç ciltten oluşan el yazması hatıralarından yola çıkılarak hazırlandı.

SADECE 11'İ DÖNEBİLDİ
Belgeselde, Nargin ile diğer esir kamplarında kalan ve Anadolu'ya tekrar dönmeyi başaran 11 askerin anılarına, birinci derecedeki yakınlarıyla yapılan röportajlara ve döneme ait Türkiye, İngiltere ve Rusya devlet arşivlerindeki belge, fotoğraflar ve görüntülere yer verildi.
Çok sayıda fikir adamı ve akademisyenin de katıldığı çalışmada, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nce 1914-1919 yılları arasında çekilen ve ilk kez Türk araştırmacılar tarafından kullanılan görüntüler de bulunuyor. Belgesel için Türk esirlerinin mektup ve hatıraları da incelemeye alındı. Belgeselin ilk bölümünde, Türkler'in esir kamplarına götürülürken yaşadıkları, ikinci bölümde de Nargin Esir Kampı ile Sibirya'daki diğer esir kamplarındakileri acıları anlatıldı. Son bölümde de kamplardan kaçarak Türkiye'ye dönmeyi başaran esirlerin hatıraları ve yakınlarının ifadelerine yer verildi. Çalışma için Balıkesir, Manisa, İstanbul, Ankara, Erzurum, Trabzon ve Adana'da çekimler yapıldı. Toplam 39 bin 657 sayfa Türkçe, 2 bin 67 sayfa İngilizce ve Rusça kaynak tarandı. Belgesel için Türkiye ve Azerbaycan'dan 78 kişiyle görüşüldü.

ERMENİNİN KİNİ
Belgeselde, Rusya Devleti Askeri Tarih Arşivi'nde ulaşılan bazı raporlarda Sarıkamış Harekatı sırasında Osmanlı idaresindeki Ermeniler'in bölge hakkında Ruslar için istihbarat topladığı, bazı Ermeni köylerinin ise harekât sırasında Türk birliklerine lojistik sağlanmaması için Ermeniler tarafından yakıldığı gibi konulara tarihi belgeler ışığında yer veriliyor. Belgelere göre, toprak vaadiyle Ermenilerin önde gelenlerine Rus birliklerinde görevler verildi. Yönetici konuma gelen Ermeniler, esir Türkler'e büyük acılar yaşattı. Askerlerin nişan almada kullandıkları sağ gözlerini hiç bir problem yokken oyan Ermeni doktorların bulunduğu esir kamplarında her gün 35-40 Türk esir ölüyordu.

GÖZLERİNİ OYDULAR
Toprak vaadiyle Ermenilerin önde gelenlerine Rus birliklerinde görevler verildi. Yönetici konuma gelen Ermeniler, esir Türkler'e tarihin büyük acılarını yaşattı, doktorlar esirlerin sağ gözlerini problem yokken oydu

SİBİRYA'DA BİR GENERAL
5 yıl boyunca Sibirya'da esir kalan Tuğgeneral Ziya Yergök'ün oğlu Nurullah Yergök, babası ile askerlerinin çektiği acıları anlattı. Belgesel ile Nargin Adası'ndaki esir kampında tutulan Türk askerlerinin görüntüleri ilk defa sergilendi.

Kaynak: Türkiye

  kültür sanat kategorisindeki en yeni içerikler
- Türk sinemasını bekleyen büyük tehlike…
- Sinemeseverler Azalıyor mu?
- Kâbe'deki Osmanlı Revakları Yıkılmayacak...
- TGRT FM 19 Yaşına Girdi....
- Van seyahatim...
- Mona Lisa'nın sırrını çözecek mezar açıldı!
- Cannes Film Festivali Başlıyor!
- İstanbul Film Festivali Başlıyor
- Burhan Kuzu’dan Gündem Oluşturacak Kitap...
- Mesir Festivali Başladı
- 3500 Vakıf Eseri Restore Edildi...
- Vizyona 6 Film Girdi...
- Oscar'a "Zoraki Kral" Damgası...
- Washington'da Osmanlı İzleri...
- Tarihî bir mevlid...
- 2010 Oscar adayları belli oldu...
- Vizyonda Bu Hafta...
- "Muhteşem" Tepki...
- Altın Küre'de "Sosyal Ağ" Damgası...
- "Muhteşem Yüzyıl"a Rekor Şikayet
- Necati Cumalı'nın bilinmeyen şiiri!..
- Mahmut hoca taburcu oldu!..
- Dizi Süreleri Kısalacak mı?
- S. Ahmet Arvasi dualarla anıldı...
- Ulucanlar İşkence Müzesi Oldu...
- Bu kategoridekileri listele
   
SaatliMaarif.com
Sınırı çizilen her özgürlük tanımı kalemimizin mürekkebidir....
Bir Derinev Yapımı